Zprávy / Festivalové

Festival Banát se blíží

Festival Banát se blíží

redakce | Zprávy / Festivalové | 02.08.2021

Organizátoři Festivalu Banát po roční pauze opět vypravují ve spolupráci s partnery speciální vlakovou soupravu. Mimořádný festivalový vlak odveze téměř dvanáct set Čechů za jedinečným kulturním zážitkem do rumunských hor. Již čtvrté pokračování jedné z nejdelších vlakových výprav v novodobé historii české železnice s téměř 1200 osobami na palubě míří podpořit českou komunitu v Rumunsku. Na úpatí transylvánských Karpat žije v šesti českých vesnicích oblasti Banátu přes tisíc lidí, kteří sem kolem roku 1823 odešli z tehdejší rakouské monarchie. Díky naprosté izolovanosti a jazykové a kulturní svébytnosti si čeští krajané dodnes udrželi ojedinělou komunitu v těžko dostupné divoké přírodě několik kilometrů nad Dunajem.

V jedné z českých vesnic, Eibentálu, se již podesáté koná hlavní část kulturního festivalu, na který tradičně vyrážejí fanoušci z České republiky. Ti se tam vrátí po roční odmlce způsobené pandemií, která v minulém roce uzavřela evropské hranice a výrazně tak omezila možnost podpořit místní krajany, kteří se v posledních letech soustředí především na šetrný cestovní ruch. V roce 2020 organizátoři narychlo přesunuli festival do Rychlebských hor, kde se kolem opravené Tančírny v Račím údolí uskutečnil devátý ročník této akce. V letošním roce se však festival opět tradičně vrací na své místo, tedy do české oblasti v Rumunsku a doplňkově také Srbsku. Hlavní část festivalu se uskuteční v české vesnici Eibentál. Program doplní páteční “Helénská noc” ve vesnici Svatá Helena a v srbské krajanské vesnici Česko Selo organizačně podpoříme soutěž ve vaření tradičního paprikového guláše, která se koná v sobotu před festivalem. Návštěvníci tedy mohou propojit návštěvu této „Paprikašijády” a samotného Festivalu Banát.

Půl kilometru dlouhý vlak poveze 1200 pasažérů přes čtyři státy patnáct hodin a již během 1100 km dlouhé cesty budou na palubě expresu probíhat první koncerty kapel, které se rozhodly podpořit tento ojedinělý projekt. Na samotném festivalu se pak během čtyř dní vystřídá přes třicet kapel. Na novém uspořádání pódií, která budou blíže centru vesnice, se představí například Zrní, PSH, Vasilův Rubáš, WWW, Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez, kteří i zavzpomínají ve speciálním koncertu na zesnulého Davida Stypku, který patřil v Banátu k velkým stálicím. Chybět nebude Švihadlo, Timudej, Pio Squad či držitel Anděla, 7krát3. Kapely pak doplní v kulturní části osobnosti jako je Jindřich Šídlo, Janek Rubeš, Ladislav Zibura, Karel “Kovy” Kovář, Jan Tuna nebo známý chirurg Tomáš Šebek. Speciálním hostem pak bude truck od Paralelní polis, ve kterém proběhnou další přednášky na témata současné udržitelnosti a také současného fenoménu, kryptoměn. Vedle kapel a téměř 20 osobností se na festivalu představí také pět divadelních souborů.

Info

Festival Banát
17. - 21. 8. 2021
Eibenthal, Rumunsko
web festivalu

foto © Anna Baštýřová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 19.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Opavský páv už za měsíc

redakce 19.09.2021

Na půdě Slezské univerzity proběhne další ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv.

Less is Sound: Koncerty postavené na zvukoch lesa

redakce 17.09.2021

Slovensko-britské vydavateľstvo Proto Sites uvádza sériu koncertov experimentálnej hudby a zvukových performancií Less is Sound.

Le Guess Who? kompletuje soupisku

redakce 17.09.2021

Holandský festival Le Guess Who? do svého programu přihazuje hned sedmdesát nových jmen.

Colours of Ostrava 2022 potvrzují další kapely z celého světa

redakce 15.09.2021

Festival přidává například radikální newyorskou raperku Princess Nokia, geniální japonskou jazzovou pianistku Hiromi nebo malijskou zpěvačku Fatoumata Diawara.

Jazz Goes to Town proběhne v půlce října

redakce 15.09.2021

Tři světově proslulí improvizátoři, velký orchestr, dvě premiéry napsané přímo pro festival a jeden z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby.

Co nabídne letošní festival Film a architektura?

redakce 14.09.2021

Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury.

Festival Spectaculare představí zajímavosti z alternativní scény

redakce 14.09.2021

Již osm let propojuje Spectaculare pestrý hudební program s dalšími formami vizuálního umění jako je film, videoart, videomapping.

Berlínský Atonal oznamuje sérii koncertů v Kraftwerku

redakce 13.09.2021

Naditá soupiska plná experimentátorů zahraje v kultovním komplexu, ve kterém je jako doplnění programu připravena i výstava Metabolic Rift.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace