Zprávy / Pozvánky

Festival Free Jazz podesáté v Praze

Festival Free Jazz podesáté v Praze

redakce | Zprávy / Pozvánky | 22.09.2015

Free Jazzový festival slaví letos desetileté výročí, o hudební gratulanty tak rozhodně nebude nouze. V pražském klubu JazzTime bude páteční večer patřit dvojicím Radim Hanousek & Martin Opršál a německým zástupcům Slavin & Schmolling.


Hanousek dokončil studium jazzové interpretace na JAMU v Brně roku 2013. Aktuálně se věnuje kvartetu NOCZ norského trumpetisty Didrika Ingvaldsena (CD NOCZ & Iva Bittová, Hevhetia 2014 a Toys, Toys and Toys, Hevhetia 2013), vlastnímu autorskému projektu Dust in the Groove, experimentálnímu italskočeskému projektu Fábio Delvo quartet, soudobé vážné hudbě (Dunami ensemble, Lucie Vítková, Michal Indrák), spolupracuje s divadlem Husa na provázku, brněnskou filharmonií, podílí se na řadě dalších jazzových (Cotatcha Orchestra, mezinárodní bigband BOB, MulliGang) i nejazzových projektů (hudba pro audioknihy Albatros, divadlo Feste a D'EPOG), je také organizátorem festivalu improvizované a experimentální soudobé hudby s názvem Festival ošklivé hudby.

V moravské metropoli studoval také bubeník a perkusista Martin Opršál. Na bicí nástroje hraje od svých deseti let, po studiích na brněnské konzervatoři, během nichž se stal členem Státní filharmonie Brno, Mezinárodního orchestru Gustava Mahlera a Orchestru Evropské unie, studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde po absolutoriu pedagogicky působí v oboru melodických bicích nástrojů a komorní hry a je vedoucím katedry bicích nástrojů. Založil zde studentský Soubor bicích nástrojů, se kterým vystupoval na koncertech a festivalech v Česku i v zahraničí. V roce 1990 spoluzakládal a do roku 1997 byl stálým členem Středoevropského souboru bicích nástrojů DAMA DAMA. Soubor je vítězem mezinárodní soutěže bicích orchestrů v Nizozemsku. Jeho hudební prioritou je hra na marimbu. Pravidelně uvádí v české nebo světové premiéře řadu skladeb právě pro tento nástroj. Je členem brněnských souborů Ars incognita a Musica nova, zaměřených na interpretaci soudobé komorní hudby. Příležitostná komorní spolupráce s Josefem Horákem, Emou Kovárnovou, Alenou Veselou, Věrou a Vlastimilem Lejskovými, Irenou Chřibkovou, Jiřím Stivínem. Martin Opršál spolupracuje také na různých projektech interpretů jiných žánrů, např. se podílel na dvou CD Ivy Bittové, či na nahrávce symfonie „Stories of the Danube" jazzové legendy Joe Zawinula. V roce 2007 založil s Martinem Kleiblem soubor OK Percussion Duo. Soubor se věnuje interpretaci české a světové hudby pro bicí nástroje. Martin Opršál účinkoval sólově či v komorních sestavách mj. na festivalech Pražské jaro, Mladé pódium, Expozice nové hudby, Forfest Kroměříž, Concentus moraviae ad. S různými soubory hrál ve většině zemí střední a západní Evropy, v Japonsku a Koreji. Natočil a vydal CD „Reverberations" se sólovou a komorní hudbou pro marimbu.


Wanja Slavin se věnuje klarinetu a pianu od svých šesti let, jeho prvním učitelem byl totiž jeho otec, Hildegard Niemann. V patnácti započal studia na konzervatoři Richarda Strausse, později navázal univerzitou filmu v Postupimi. Coby hudebník získal mnoho ocenění, v současné době se zabývá komponováním a vlastními projekty Lotus Eaters, Wanja Slavin Sextet a trio Slavin / Eldh / Lillinger.

Německý pianista Marc Schmolling, syn české básnířky Inky Machulkové, studoval v Německu i USA. Od roku 2006 žije v Berlíně. Během nesčetných projektů se také setkal se Slavinem, se kterým působili v sextetu La Blue, Five Out!“. Je také spoluzakladatelem festivalu Jazzkollektiv Berlin.


Sobota bude ve znamení mezinárodního spojení Haslam/Mujačič/Láska/Hubback. Jeden z nejlepších avantgardních saxofonistů světa, George Haslam, se především na londýnské scéně pohybuje od konce šedesátých let. Jeho tvorbu nalezenme na téměř dvou desítkách alb, stojí v čele uskupení The George Haslam Quartet. Spolu s ním vystoupí taktéž Brit, perkusista Steve Hubback, basista Jozef Láska a pianistkai a vokalistka Aida Mujačič. Z méně vzdálené ciziny dorazí německý jazzový kvartet Philm.


Free jazzová nabídka je přepestrá, nenechte si výjimečná spojení ujít.

Info

10. Free Jazz Festival
25.- 26. 9. 2015, JazzTime, Praha
Facebook pátek Facebook sobota

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Alvaro Soler a Julien Baker se vrátí do Prahy

redakce 13.04.2021

Letní hity a kouzelné okamžiky všedního života Alvara Solera. Předem prohrané osobní bitvy jedné z nejupřímnějších a nejodvážnějších písničkářek Julien Baker.

Němá klasika s hudebním doprovodem: A Season of Classic Films

redakce 07.04.2021

Film nikdy němý nebyl. Ve dvacátých letech ozvučovali filmy klavíristé a hudební tělesa různorodými skladbami více či méně populární hudby.

Pražské kulturní fórum: Jaká je budoucnost kultury?

redakce 06.04.2021

Fóra se zúčastní zahraniční experti na kulturní politiku Pier Luigi Sacco, Jordi Pardo, Ragnar Siil a Michal Hladký.

The Underground Youth s novou deskou, v Underdogs'

redakce 29.03.2021

Na nové desce The Underground Youth opustili svůj obvyklý potemnělý kytarový postpunk provoněný shoegazem a přináší jednodušší zvuk.

Atlantský rapper Russ poprvé v Praze

redakce 28.03.2021

Ve své tvorbě tak často skáče mezi hédonistickým moderním rapem s výraznými refrény a melodickými R&B baladami.

Kapela Už jsme doma zahraje písně z repertoáru FPB

redakce 24.03.2021

Speciální online koncert nazvaný Už jsme doma hrají písně FPB, se bude vysílat z pražského klubu Kaštan.

Nick Waterhouse a Girl in Red v Praze

redakce 23.03.2021

Sytě modrá nostalgie, americký písničkář Nick Waterhouse vystoupí v Praze a červená kapuce a zlomená srdce Girl in Red míří do Prahy poprvé.

Startuje nový Clubhouse Room o elektronické hudební scéně

redakce 21.03.2021

První tři díly Oscilátoru jsou věnovány 90. létům a prvním akcím a klubům, které v Čechách vznikly.

Katarína Máliková a další budou streamovat z brněnských klubů

redakce 21.03.2021

Na festivale vystoupí Teepee, Katarína Máliková, Neřvi mi do ucha, Bare Escape a i další.

Druhá benefiční akce Ledoborců Kultury

redakce 20.03.2021

Když kultuře bylo nejhůř, když ledy opatření ne a ne povolit, když celkové oteplení bylo v nedohlednu, tu vynořil se Ledoborec.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace