Zprávy / Festivalové

Festival Jazz On5 přivítá Lovana, Parlato i The Bad Plus

Festival Jazz On5 přivítá Lovana, Parlato i The Bad Plus

redakce | Zprávy / Festivalové | 18.09.2022

Po složitých covidových dobách chystá pražský Jazz Dock skutečně nabitý ročník svého nejprestižnějšího festivalu, který vzniká ve spolupráci s Prahou 5. K Vltavě zavítají ve dnech 3. až 9. listopadu 2022 takové hvězdy, jako jsou Joe Lovano, Gretchen Parlato nebo americká kapela The Bad Plus.


O zahájení festivalu se postará 3. listopadu skladatel a klavírista Aaron Parks, který představí svůj projekt Little Big. Aaron Parks se začal prosazovat na přelomu tisíciletí. Nejprve na sebe upozornil především jako sideman Terence Blancharda. Skutečného úspěchu dosáhl díky svému pátému albu Invisible Cinema, vydanému u prestižní společnosti Blue Note. Něžný vokální jazz vnese do festivalu nejprve česká zpěvačka Marta Kloučková, která na Jazz On5 pokřtí své nejnovější album Stopa Snu, a poté v USA žijící vokalistka Anna Kolchina. Hlas Anny je sametový, elegantní, zranitelný i svůdný a slibuje krásný večer plný emocí. Energický funk a soul s prvky brass music a jazzu přiveze do Prahy renomovaná brooklynská kapela Huntertones. Její členové používají postupy neworleánských groovů nesených suzafonem, ostré funkové kytarové rify a skvěle zaranžované dechové sazby. Vystupují často s různými vokalisty a tentokrát si na turné přizvali famózního Akie Bermisse. Tento zpěvák a pianista disponuje neskutečně charismatickým vokálem někde na pomezí Donnyho Hathawaye a Toma Waitse.

Závěrečné tři dny festivalu budou skutečně našlapané. Nejdříve pódium ovládne velikán světového saxofonu Joe Lovano. Je jeden z nejvlivnějších saxofonistů moderního jazzu, který shrnuje odkaz velkých hráčů 50. a 60. let, jako byli Coleman Hawkins, Lester Young, Dexter Gordon či John Coltrane. Můžete se těšit na repertoárový průřez tvorby a také na některé zbrusu nové skladby ve špičkovém podání elitní jazzové kapely. O den později, tedy 8. listopadu, vystoupí originální americká zpěvačka a skladatelka Gretchen Parlato. Zhruba od roku 2000 si tato oceňovaná umělkyně právem vysloužila pověst jedné z nejvynalézavějších a nejúžasnějších zpěvaček své generace. Pro svůj první koncert v Jazz Docku přiváží Gretchen také hvězdnou sestavu. Samotný závěr festivalu bude zároveň jedním z jeho vrcholů. Do Jazz Docku se vrátí jedinečná a originální kapela The Bad Plus, která k nám přijíždí po delším čase ve zcela obměněné podobě, v kvartetu se saxofonem a elektrickou kytarou. Jejich hudba se vyhýbá jakémukoliv škatulkování a hledá neustále způsoby, jak překlenout pravidla a hranice žánrů a technik.

Info

Jazz On5
3.–9. 11. 2022
Jazz Dock, Praha
web festivalu

foto © Jimmy Katz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace