Zprávy / Festivalové

Festival Jazznění představí české i mezinárodní projekty

Festival Jazznění představí české i mezinárodní projekty

redakce | Zprávy / Festivalové | 05.03.2015

Ve čtvrtek se na festivalu představí dvě kapely hrající svébytně pojatý autorský jazzový repertoár – elektrický 4Step trumpetistky a skladatelky Štěpánky Balcarové a avantgardnější Next Phase, brněnské kvarteto pod vedením klarinetisty, saxofonisty, improvizátora a experimentátora Pavla Zlámala. Páteční večer zasvětí festival žánrovým přesahům.

Koncert zahájí Kvintesence Quartet, jenž sice svým složením odpovídá klasickému smyčcovému kvartetu, ale do své tvorby adaptoval i principy jazzové hudby a rozvíjí je ve svých originálních kompozicích. Následovat bude kvarteto Markéty Zdeňkové, která spojuje vlivy folku a jazzu do svébytného stylu postaveného na osobitých lyrických textech nádherně vokálně provedených. A večer završí premiérové vystoupení zbrusu nového projektu Arará, sdruženého kolem mladé talentované zpěvačky Lucie Páchové. Hudba kapely, ve které figurují dvoje bicí, kytara a hlas, se pohybuje v širokém spektru hudebních žánrů a spojuje prvky jazzu, soudobé vážné hudby, volné improvizace, elektronické hudby, ale třeba i hudby lidové.


Festival vyvrcholí v sobotu, kdy program zahájí uskupení předního tuzemského jazzového bubeníka Tomáše Hobzeka. Kvarteto, v němž se sešli přední čeští jazzoví hudebníci, čerpá svou inspiraci v kořenech jazzu, aby je přetvořilo do vlastní, nápadité, energické hudby. Následující koncert by si příznivci jazzové hudby rozhodně neměli nechat ujít, protože Trio Török-Slavík-Křišťan se sejde speciálně pro festival Jazznění 2015, aby představilo čerstvý autorský materiál zkušeného pianisty Vítka Křišťana. Ten o svých nových skladbách říká: "...momentálně směřuji k jednodušším formám a jednoduché instrumentaci. Celý prožitek jako hráč z koncertu chci opřít o možnost oprostit se od složitých konstrukcí a směřovat spíše k co nejsilnějšímu propojení se spoluhráči," a dodává, že nevylučuje ani další fungování tria v budoucnu. Návštěvníci festivalu, tak mají unikátní příležitost být u tohoto premiérového vystoupení.

No a neoddiskutovatelným vrcholem nejen sobotního večera, ale celého festivalu, bude vystoupení česko-norské kapely NOCZ, interpretující skladby norského trumpetisty Didrika Ingvaldsena a kombinující současné trendy v experimentálním jazzu s klasickými freejazzovými postupy a tradičním jazzovým obsazením ve složení trumpeta, saxofon, kontrabas a bicí. Výsledný sound charakterizuje energická hra s výraznými dynamickými zlomy, kombinace prokomponovaných pasáží s volnými plochami, výrazná melodika, významná práce s rytmem v kompoziční práci a kolektivní improvizace.

Hudební festivalový program doplní výstava fotografií z jazzové scény festivalu v Boskovicích, jehož je Unijazz také pořadatelem, a možná se dočkáme i dalších doprovodných akcí, jako jsou projekce či jam sessions.

Info

Festival jazzové hudby v Kaštanu
Jazznění 2015
26. - 28. 3. 2015
Kaštan Scéna Unijazzu, Praha

www.facebook.com/events/432091113613190
www.facebook.com/kastan.scenaunijazzu
www.kastan.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Less is Sound: Koncerty postavené na zvukoch lesa

redakce 17.09.2021

Slovensko-britské vydavateľstvo Proto Sites uvádza sériu koncertov experimentálnej hudby a zvukových performancií Less is Sound.

Le Guess Who? kompletuje soupisku

redakce 17.09.2021

Holandský festival Le Guess Who? do svého programu přihazuje hned sedmdesát nových jmen.

Colours of Ostrava 2022 potvrzují další kapely z celého světa

redakce 15.09.2021

Festival přidává například radikální newyorskou raperku Princess Nokia, geniální japonskou jazzovou pianistku Hiromi nebo malijskou zpěvačku Fatoumata Diawara.

Jazz Goes to Town proběhne v půlce října

redakce 15.09.2021

Tři světově proslulí improvizátoři, velký orchestr, dvě premiéry napsané přímo pro festival a jeden z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby.

Co nabídne letošní festival Film a architektura?

redakce 14.09.2021

Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury.

Festival Spectaculare představí zajímavosti z alternativní scény

redakce 14.09.2021

Již osm let propojuje Spectaculare pestrý hudební program s dalšími formami vizuálního umění jako je film, videoart, videomapping.

Berlínský Atonal oznamuje sérii koncertů v Kraftwerku

redakce 13.09.2021

Naditá soupiska plná experimentátorů zahraje v kultovním komplexu, ve kterém je jako doplnění programu připravena i výstava Metabolic Rift.

Filmový festival Elbe Dock nabídne debuty, projekce a instalace

redakce 13.09.2021

Soutěžní sekce přinese výběr toho nejlepšího z domácího dokumentu, sekce zahraničních debutů pak skýtá nejedno potenciální překvapení.

Dva dny hudebních výzev a inspirací na Synapse Knowledge

redakce 11.09.2021

Každoroční setkání hudebních tvůrců ve smíchovské továrně letos představí sérii přednášek, workshopů a masterclassů o produkci. Efterklang, Katarzia a další na místě.

Lunchmeat představí budoucnost hudby

redakce 09.09.2021

Stejně jako každý rok festival uvede světové premiéry vystoupení výjimečných současných umělců, nadčasové legendy a také silné zástupce lokální scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace