Zprávy / Pozvánky

Festival jazzového piana oslaví dvacetiny

Festival jazzového piana oslaví dvacetiny

Barka Fabiánová | Zprávy / Pozvánky | 20.11.2015

Mezinárodní festival jazzového piana slaví dvacetiny. Z kostela sv. Vavřince se sice přesunul do Jazz Time a na Nuselskou radnici, program však zůstal stejně pestrý.

První koncert, který se odehraje v sobotu 21. listopadu, představí slovenského pianistu Pavla Morochoviče a švýcarského interpreta Leo Tardina. Pavel Morochovič studoval interpretaci vážné hudby u Petra Minárika, který měl nejvýraznější vliv a podíl na jeho hudebním rozvoji. Jako klavírista a hráč na klávesové nástroje působil v různých projektech žánrově velmi pestrého zaměření. Spolupracoval a hostoval na nahrávkách s množstvím slovenských i zahraničních interpretů. V poslední době se věnuje zejména kombinovaní různých hudebních stylů, převládá však jazz a vážná hudba. Výsledkem tohoto směřování je autorský projekt –Morochovič Trio, v kterém působí Martin Valihora (bicí) a Juraj Griglák (basová kytara, kontrabas). Debutové album Awakening, na kterém hostoval i hudebník a koproducent alba Ivan Dimitrov vyšlo na jaře 2015 u vydavatelství Hevhetia.

V roce 1999, kdy ještě studoval na New School University v New Yorku, se stal Leo Tardin vítězem Montreux Jazz Festival International Piano Competition. Krátce nato začal s projektem Grand Pianoramax a podepsal smlouvu s labelem ObliqSound se sídlem v Paříži a v New Yorku. Výsledkem této spolupráce byla 4 alba a 12” vinyl singl. V roce 2014 vydává tento klávesový vizionář své první sólové album Downscape v produkci Montreux Jazz Festivalu. Jak říká: „Nečiní mi problém zároveň přimíchat folk a prvky popu do jasně melodického stylu jazzu, podobně jako mně blízcí Carlos Jobim, Nick Drake a Leonard Cohen.”


O týden později se v klubu Jazz Time potkají Rakušan Martin Reiner a Chorvat Matija Dedić. Rakouský hudebník studoval jazzové piano nejdříve v Linci a poté ve Vídni, kde se na aranžerském workshopu sešel s Mathiasem Rüeggem. Ten nastartoval Reiterův první projekt v roce 1999 spolu se zpěvačkou Simone Kopmajer. V roce 2001 získal rakouské stipendium, což mu umožnilo pobývat rok na Královské konzervatoři v Haagu u Roba van Kreefelda. Po návratu do Vídně, přišel s nápadem Rache für Mozart (Odveta za Mozarta) - improvizovat koncert C dur KV 503, společně s orchestrem. V roce 2006 ukončil své hudební studium a brzy poté vydal nové album Alma. Od podzimu 2008 spolupracuje s rakouským kytaristou Andi Tauschem, se kterým vydali čtyř alba. Na kontě má i sólové album Inventions & Impressions.

Po dokončení Hudební školy Vatroslava Lisinského v roce 1991 šel Matija Dedic na Jazzovou akademii ve Štýrském Hradci, kterou absolvoval 1997. Tam studoval u profesora Haralda Neuwirtha a soukromě pak u J Taylora v Kolíně nad Rýnem, Hala Galpera, Billa Dobinse a Barryho Harrise. Vystupoval s vlastní kapelou „Boliers Quartet”, která doprovázela hudebníky jako B. Golson, K. Burell, R. Haynes, J. Feliciano a „All Stars Band” a měl i možnost si zahrát s kvartetem Tamary Obrovac.


Třetí koncert festivalu jazzového piana přinese mikulášskou nadílku v podobě tvorby Češky Pavly Schönové a Katalánce Marco Mezquidy. Virtuozka Pavla Schönová působila jako herečka a pianistka v Divadle Husa na provázku, pravidelně se účastnila letní jazzové dve Frýdlantu v Čechách a absolvovala kurz Berklee College of Music.Kromě vlastní kapely Classic Goes Jazz hraje v projektu Dialogy pro dvě piana spolu s Emilem Viklickým a věnuje se řadě dalších projektů.


Marco Mezquida okouzlil kritiky, kolegy i posluchače a v současnosti patří k nejvyhledávanějším španělským pianistům. Třikrát získal cenu jako nejlepší katalánský hudebník roku a spolupracoval s celou řadou světoznámých muzikantů.

Poslední koncert festivalu se 12.prosince přesune do sálu Nuselské radnice. Představí se na něm německý pianista Marc Schmolling a Polák Kuba Płużek. Syn básnířky Inky Machulkové Marc Schmolling studoval na Konzervatoři Richarda Strausse v Mnichově u Larryho Portera (který se na MFJP představil v roce 2012), lekce jazzového piana však bral i v Kalifornii (například u Steva Colemana). Po návratu do Německa působí na tamější hudební scéně. V České republice hrál nedávno v rámci free-jazzového festivalu.

Polský pianista Kuba Płużek zběhl ze studií Katovické jazzové akademie, přesto patří k výrazným nadějím evropské hudební scény. Letos vyšlo jeho sólové album 11 Songs, které obsahuje 11 melodických skladeb. Vedle technických aspektů hraní dovede Płużek nádherně vyjádřit lyričnost a romantiku.


Mezinárodní festival jazzového piana podporuje Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury i ambasády jednotlivých zemí. Zvýhodněné vstupné zakoupíte v předprodeji, plnou cenu pak zaplatíte na místě.

Info

Mezinárodní festival jazzového piana
21.11.- 12.12. 2015
Jazztime, Krakovská 19, Praha 1
Nuselská radnice, Táborská 30, Praha 4
www.jmw.cz
www.facebook.com/events/1147765478584485/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nový termín pražského koncertu Limp Bizkit

redakce 25.10.2020

V rámci pražského koncertu by tak vedle osvědčených hitovek mohl zaznít i nový repertoár, po kterém fanoušci dlouho pokukují.

Vyhnout se temným místům? Tom Grennan v Praze

redakce 10.10.2020

Magazín NME albu udělil čtyři z pěti hvězd a napsal, že je plné procítěných stylových kytarových bangerů.

Mixcloud chystá streamované koncerty v čele s Flying Lotusem a Róisín Murphy

redakce 08.10.2020

Mixcloud představuje nový způsob vydělávání peněz pro hudebníky díky streamovaným koncertům.

Le Guess Who? chystá hybridní event ON/OFF

redakce 07.10.2020

Organizátoři jako náhradu za přesunutý festival nabízí hybridní event v Utrechtu i na webu!

Nová venkovní expozice Památníku ticha na perónu Nádraží Bubny

redakce 07.10.2020

Jakkoliv se symbolem podzimního programu Památníku ticha stal pojem pomíjivost, organizátoři věří, že veřejná komunikace bude pokračovat navzdory všem epidemiím naší doby.

Koncert Anny Marii Jopek je přesunut

redakce 06.10.2020

Zpěvačka Anna Maria Jopek se zařadila k umělcům, kteří dělají z Polska jazzovou velmoc.

Nový singl a klip Tata Bojs

redakce 05.10.2020

Veselou skladbu doprovází vtipný videoklip, který je stejně jako samotný singl poctou dvěma odvěkým láskám Milana a Mardoši.

Jídelna Kuchařek bez domova zve na dobroty

redakce 03.10.2020

Neměly jsme domov a některé z nás ho stále nemají. Rády vaříme a chceme se přínosně zapojit do společnosti.

Menu Kabinetu

redakce 02.10.2020

Drones, psychedelic, blues, noise nebo progrock a krautrock? Metronome Blues nebo indiepostrocková kytarovka? Kabinet nabízí vše.

Liberecká přehlídka Anifilm bude!

redakce 02.10.2020

Bylo nutné zrušit hudební doprovodný program, ale filmy v sekci „Slyšet animaci” jej aspoň částečně nahradí.