redakce | Zprávy / Festivalové | 11.06.2020
Od 16. června do 30. září 2020 proběhne v Praze ve Vršovicích již čtvrtý ročník Festivalu m3 / Umění v prostoru, který je založen na kombinaci současného umění a zajímavého prostředí pražských ulic. Cílem festivalu není pouze osazování prostoru jednotlivými díly a jeho kultivace, ale i nabourávání stereotypů v práci s veřejným prostorem a rozpoutání diskuze.
Akce navazuje na úspěšné předchozí ročníky, jež se pokaždé konaly v jiné lokalitě. Tentokrát se odehraje na Praze 10, konkrétně v okolí sídliště Vlasta, kde bude představeno 13 uměleckých děl od českých i zahraničních autorů, která reagují vůči okolnímu prostředí. Sídliště v sobě z pohledu festivalu spojuje několik kvalit – jde o dobře dostupný, architektonicky kvalitní a svým vymezením velmi kompaktní prostor se zajímavou historií. Na festivalu se každoročně podílí jiní kurátoři, letos to budou Marcel Fišer a Pavel Vančát, kteří vybrali téma Vrstvy historie a otázku jejich smysluplné aktualizace. Koncepce kurátorů tentokrát spočívá nejen v tom, že zde jako v předchozích letech představí 13 uměleckých děl od českých i zahraničních autorů, která budou reagovat a komunikovat vůči okolnímu prostředí. Festival se tak hlásí jak k specifickému prostředí, v němž se koná, s jeho tradicí umělecké výzdoby, a také se snaží aby některé ze soch získaly své trvalé umístění.
Umělci, kteří se letos do festivalu zapojili, jsou Paweł Althamer, Miloš Cvach, Anna Hulačová, Johannes Makolies, Philip Topolovac, Nela Keroušová, autorské duo Johana Pošová a Barbora Fastrová, Hugo Demartini, Martin Zet, Vojtěch Rada, Václav Fiala a Markéta Othová. Všechna jejich díla se věnují historicitě vrstev, zkultivování veřejného prostoru, upozornění na současná společenská témata a v neposlední řadě a snaze vyvolat diskuze k daným problematikám.
Celý festival bude zahájen 16. června vernisáží v prostorách Centra architektury a městského plánování (CAMP), následovat bude vernisáž 17. června přímo v místě festivalu na Praze 10, kde proběhne komentovaná prohlídka instalací a následně občerstvení a hudební set DJ Aid Kid. Festival bude volně přístupný veřejnosti až do konce září 2020 a bude jej průběžně obohacovat doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, workshopy a další.
redakce 17.01.2021
Rodinná oslava, Chlast, Rytíři spravedlnosti a další veselé filmy na každý den, ovšem jen pokud bude leden.
su 11.01.2021
Štěstí v neštěstí, znáte to. Přehlídku mladých talentů si můžete tedy pustit i doma za stránkách festivalu.
redakce 07.01.2021
Umělci měli tento rok málo šancí se představit, online festival je tedy alespoň jednou z nich.
redakce 06.01.2021
Dvojitá dávka audiovizuální zoufalosti v double feature, kde se řemeslná inkompetence překlápí do inkontinence tvůrčí nesoudnosti.
redakce 05.01.2021
A jde opravdu o várku, protože nových kapel do sestavy festivalu máme hned dvacet a pokrývají celé spektrum žánrů.
redakce 05.01.2021
Fanoušci se budou moci projít po festivalovém areálu, zazpívat si s českými i zahraničními kapelami, zatančit si v kotli pod pódiem, prohlédnout si partnerské zóny nebo nabídku stánkařů.
redakce 28.12.2020
Americké jaro bude patřit zpěvačce Lence Dusilové a kapelám Vertigo, -123min. a Jan P. Muchow & The Antagonists.
redakce 27.12.2020
V případě uvolnění opatření přehlídka proběhne i v kamenných kinech. Hlavním filmem letošního ročníku je bezesporu očekávaná Greta.
redakce 26.12.2020
Finální a nejnabitější víkend s Creepy Teepee Sabbatical přichází v době těsně povánoční: v sobotu 26. prosince a v neděli 27. prosince.
redakce 18.12.2020
Povětšinou neznámé kapely se nakonec představily pomocí série videí Bush extravaganza.