Zprávy / Festivalové

Festival Nyege Nyege představí to nejlepší ze současné africké hudby

Festival Nyege Nyege představí to nejlepší ze současné africké hudby

redakce | Zprávy / Festivalové | 08.09.2022

Ugandský festival Nyege Nyege již za týden proběhne u Itandských vodopádů. Do své soupisky přidává ještě krále amapiana, tvořícího pod jménem Vigro Deep, královnu afrohouseu Desiree nebo ugandského Katokye, který je jedním z nejpopulárnějších tradičních zpěváků v zemi. Velkým lákadlem je také nigerijský pionýr žánru zvaného cruise DJ Tobzy nebo zásupce africké diaspory v Holandsku Munchi.

Hlavní pódium bude letos patřit dvěma výcházejícím hvězdám východní Afriky, ghanské zpěvačce Adomaa a keňské popové hvězdě Kabeaushému, kteří na festivalu představí své nové projekty a jejichž alba vyjdou těsně po festivalu. Vystoupí také žijící legenda, kamerunský pionýr makossy Eko Roosevelt, který na festivalu oslaví osmdesáté narozeniny. Podpoří ho navíc patnáctičlenný sbor. Festival pravidelně vybírá to nejlepší z místní hudby a snaží se také iniciovat také nové spolupráce a setkání. Probíhat bude na osmi pódiích, od čtvrtka do pondělního rána.

Průsečíky mezi hudbou, tancem a uměním perfomrance bodou hledat kolektivy Yoke a Kinact, který je známý svými divokými kostýmy. Velkým lákadlem bude radikální africký spolek Ramon Productions neboli Wakaliwood, který dal název jedinečnému žánru akčního filmu a během festivalu spolu se členy Kinact natočí krátký film. Samozřejmostí bude i řada uměleckých intervencí, kupříkladu umělkyně Mika Oki pro svou instalaci využije nasvěcování hmyzu nad Nilem. Na festivale navíc vznikne i první živá stage na světě, kterou vypěstovalo Africké centrum pro radikální mykologii. Co dodat? Festival, jaký jinde nenajdete. A co je na tom nejlepší? Full Moon bude u toho. Více již brzy.

Info

Nyege Nyege
15.-18. 9. 2022
Jinja, Uganda
web festivalu

foto © se svolením Nyege Nyege

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace