Zprávy / Festivalové

Festival Ostravské dny zahájí koncertem pro tři orchestry

Festival Ostravské dny zahájí koncertem pro tři orchestry

redakce | Zprávy / Festivalové | 04.08.2015

Festival Ostravské dny bude oficiálně zahájen v neděli 23. 8. 2015 v 19:00 koncertem pro tři orchestry. Stane se tak poprvé na krytém náměstí, v nově otevřeném Trojhalí Karolina. Centrem pozornosti je jedna z nejdůležitějších kompozic 20. století Gruppen Karlheinze Stockhausena. Ten večer zazní v provedení třech orchestrů také skladby Johna Cage, Philla Niblocka a Petra Kotíka. Jednotlivé skladby uvede Janáčkova filharmonie Ostrava společně s hráči Ostravské bandy a dirigenty Johannesem Kalitzke, Petrem Kotíkem a Rolfem Guptou.

Skladba Gruppen (1955-57) Karlheinze Stockhausena vtahuje posluchače do středu hudebního dění: velký symfonický orchestr 109 hudebníků (rozšířený o saxofony, elektrickou kytaru, piano a velkou skupinou bicích nástrojů) je rozdělený do tří orchestrů řízených třemi dirigenty a umístěný do podkovy po třech stranách koncertního sálu. Gruppen se skládají celkem ze 174 komplexních jednotek, skupin, které v průběhu skladby navzájem vstupují do precizně definované interakce. Premiéra skladby se konala 25. března 1958 v Kolíně nad Rýnem, orchestr kolínského rozhlasu řídili autor (orchestr I), Bruno Maderna (orchestr II) a Pierre Boulez (orchestr III). Gruppen tehdy zazněly dvakrát, před přestávkou Pierre Boulez zahrál svou 3. klavírní sonátu v původní verzi. Stockhausen dodatečně rozšířil realizační tým o zvukového režiséra, jehož úkolem je v souladu s dirigenty zajistit optimalizaci zvukových proporcí provedení.


V České republice jsme měli možnost slyšet Gruppen na festivalu Pražské jaro 21. 5. 1999. Nadšené publikum ve Španělském sále si vynutilo skladbu provést bezprostředně po jejím skončení celou znovu. I tenkrát hrála Janáčkova filharmonie Ostrava a dirigovali Zsolt Nagy, Petr Kotík a Christian Arming.

Karlheinz Stockhausen (1928 - 2007) je jedním z nejinspirativnějších tvůrců hudby 20. století, vůdčí osobnost Darmstadtské školy 50. a 60. let, studoval v Kolíně nad Rýnem hudební pedagogiku, hru na klavír a souběžně skladbu u Franka Martina (1947-1951), v Paříži pokračoval u Oliviera Messiaena a Pierre Schaeffera (1952-53), studoval filosofii a na univerzitě v Bonnu fonetiku a informační technologie u Wernera Meyera-Epplera. Stockhausenův strmý umělecký vývoj charakterizuje důsledné hledání nového hudebního jazyka, nezatížené minulostí, které vede od počátečního následování Webernova punktualismu přes multiseriální kompozici, koncept hudby v prostoru, elektronickou a elektroakustickou hudbu, uplatňování prvků náhody a intuice k širšímu pojetí hudebního umění pod vlivem studia filosofie Dálného Východu, završenému monumentálním (a kontroverzním) cyklem sedmi celovečerních multimediálních oper – moderního „gesamkunstwerku“ – Licht (Světlo, 1977-2003) a nedokončeným projektem Klang (Zvuk, 2003-2007). Každá ze Stockhausenových 376 skladeb, které tvoří komplementární celek, řeší jiný kompoziční problém a dokumentuje autorovu neobyčejnou a nevyčerpatelnou objevitelskou invenci. Avantgardní cesty Karlheinze Stockhausena výrazně ovlivnily hudebníky v žánru klasické hudby (Igora Stravinského, Louise Andriessena, Wolfganga Rihma a desítky dalších ), ale i mimo něj. O ovlivnění jeho kompozicemi píše např. Miles Davis, Cecil Taylor, Charles Mingus, Frank Zappa, členové skupiny Pink Floyd, psychedeličtí Jefferson Airplane, skupina Kraftwerk nebo Laurie Anderson či Björk a mnoho dalších.

Skladbě Gruppen bude na zahajovacím koncertě předcházet Stockhausenova multikanálová kompozice z konce 50. let Gesang der Jünglinge (Zpěv jinochů). Celý večer bude od 18:00 zahájen inaugurací zvukové instalace - kompozice skladatele Alvina Luciera: Music in a Long Thin Wire, která dále bude znít po celou dobu festivalu. Oba projekty jsou součástí doprovodného programu - sekce OD plus Galerie města Ostravy PLATO.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z Tapes festival na trnavském Nádvoří

redakce 22.08.2019

Slovenské kazetové vydavatelství Z Tapes otevře na trnavském Nádvoří druhý ročník svého festvalu. 6 kapel ze 4 zemí.

Festival Ostravské dny už zítra

redakce 21.08.2019

Bienále Ostravské dny jsou hudební a uměleckou událostí mezinárodního charakteru, která vrcholí festivalem pro veřejnost.

Nouvelle Prague nabídne šestý ročník

redakce 20.08.2019

Šestý ročník showcaseového festivalu a konference Nouvelle Prague přináší změnu místa konání i debaty o hudební scéně.

Pop-Kultur Moon 2019

redakce 19.08.2019

Zase do Berlína? Ano, zase. Pop-kultur je akce, která zase tak dlouhou historii nemá, první vydání proběhlo v Berghainu až v roce 2015, ale o to je zajímavější.

Za kulturou na jičínské zahrady

redakce 19.08.2019

„Soukromé vlastnictví a bydlení“, tak zní téma dalšího ročníku festivalu Jinčí čin.

Hildur Guðnadóttir na Unsoundu

redakce 16.08.2019

Třetí vlně potvrzených interpretů pro letošního vydání krakovského festivalu Unsound dominuje Hildur Guðnadóttir.

Blues Alive 2019 hlásí vyprodáno

redakce 15.08.2019

Na letošním Blues Alive vystoupí takové osobnosti jako Lizz Wright, Marcia Ball, Kenny Neal či Ronnie Baker Brooks.

Dasha Rush zahájí Lunchmeat Festival

redakce 15.08.2019

Svůj nový projekt představí producentka a experimentální zvuková umělkyně Dasha Rush se svojí 360° AV show v Planetáriu.

Waltari headlinerem Bystřické alternativy

redakce 15.08.2019

Letošním tahákem Letní Alternativy jsou především crossoveroví Waltari z Finska a také slovenští punkáči Davová psychóza.

Ostravské dny začínají již za týden

redakce 14.08.2019

Do Ostravy se sjede na dvě stovky hudebníků. Podílet se budou na 10. bienále festivalu klasické hudby Ostravské dny.