Zprávy

Festival Otravské dny odhalil detaily koncertu The Philip Glass Ensemble

Festival Otravské dny odhalil detaily koncertu The Philip Glass Ensemble

redakce | Zprávy | 11.12.2012

Ostravské centrum nové hudby zahájilo 10. prosince předprodej vstupenek na koncert Philipa Glasse a jeho ansámblu. Koncert se koná 16. srpna 2013 v Multifunkční aule GONG v ostravských Dolních Vítkovicích. Na programu pětihodinového večera je monumentální skladba Music in Twelve Parts. Pozor: koncert má omezenou kapacitu, pouhých 1 400 míst. Vstupenky za nejvýhodnější cenu 1 200 Kč je možné zakoupit právě v těchto týdnech, a to prostřednictvím webových stránek Ostravského centra nové hudby, Brown Paper Tickets nebo v Minikino kavárně na Kostelním náměstí. Více informací naleznete na webu www.newmusicostrava.cz.

Music in Twelve Parts (1971-1974) Philipa Glasse patří mezi stěžejní díla 70. let a sám Philip Glass ji považuje za vyvrcholení svého minimalistického období. Dráhu nejslavnějšího žijícího skladatele současnosti odstartovala právě tato pulzující pionýrská skladba, která přímo předchází spolupráci s Robertem Wilsonem na opeře Einstein on the Beach. Mezi účinkující Glassova sedmičlenného ansámblu patří Jon Gibson (skladatel, saxofonista a flétnista) i fascinující sopranistka Lisa Bielawa. Hudebním ředitelem je všestranný hudebník a producent Michael Riesman. Do Ostravy přijede ansámbl z vystoupení na festivalu v Edinburghu.

Jediné a první vystoupení The Philip Glass Ensemble v České republice je součástí Ostravských dnů 2013: Institutu a Festivalu nové hudby (12. - 31. srpna 2013), kterých se Philip Glass zúčastní také jako lektor. Tvorba Philipa Glasse vychází z prostředí newyorské avantgardy (downtown scene). Mezi jeho hudební přátele patří Petr Kotík, Christian Wolff nebo Phill Niblock. Všichni se sejdou na Ostravských dnech 2013.


Ostravské centrum nové hudby, o.s. (OCNH) vzniklo v roce 2000 díky iniciativě Petra Kotíka jako vyústění série koncertů s Janáčkovou filharmonií Ostrava, na kterých zazněly skladby Earla Browna, Johna Cage, Alvina Luciera, Pauline Oliveros, Martina Smolky a Karlheinze Stockhausena. Vzniklo za účelem pořadání Ostravských dnů - Institutu a Festivalu nové hudby, který dává skladatelům, hudebníkům a muzikologům příležitost pracovat s předními představiteli současné hudby. Ostravské dny jsou pracovním a studijním prostředím zaměřeným na orchestrální kompozice.

Bienále Ostravské dny v sobě propojují třítýdenní institut (tvůrčí prostředí pro rezidenty a lektory) a devítidenní festival, určený široké veřejnosti. Akce se odehrává během posledního týdne institutu a zahrnuje sérii přibližně patnácti koncertů, přičemž sedm z nich je ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava a Ostravskou bandou. Program festivalu je nezávislý od tradičních programů etablovaných festivalů a od počátku zahrnuje stěžejní díla současných autorů jako jsou Christian Wolff, Alvin Lucier, Petr Kotík, Martin Smolka, Phill Niblock, Elliott Sharp, Bernhard Lang, Rebecca Sauders, Kaija Saariaho a mnoho dalších. K okruhu klasiků nové hudby, které na festivalu prezentujeme pravidelně, patří mimo jiné Morton Feldman, John Cage, Earl Brown, Luigi Nono, Iannis Xenakis, Karlheinz Stockhausen, György Ligeti, Edgard Varèse nebo Galina Ustwolskaja. Podstatnou část programu festivalu zahrnují též skladby rezidentů-studentů Institutu Ostravské dny.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pozoruhodné muzikantské duo Guts Pie Earshot

redakce 23.10.2019

Fanoušci určitě náležitě ocení kromě hudebního také fyzický výkon členů skupiny.

KlipyTipy: Jaro - Out of Control

redakce 22.10.2019

Out of Control se odklání od abstraktní atmosféričnosti, je údernější a rockovější, i přesto si zachovává kapelní estetiku.

Dingo opouští bezpečný úkryt

redakce 22.10.2019

Nepravděpodobná směsice artfolku, americany, country a jemného freakovství. Východní western z pražské buše.

Dubioza Kolektiv v Praze

redakce 22.10.2019

Pódiovou show kluci brousí jako diamant a svými rytmy dokáží strhnout celé davy. Dubioza slibuje zážitky, na které se jen tak nezapomíná.

Sluchátka JBL Tune 120TWS: Pecky, které makají

redakce 21.10.2019

Jedna z nejlepších variant bezdrátových sluchátek, které se v současnosti na trhu nabízí.

Mooncloud #32: Tús Nua

redakce 21.10.2019

Svůj výběr skladeb do naší mixtapeové série Mooncloud postavilo chorvatské dívčí trio Tús Nua na postrockových plochách.

KlipyTipy: Papyllon - What About Tonight

redakce 21.10.2019

Singel si po vydavateľskej stránke na konto pripíše holandský label s príznačným názvom This could be your music label, ktorý sa zameriava najmä na súčasné žánre.

Na festivale Mobilis vystúpi hudobný producent Murcof

redakce 21.10.2019

Domáci a zahraniční umelci a umelkyne predstavia radikálne umelecké imaginácie, praxe a texty, ktoré sú kritické voči súčasnosti.

Studenti chystají velkou oslavu svobody na Národní třídě

redakce 21.10.2019

Náměstí Václava Havla (Piazzetta Národního divadla) bude patřit dvacítce neziskových organizací, které zde budou prezentovat interaktivní formou svou činnost.

Nové výstavy: nekonformní mladá Amerika, francouzský Kolektiv W, rodinné vztahy

redakce 20.10.2019

Ve vysočanské Pragovce budou hned čtyři nové výstavy. Young American, Mimořádné vstupy IV., Obraz rodiny a Přechodné zázemí.