Zprávy / Festivalové

Festival sci-fi filmů Future Gate slaví dekádu

Festival sci-fi filmů Future Gate slaví dekádu

redakce | Zprávy / Festivalové | 02.09.2023

Největší středoevropský filmový festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje svůj jubilejní desátý ročník 26. září v pražském kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a dokumentů přinese znovu i soutěž studentských filmů a očekávané předpremiéry. Tématem ročníku je kolonizace vesmíru. Festival přinese hlubší pohled na lidskou podstatu a naše místo ve vesmíru. Ozvěny Future Gate se budou konat v Plzni, Hradci Králové, Šumperku a Košicích.

Festival zahájí citlivý snímek režisérky Sophie Barthes s názvem Generace F. V roli producenta se na filmu Nesmrtelní podílel Steven Soderbergh. Černobílý experimentální snímek režiséra Eddieho Alcazara se Stephenem Dorffem a Bellou Thorne v hlavních rolích ostře kritizuje současnou společnost a nabízí obrazově i hudebně nabitý film. Francouzský animovaný sci-fi noir Mars Express nezapře inspiraci klasikami jako RoboCop či Ghost in the Shell. Dalším francouzským filmem v soutěži je drama s názvem Astronaut. Něco je ve vzduchu je mysteriózní thriller s prvky mokumentu natočený Justinem Bensonem a Aaronem Moorheadem. Maďarský film White Plastic Sky ohromí animací i originálním námětem. Odehrává se ve světě, kde se lidé po padesátce musí nechat proměnit na stromy, aby lidstvo nevymřelo.


Scanners z roku 1981 je sci-fi body horor, který Davida Cronenberga uvedl do mainstreamové kinematografie. Ikonická adaptace knihy Roberta A. Henleina Hvězdná pěchota v režii Paula Verhoevena patří k nejlepším devadesátkovým filmům, která je svým společenským komentářem stále aktuální. Dnes už klasická filmová adaptace kultovního díla Douglase Adamse Stopařův průvodce po Galaxii představuje skvělého Martina Freemana v roli Artura Denta, který unikne ze Země vteřinu před jejím zničením a spolu se svým mimozemským přítelem Fordem Prefectem (Mos Def) se vydá na intergalaktický stop.

Americký režisér Brett Ryan Bonowicz ve svém filmu Za hranou zítřka zkoumá dílo i odkaz umělce a futurologa Roye Scarfo. A konečně mezihvězdná cesta Exkurze do vesmíru nám umožní nahlédnout, jak hluboko sahá představivost přírody. Upřímný a otevřený dokument Říkej mi Bille se věnuje sci-fi ikoně Williamu Shatnerovi. Kolekci dokumentárních filmů doplní nostalgická pětihodinová cesta po sci-fi filmech 80. let Hledání zítřka, která zkoumá jejich dopad a význam až do dnešní doby. Vypráví ji samotní tvůrci snímků a i ti, kteří se jimi nechali inspirovat.

Zvláštní uvedení si na festivalu zasloužili dva významné filmy, z nichž jeden je české produkce. Bod obnovy je po dlouhé době český sci-fi film, který překročil hranice naší země a reprezentuje tuzemskou žánrovou kinematografii na zahraničních festivalech. Festival uvede i předpremiéru velkofilmu Stvořitel tvůrce Garetha Edwardse. Kromě toho se na festivalu objeví výběr krátkých filmů a filmový program pro rodiny s dětmi.

Info

Future Gate
26. 9. –⁠ 2. 10. 2023
Kino Lucerna, Praha
Fb událost

foto © se svolením festivalu Future Gate

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat se vrací do Anežského kláštera

redakce 29.11.2023

All Above zve diváky, aby se nechali mezi mohutnými zdmi Anežského kláštera unášet na zvukovém polštáři.

KovnaFest v Punctu

redakce 28.11.2023

Nečekané souvislosti, drsné zlomy nespojitelných žánrů, překvapení jako konstanta.

Vlna blackmetalových kapel na Brutal Assault

redakce 27.11.2023

Tu nejčernější vlnu black metalu bezpochyby přinese vystoupení, jehož jméno mluví samo za sebe: Abbath přehraje skladby Immortal.

Queens of the Stone Age na Pohode

redakce 25.11.2023

Ich gitarové riffy a hlas speváka Josha Hommea patria k tomu najlepšiemu, čo sa za ostatné dekády na rockovej scéne zrodilo.

Festival Next prinesie prieniky popu a experimentu

redakce 21.11.2023

Lákadlami sú Lost Girls, Beatrice Dillon, Dis Fig, islandská kontrabasistka Bára Gísladóttir či kolektívny projekt 33.

ESNS 2024 odhaluje první umělce

redakce 19.11.2023

Zveřejněno je zatím 76 jmen z celé Evropy, mezi nimiž nechybí čtrnáct (z patnácti!) nominovaných na prestižní ceny Music Moves Europe.

Na Pohode 2024 vystúpi James Blake, Pendulum, Jockstrap alebo The Armed

redakce 17.11.2023

Na trenčianskom letisku v júli vystúpi v kompletnej kapelovej live zostave Pendulum, jedna z najznámejších drum & bassových kapiel 21. storočia.

Queens of the Stone Age na Colours of Ostrava

redakce 15.11.2023

Po turbulentním období plném zdrcujících osobních výzev se kapela navrátila ke svým kořenům.

Hradby Samoty s podtitulom Bratislava Intermezzo

redakce 14.11.2023

Gnaw Their Tongues nie je nič ľahké na strávenie – kombináciou black metalu, noisu, industrialu a jeho extrémneho sonického vystúpenia dostáva poslucháčov do katarzie.

Brutal Assault zahušťuje sestavu

redakce 12.11.2023

Norská ikona Satyricon v létě po osmi letech v pevnosti. V rámci festivalu Brutal Assault.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace