Zprávy / Festivalové

Festival Sonda a těžce přístupné audiovizuální hlubiny

Festival Sonda a těžce přístupné audiovizuální hlubiny

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.09.2022

Dne 12. listopadu 2022 se v prostorách Hvězdárny a planetária Brno uskuteční první ročník jednodenního hudebního festivalu Sonda. Program události nabídne vystoupení předních českých i zahraničních tvůrců elektroakustické hudby a audiovizuální performance.

Brněnský festival Sonda prezentuje skladatele a multimediální umělce, kteří ve své tvorbě neortodoxním způsobem kombinují médium zvuku, světla a pohyblivého obrazu. Řada vystoupení vzniká přímo na míru události a využívá akustická i vizuální specifika prostoru kopule planetária. Na prvním ročníku festivalu vystoupí tři zahraniční účinkující. Prvním z nich je Tomoko Sauvage – japonská skladatelka a multimediální umělkyně známá svými dlouholetými experimenty s unikátním hudebním nástrojem kombinujícím vodu, keramické a skleněné mísy, hydrofony (podvodní mikrofony) a elektroniku. Její živá vystoupení, jsou založena na interakci mezi zvukovým médiem (vodou) a prostředím, ve kterém se nachází – jeho architekturou, akustickými vlastnostmi, teplotou nebo vlhkostí vzduchu.

Druhým z vystupujících je zástupce stockholmské experimentální drone scény a člen kolektivu sdruženého kolem kultovního stockholmského labelu XKatedral David Granström. Ve své tvorbě Granström pracuje s pomalými transformacemi i cykličností, kytarové nahrávky mísí se syntetizovanými zvuky a klidné okamžiky střídá s drtivou hlasitostí. Na festivalu Sonda představí nahrávky ze svého druhého studiového alba Empty Room (Hallow Ground, 2021) a jeho vystoupení doplní videoprojekce vytvořené speciálně pro tuto příležitost kolektivem tvůrců z projektu Trychtýř.


Posledním zahraničním účinkujícím je Tadej Droljc – slovinský interdisciplinární umělec a kreativní kodér, jehož tvorba zahrnuje elektronickou hudbu, počítačové audiovizuální kompozice a intermediální instalace. Svoji tvorbu prezentoval na předních festivalech jako např. Mutek v Montrealu nebo Ars Electronica v Linci. Speciálně pro festival Sonda připravuje Tadej full-dome verzi svého audiovizuálního setu, která pokryje celou promítací plochu kopule planetária.

Jiří Suchánek se ve své tvorbě dlouhodobě věnuje trvalým audiovizuálním instalacím, které často umisťuje do netradičních prostor jako je astronomická observatoř, duny, lávka či jeskyně, a zkoumá tak mimo jiné trvanlivost elektronických médií v těžších klimatických podmínkách. Kombinuje při tom zvuk, světlo, objekty, mechaniku, elektroniku a kód s pečlivě vybranými prostory. Dalším zástupcem místní scény je Tomáš Vtípil – výrobce hluku, skladatel filmové a scénické hudby a v neposlední řadě performer. V minulosti spolupracoval s nejrůznějšími hudebními uskupeními napříč žánry – DG307, Monikou Načevou, Urbandem či M. E. Kyšperským. Přímo pro festival připravuje 8kanálovou zvukovou kompozici zachycující výrobu tradičního korejského pokrmu kimči a v něm probíhající biologické procesy.

Info

Sonda 2022
12. 11. 2022 17:00
Hvězdárna a planetárium, Brno
Fb událost

Událost se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.

foto © Jhns Berger

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace