Zprávy / Festivalové

Festival Story nabídne Xosar i Aïshu Devi

Festival Story nabídne Xosar i Aïshu Devi

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.04.2017

Festival elektronické hudby a světla Story se po úspěchu podzimního ročníku vrací do odsvěcené Kaple svaté Barbory v Hranicích na Moravě. Letošní program opět nabídne pestrý výběr interpretů, který zároveň prokazuje zřetelný dramaturgický záměr. "Chladná páteční noc v Hranicích na Moravě předvedla, že pořádání žánrových a nákladnějších akcí mimo kulturní centra má smysl," psalo se po loňské akci v reportu na Radiu Wave a další ročník má ambici na laťku toho předešlého navázat.

"Většina umělců a umělkyň zavítá do České republiky poprvé a periferie se díky nim na jeden večer stane centrem nezávislé kultury," říká dramaturg festivalu Radim Zbránek. "Klademe velký důraz na kvalitní zvuk a vizuální stránku festivalu. Snažíme se využít loňských zkušeností a posunout festival o kus dál, aby si návštěvníci odnesli silný zážitek," dodává.


Možnosti zvukové aparatury otestuje chilský umělec Uwe Schmidt, který je spjat s labele Raster Noton a vystupuje pod pseudonymem ATOMtm. Na scéně se pohybuje už od roku 1991 a etabloval se jako jeden z nejvlivnějších producentů experimentální elektronické hudby. Posluchače překvapuje každým vydaným albem a soustavně překračuje hranice žánrů. Uwe Schmidt ve své tvorbě spojuje elektronickou hudbu s digitálním uměním, které spojuje do jedinečné audiovizuální show. Zvuk ATOMtm je ovlivněný EBM, acid technem a vesmírným ambientem a se svým živým setem vystupuje na předních světových festivalech a v klubech.


Do tvorby švýcarské producentky s nepálskými kořeny Aïshi Devi se promítají vlivy tibetské kultury. Během svých rituálních setů dostává posluchače do tranzu repetitivní syntezátorovými zvuky, nad kterými se vznáší její meditativní vokál. Pohybuje se mezi abstraktním technem a experimenty se synthpopovým zvukem. Projekcemi ji doprovodí francouzská vizuální umělkyně Emilie Berett.


Novozélanďan Olly Peryman aka Fis se dostal do povědomí jako producent techna a drum'n'bassu. Jeho tvorba se v posledních letech posunula k experimentům s napodobováním přírodních nebo metalických zvuků a ambientním zvukovým plochám. V jeho rytmických postupech je znát také vliv kultury maorských původních obyvatel Zélandu, které podkresluje hutná basová linka. Fis vystoupil v roce 2014 na berlínském festivalu Atonal hned po Cabaret Voltaire nebo na CTM. Na Story odehraje živý set, který bude jeho prvním českým vystoupením.


Do Hranic dorazí také jamajský hudební projekt Equiknoxx, které tvoří Gavsborg, Time Cow a hostujicí zpěvačka ShaniqueMarie. Produkují originální, avantgardní dancehall a jejich poslední deska Bird Sound Power je označovaná za jednu z nejlepších nahrávek elektronické hudby za rok 2016. Dancehallové beaty doplňují surrealistickými zvuky a ruchy spojené do propracovaných kompozic. Jejich skladby připomínají bohatou tropickou zahradu rozmanitých rytmů a melodických postupů.

Rodačka ze San Francisca Sheela Rahman aka Xosar je jednou z hvězd současné klubové scény. Její tvorba se posouvá k experimentální podobě tvrdého techna s prvky metalu. Desky vydává na předních labelech L.I.E.S. nebo Opal Tapes. DJka Dash dává přednost temnému technu s příklonem k IDM a dalším experimentálním subžánrům. Dash v vystupuje na tanečních party v zahraničí, převážně v lipském IFZ, či v Berlíně a tamních klubech jako About Blank nebo Griessmüehle a dalších.

Program Story zahájí Ondřej Holý s projektem Dné. Minulý rok vydal po pětileté odmlce desku These Semi Feelings, They Are Everywhere, která získala ceny Vinyla i Apollo za nejlepší tuzemskou nahrávku a patří k vůbec nejvíce hraným českým albům za našimi hranicemi. Jeho emocemi nabité, subtilní vystoupení naplní prostor opuštěného kostela jemným zvukem piána a propracovanými samply. Vizuální doprovod je opět připravován ve spolupráci s pražským kolektivem Lunchmeat.

Info

4. ročník audiovizuálního festivalu
STORY 2017
3. - 4. 6. 2017 19:00
Kaple svaté Barbory, Hranice na Moravě

www.facebook.com/events/801907716624852
www.facebook.com/cowhouseprdctn

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Letní filmovou školu zahájí Hello, Welcome Šimona Holého

redakce 23.07.2024

Snímek Hello, Welcome je o třech herečkách, které se společně vydávají na festival do Karlových Varů.

Na konci léta za Fuchsem vyroste open air stage

redakce 22.07.2024

Coby spolukurátor a především performer představí Dušan Vlk na konci léta za Fuchsem tematicky a energií spřízněná jména.

Gustavo Santaolalla hvězdou festivalu Mladí ladí jazz

redakce 22.07.2024

Santaolalla se ve světě filmu poprvé výrazněji prosadil hudbou k dramatu Zkrocená hora.

Pop Messe za týden

redakce 20.07.2024

Vedle Leftfield, GusGus nebo Kiasmos i s konferencí o urbanismu, dokumenty, architektonickými procházkami a cyklojízdou.

Na Folkových prázdninách Valeria Castro, Sona Jobarteh a další

redakce 15.07.2024

Vůbec poprvé do České republiky přijede zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy.

Šramlfest, znojemská alternativa

redakce 12.07.2024

Mezi headlinery letošního ročníku patří v pátek rakouští Shake Stew a francouzští Macadam Crocodile, v sobotu pak holandští Donna Blue a Polynation.

Letní filmová škola zveřejnila denní program

redakce 09.07.2024

V rámci doprovodného programu vystoupí Tata Bojs, Jana Kirschner nebo Divadlo Na zábradlí.

Sedmé Bučení

redakce 09.07.2024

Festival experimentální elektronické hudby a audio-vizuálního umění proběhne na platformě Přespolní v Lubné u Poličky.

Festival Kukokli oživí chátrající kostel

redakce 08.07.2024

Kultura, kostel, klid, louka, genius loci – to je multižánrový festival Kukokli.

Let It Roll rozšiřuje shows

redakce 07.07.2024

Kromě těch hvězd žánru festival každoročně láká také na pompézní design pódií a velkolepé audiovizuální shows.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace