Zprávy / Festivalové

Festival Story nabídne Xosar i Aïshu Devi

Festival Story nabídne Xosar i Aïshu Devi

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.04.2017

Festival elektronické hudby a světla Story se po úspěchu podzimního ročníku vrací do odsvěcené Kaple svaté Barbory v Hranicích na Moravě. Letošní program opět nabídne pestrý výběr interpretů, který zároveň prokazuje zřetelný dramaturgický záměr. "Chladná páteční noc v Hranicích na Moravě předvedla, že pořádání žánrových a nákladnějších akcí mimo kulturní centra má smysl," psalo se po loňské akci v reportu na Radiu Wave a další ročník má ambici na laťku toho předešlého navázat.

"Většina umělců a umělkyň zavítá do České republiky poprvé a periferie se díky nim na jeden večer stane centrem nezávislé kultury," říká dramaturg festivalu Radim Zbránek. "Klademe velký důraz na kvalitní zvuk a vizuální stránku festivalu. Snažíme se využít loňských zkušeností a posunout festival o kus dál, aby si návštěvníci odnesli silný zážitek," dodává.


Možnosti zvukové aparatury otestuje chilský umělec Uwe Schmidt, který je spjat s labele Raster Noton a vystupuje pod pseudonymem ATOMtm. Na scéně se pohybuje už od roku 1991 a etabloval se jako jeden z nejvlivnějších producentů experimentální elektronické hudby. Posluchače překvapuje každým vydaným albem a soustavně překračuje hranice žánrů. Uwe Schmidt ve své tvorbě spojuje elektronickou hudbu s digitálním uměním, které spojuje do jedinečné audiovizuální show. Zvuk ATOMtm je ovlivněný EBM, acid technem a vesmírným ambientem a se svým živým setem vystupuje na předních světových festivalech a v klubech.


Do tvorby švýcarské producentky s nepálskými kořeny Aïshi Devi se promítají vlivy tibetské kultury. Během svých rituálních setů dostává posluchače do tranzu repetitivní syntezátorovými zvuky, nad kterými se vznáší její meditativní vokál. Pohybuje se mezi abstraktním technem a experimenty se synthpopovým zvukem. Projekcemi ji doprovodí francouzská vizuální umělkyně Emilie Berett.


Novozélanďan Olly Peryman aka Fis se dostal do povědomí jako producent techna a drum'n'bassu. Jeho tvorba se v posledních letech posunula k experimentům s napodobováním přírodních nebo metalických zvuků a ambientním zvukovým plochám. V jeho rytmických postupech je znát také vliv kultury maorských původních obyvatel Zélandu, které podkresluje hutná basová linka. Fis vystoupil v roce 2014 na berlínském festivalu Atonal hned po Cabaret Voltaire nebo na CTM. Na Story odehraje živý set, který bude jeho prvním českým vystoupením.


Do Hranic dorazí také jamajský hudební projekt Equiknoxx, které tvoří Gavsborg, Time Cow a hostujicí zpěvačka ShaniqueMarie. Produkují originální, avantgardní dancehall a jejich poslední deska Bird Sound Power je označovaná za jednu z nejlepších nahrávek elektronické hudby za rok 2016. Dancehallové beaty doplňují surrealistickými zvuky a ruchy spojené do propracovaných kompozic. Jejich skladby připomínají bohatou tropickou zahradu rozmanitých rytmů a melodických postupů.

Rodačka ze San Francisca Sheela Rahman aka Xosar je jednou z hvězd současné klubové scény. Její tvorba se posouvá k experimentální podobě tvrdého techna s prvky metalu. Desky vydává na předních labelech L.I.E.S. nebo Opal Tapes. DJka Dash dává přednost temnému technu s příklonem k IDM a dalším experimentálním subžánrům. Dash v vystupuje na tanečních party v zahraničí, převážně v lipském IFZ, či v Berlíně a tamních klubech jako About Blank nebo Griessmüehle a dalších.

Program Story zahájí Ondřej Holý s projektem Dné. Minulý rok vydal po pětileté odmlce desku These Semi Feelings, They Are Everywhere, která získala ceny Vinyla i Apollo za nejlepší tuzemskou nahrávku a patří k vůbec nejvíce hraným českým albům za našimi hranicemi. Jeho emocemi nabité, subtilní vystoupení naplní prostor opuštěného kostela jemným zvukem piána a propracovanými samply. Vizuální doprovod je opět připravován ve spolupráci s pražským kolektivem Lunchmeat.

Info

4. ročník audiovizuálního festivalu
STORY 2017
3. - 4. 6. 2017 19:00
Kaple svaté Barbory, Hranice na Moravě

www.facebook.com/events/801907716624852
www.facebook.com/cowhouseprdctn

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Budapešťský BUSH festival je zpátky

redakce 18.10.2021

Po roční pauze se vrací budapešťský showcase festival BUSH. Zaplní kluby po celé Budapešti vystoupeními těch nejzajímavějších umělců z východní Evropy.

Blues Alive oslaví osmdesátiny Boba Dylana

redakce 18.10.2021

Přijede Dylanův bývalý bubeník Winston Watson, proběhne tematická výstava, kolokvium i přednášky.

Oslava pětadvacti let Ji.hlavy

redakce 17.10.2021

Diváci pětadvacáté dokumentární Ji.hlavy se mohou těšit na tři stovky filmů. Na to nejnovější z českého i světového dokumentu.

ProtimluvFest zve na literáty ze sedmi zemí Evropy

redakce 15.10.2021

Jedním z pořadů bude konfrontace slova s netradičním výrazovým tancem za zvuků perkusí, na kterém vystoupí básník Jaromír Typlt. Ale bude toho mnohem, mnohem víc.

Groove Brno startuje

redakce 14.10.2021

Festival nabírá letos na intenzitě a proto během necelého jednoho měsíce v Sono centru a Metru vystoupí interpreti z 9 zemí světa.

Mezinárodní festival jazzového piana nabídne recitály hráčů z celého světa

redakce 14.10.2021

Objevná cesta po jazzových klaviaturách pokračuje. Již 26. ročník pražského festivalu bude po sedm večerů hostit klavírní hvězdy.

Nouvelle Prague 2021 se blíží

redakce 13.10.2021

Jaká témata vás letos na konferenci Nouvelle Prague čekají?

Festival krátkých filmů Brno16 je za dveřmi

redakce 12.10.2021

Mezinárodní filmový festival krátkého filmu Brno16 patří k nejstarším filmovým festivalům u nás.

Eurosonic Noorderslag odhaluje program

redakce 11.10.2021

Mezi potvrzenými vystupujícími nechybí ani domácí zástupci - vítězka soutěže 1band2play Amelie Siba a slovenští Bulp.

Hradecký slunovrat se stěhuje

redakce 10.10.2021

Celý pořadatelský tým bere přesun do Opavy jako velkou výzvu a motivaci, což se již teď pozitivně projevilo ve skladbě programu zimní verze Hradeckého slunovratu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace