Zprávy / Festivalové

Festival Story nabídne Xosar i Aïshu Devi

Festival Story nabídne Xosar i Aïshu Devi

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.04.2017

Festival elektronické hudby a světla Story se po úspěchu podzimního ročníku vrací do odsvěcené Kaple svaté Barbory v Hranicích na Moravě. Letošní program opět nabídne pestrý výběr interpretů, který zároveň prokazuje zřetelný dramaturgický záměr. "Chladná páteční noc v Hranicích na Moravě předvedla, že pořádání žánrových a nákladnějších akcí mimo kulturní centra má smysl," psalo se po loňské akci v reportu na Radiu Wave a další ročník má ambici na laťku toho předešlého navázat.

"Většina umělců a umělkyň zavítá do České republiky poprvé a periferie se díky nim na jeden večer stane centrem nezávislé kultury," říká dramaturg festivalu Radim Zbránek. "Klademe velký důraz na kvalitní zvuk a vizuální stránku festivalu. Snažíme se využít loňských zkušeností a posunout festival o kus dál, aby si návštěvníci odnesli silný zážitek," dodává.


Možnosti zvukové aparatury otestuje chilský umělec Uwe Schmidt, který je spjat s labele Raster Noton a vystupuje pod pseudonymem ATOMtm. Na scéně se pohybuje už od roku 1991 a etabloval se jako jeden z nejvlivnějších producentů experimentální elektronické hudby. Posluchače překvapuje každým vydaným albem a soustavně překračuje hranice žánrů. Uwe Schmidt ve své tvorbě spojuje elektronickou hudbu s digitálním uměním, které spojuje do jedinečné audiovizuální show. Zvuk ATOMtm je ovlivněný EBM, acid technem a vesmírným ambientem a se svým živým setem vystupuje na předních světových festivalech a v klubech.


Do tvorby švýcarské producentky s nepálskými kořeny Aïshi Devi se promítají vlivy tibetské kultury. Během svých rituálních setů dostává posluchače do tranzu repetitivní syntezátorovými zvuky, nad kterými se vznáší její meditativní vokál. Pohybuje se mezi abstraktním technem a experimenty se synthpopovým zvukem. Projekcemi ji doprovodí francouzská vizuální umělkyně Emilie Berett.


Novozélanďan Olly Peryman aka Fis se dostal do povědomí jako producent techna a drum'n'bassu. Jeho tvorba se v posledních letech posunula k experimentům s napodobováním přírodních nebo metalických zvuků a ambientním zvukovým plochám. V jeho rytmických postupech je znát také vliv kultury maorských původních obyvatel Zélandu, které podkresluje hutná basová linka. Fis vystoupil v roce 2014 na berlínském festivalu Atonal hned po Cabaret Voltaire nebo na CTM. Na Story odehraje živý set, který bude jeho prvním českým vystoupením.


Do Hranic dorazí také jamajský hudební projekt Equiknoxx, které tvoří Gavsborg, Time Cow a hostujicí zpěvačka ShaniqueMarie. Produkují originální, avantgardní dancehall a jejich poslední deska Bird Sound Power je označovaná za jednu z nejlepších nahrávek elektronické hudby za rok 2016. Dancehallové beaty doplňují surrealistickými zvuky a ruchy spojené do propracovaných kompozic. Jejich skladby připomínají bohatou tropickou zahradu rozmanitých rytmů a melodických postupů.

Rodačka ze San Francisca Sheela Rahman aka Xosar je jednou z hvězd současné klubové scény. Její tvorba se posouvá k experimentální podobě tvrdého techna s prvky metalu. Desky vydává na předních labelech L.I.E.S. nebo Opal Tapes. DJka Dash dává přednost temnému technu s příklonem k IDM a dalším experimentálním subžánrům. Dash v vystupuje na tanečních party v zahraničí, převážně v lipském IFZ, či v Berlíně a tamních klubech jako About Blank nebo Griessmüehle a dalších.

Program Story zahájí Ondřej Holý s projektem Dné. Minulý rok vydal po pětileté odmlce desku These Semi Feelings, They Are Everywhere, která získala ceny Vinyla i Apollo za nejlepší tuzemskou nahrávku a patří k vůbec nejvíce hraným českým albům za našimi hranicemi. Jeho emocemi nabité, subtilní vystoupení naplní prostor opuštěného kostela jemným zvukem piána a propracovanými samply. Vizuální doprovod je opět připravován ve spolupráci s pražským kolektivem Lunchmeat.

Info

4. ročník audiovizuálního festivalu
STORY 2017
3. - 4. 6. 2017 19:00
Kaple svaté Barbory, Hranice na Moravě

www.facebook.com/events/801907716624852
www.facebook.com/cowhouseprdctn

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Přípravy na 24. Ji.hlavu jsou v plném proudu

redakce 28.05.2020

Novinkou letošního ročníku je prodej Early bird akreditací spojený s donátorstvím. Od konce března si akreditaci na festival pořídilo více než 870 návštěvníků.

Tady Vary ve vašem kině

redakce 26.05.2020

Každý z vybraných filmů bude mít pouze jedno exkluzívní představení, které proběhne ve všech zúčastněných kinech ve stejný okamžik.

Letošní Hradecký slunovrat bude hned dvakrát

redakce 23.05.2020

Festival Hradecký slunovrat proběhne v červnu i říjnu na několika pódiích s prostorným hledištěm, což garantuje možnost bezpečných rozestupů v publiku.

První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021

redakce 22.05.2020

Celkově by v areálu Dolních Vítkovice mělo proběhnout přes 450 programových bodů na 24 venkovních i krytých scénách.

Všudybud bude na kusy

redakce 22.05.2020

Organizátoři festivalu Všudybud přichází s konceptem Všudybud na kusy.

Pohoda 2021 má další potvrzená jména

redakce 21.05.2020

Thom Yorke, Glass Animals, Jenny Hval a Liraz - festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména.

United Islands of Prague budou

redakce 19.05.2020

I přes současné nepříznivé podmínky se organizátoři rozhodli akci zorganizovat, i když v jiné podobě, než jsou její návštěvníci zvyklí.

Festival MikuLove se přesouvá na rok 2021

redakce 19.05.2020

Myšlenkou ročníku 2020 bylo zrealizovat dramaturgii, kterou měl Romek Hanzlík připravenou na rok 2019.

Letní filmová škola Uherské Hradiště se uskuteční

redakce 16.05.2020

Organizátoři počítají s omezeným počtem diváků v sálech, s dodržováním povinných rozestupů, se zvýšenými hygienickými opatřeními.

Pořadatelé JazzFestBrno chystají první jazzový showcase festival u nás

redakce 15.05.2020

Central European Jazz Showcase je novinkou v aktivitách pořadatelů jednoho z největších středoevropských jazzových festivalů.