Zprávy / Festivalové

Festival Story nabídne Xosar i Aïshu Devi

Festival Story nabídne Xosar i Aïshu Devi

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.04.2017

Festival elektronické hudby a světla Story se po úspěchu podzimního ročníku vrací do odsvěcené Kaple svaté Barbory v Hranicích na Moravě. Letošní program opět nabídne pestrý výběr interpretů, který zároveň prokazuje zřetelný dramaturgický záměr. "Chladná páteční noc v Hranicích na Moravě předvedla, že pořádání žánrových a nákladnějších akcí mimo kulturní centra má smysl," psalo se po loňské akci v reportu na Radiu Wave a další ročník má ambici na laťku toho předešlého navázat.

"Většina umělců a umělkyň zavítá do České republiky poprvé a periferie se díky nim na jeden večer stane centrem nezávislé kultury," říká dramaturg festivalu Radim Zbránek. "Klademe velký důraz na kvalitní zvuk a vizuální stránku festivalu. Snažíme se využít loňských zkušeností a posunout festival o kus dál, aby si návštěvníci odnesli silný zážitek," dodává.


Možnosti zvukové aparatury otestuje chilský umělec Uwe Schmidt, který je spjat s labele Raster Noton a vystupuje pod pseudonymem ATOMtm. Na scéně se pohybuje už od roku 1991 a etabloval se jako jeden z nejvlivnějších producentů experimentální elektronické hudby. Posluchače překvapuje každým vydaným albem a soustavně překračuje hranice žánrů. Uwe Schmidt ve své tvorbě spojuje elektronickou hudbu s digitálním uměním, které spojuje do jedinečné audiovizuální show. Zvuk ATOMtm je ovlivněný EBM, acid technem a vesmírným ambientem a se svým živým setem vystupuje na předních světových festivalech a v klubech.


Do tvorby švýcarské producentky s nepálskými kořeny Aïshi Devi se promítají vlivy tibetské kultury. Během svých rituálních setů dostává posluchače do tranzu repetitivní syntezátorovými zvuky, nad kterými se vznáší její meditativní vokál. Pohybuje se mezi abstraktním technem a experimenty se synthpopovým zvukem. Projekcemi ji doprovodí francouzská vizuální umělkyně Emilie Berett.


Novozélanďan Olly Peryman aka Fis se dostal do povědomí jako producent techna a drum'n'bassu. Jeho tvorba se v posledních letech posunula k experimentům s napodobováním přírodních nebo metalických zvuků a ambientním zvukovým plochám. V jeho rytmických postupech je znát také vliv kultury maorských původních obyvatel Zélandu, které podkresluje hutná basová linka. Fis vystoupil v roce 2014 na berlínském festivalu Atonal hned po Cabaret Voltaire nebo na CTM. Na Story odehraje živý set, který bude jeho prvním českým vystoupením.


Do Hranic dorazí také jamajský hudební projekt Equiknoxx, které tvoří Gavsborg, Time Cow a hostujicí zpěvačka ShaniqueMarie. Produkují originální, avantgardní dancehall a jejich poslední deska Bird Sound Power je označovaná za jednu z nejlepších nahrávek elektronické hudby za rok 2016. Dancehallové beaty doplňují surrealistickými zvuky a ruchy spojené do propracovaných kompozic. Jejich skladby připomínají bohatou tropickou zahradu rozmanitých rytmů a melodických postupů.

Rodačka ze San Francisca Sheela Rahman aka Xosar je jednou z hvězd současné klubové scény. Její tvorba se posouvá k experimentální podobě tvrdého techna s prvky metalu. Desky vydává na předních labelech L.I.E.S. nebo Opal Tapes. DJka Dash dává přednost temnému technu s příklonem k IDM a dalším experimentálním subžánrům. Dash v vystupuje na tanečních party v zahraničí, převážně v lipském IFZ, či v Berlíně a tamních klubech jako About Blank nebo Griessmüehle a dalších.

Program Story zahájí Ondřej Holý s projektem Dné. Minulý rok vydal po pětileté odmlce desku These Semi Feelings, They Are Everywhere, která získala ceny Vinyla i Apollo za nejlepší tuzemskou nahrávku a patří k vůbec nejvíce hraným českým albům za našimi hranicemi. Jeho emocemi nabité, subtilní vystoupení naplní prostor opuštěného kostela jemným zvukem piána a propracovanými samply. Vizuální doprovod je opět připravován ve spolupráci s pražským kolektivem Lunchmeat.

Info

4. ročník audiovizuálního festivalu
STORY 2017
3. - 4. 6. 2017 19:00
Kaple svaté Barbory, Hranice na Moravě

www.facebook.com/events/801907716624852
www.facebook.com/cowhouseprdctn

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Archive a další na Pohodě 2020

redakce 15.11.2019

Slovenská Pohoda rozšiřuje svůj line-up o londýnské Archive, all star band Kokoroko i islandský industriál Hatari.

Festival ilustrace a komiksu obsadí Ústí nad Labem

redakce 13.11.2019

Za založením původně stála snaha navázat na ústecký festival současného umění a ilustrace Kruh, a obohatit ho o umělce z komiksové scény. FIK tento záměr trochu nečekaně přerostl.

Z Metronome Festivalu se stává Metronome Prague

redakce 09.11.2019

Začátek nové éry Metronome Festivalu? Je tady.

Šestý ročník festivalu MENT přihazuje nová jména

redakce 08.11.2019

Nadhazujeme jména z druhé várky oznámených vystupujících pro únorový lineup festivalu MENT, abyste nám věřili, že každý návštěvník, hlavně ten řadový, se má na co těšit.

Workshop o pornu v sexuální výchově nebo queer historie Brna, Mezipatra a doprovodný program

redakce 07.11.2019

Kromě diskuzí a přednášek na aktuální témata z queer komunity budou jeho součástí také oblíbené večírky.

Headlineři pro JazzFestBrno 2020

redakce 07.11.2019

Pat Metheny v exkluzivním prostoru, Lizz Wright s filharmonií nebo Avishai Cohen po letech v nejsilnější sestavě.

Na Mezipatra přijede režisér Rhys Ernst

redakce 05.11.2019

Mezipatra navštíví americký režisér Rhys Ernst, producent Michaela Raislera nebo na režiséra dokumentu Freedom to Marry.

Playlist: Le Guess Who? 2019

Michal Pařízek 01.11.2019

Festival Le Guess Who? jsme objevili před několika lety a hned po první návštěvě jsme propadli jak atmosféře přehlídky, tak kouzlu malebného Utrechtu. Co letos?

Vítězové 23. Ji.hlavy: Sólo i Jeskyně

redakce 29.10.2019

Třiadvacátá Ji.hlava zná své vítěze. Nejlepším českým dokumentem je Sólo francouzského režiséra Artemia Benkiho...

PAF Olomouc ohlašuje téma Portrét a první jména

redakce 28.10.2019

V rámci festivalu PAF Olomouc 2019, který se koná začátkem prosince, vystoupí oceňovaná londýnská hudebnice Mica Levi s kolektivem CURL. A nebude sama.