Zprávy / Festivalové

Festival v Banátu letos s Muchou, Baumaxou či Květy

Festival v Banátu letos s Muchou, Baumaxou či Květy

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.02.2015

Český Woodstock na úpatí rumunských Karpat se opět přiblížil. Již v tradičním srpnovém termínu 19.8. - 23.8. proběhne sedmý ročník banátského festivalu, který se zaměřuje na pomoc našim krajanům v oblasti českých vesnic v Rumunsku. Komunita, jenž sem odešla za vidinou lepšího života již před téměř 200 lety se hlásí k české národnosti a po dvě staletí si dokázala udržet ty nejstarší zvyky, archaickou češtinu a víru, která jim pomohla přemoci všechny těžké okamžiky jejich životů. V současné době se k české národnosti hrdě hlásí přes pět tisíc obyvatel, z nichž většina žije na území šesti českých vesnic. Právě v jedné z nich, Eibentále, se uskuteční další ročník legendárního festivalu. Organizace se již čtvrtým rokem zhostili tři nadšenci z místní hospody "U Medvěda", jejich snažení podporuje i organizace Člověk v tísni či česká ambasáda v Bukurešti.


Banát se patrně nedá srovnat s žádnou podobnou akcí v České republice a organizátoři o něm s oblibou mluví jako o "nejlepším českém festivalu v Rumunsku". Velkou zajímavostí je již samotná cesta, tisíc kilometrů autobusem z Prahy v doprovodu své oblíbené kapely. Právě fanoušek si při vyplňování účastnického formuláře vybere i s jakou kapelou bude největší jízda. Na palubě se tak může těšit i z menšího koncertu své oblíbené skupiny. Po vystoupení unavených pasažérů teprve začíná to pravé dobrodružství, čtyři dny plné hudby, výletů na krásné jeskyně Ponicova, majestátní Dunaj, vyhlídku Znamana a především těžko popsatelné příjemné a vlídné prostředí Eibentálu. Novinkou letos budou i "Dacia games", banátská olympiáda pro fanoušky a kapely. Přetahování Dacie, drsný výběh na kopec Kovárna, šifrovací závod je jen začátek. Nebývalá je o syrovost celého festivalu, horší informovanost, změny v programu, jsou běžnou věcí. "Nechceme dělat z akce něco all inclusive, zajišťujeme pouze běžné věci, žádný nadstandart, kdo ale chce, tak se dozví všechno. Trochu nás mrzí, že jsme upustili od úvodního výšlapu do Eibentálu, šest kilometrů v parnu byl dobrý test," vyvádí fanoušky z očekávaného luxusu Slaný.


Jak již bylo zmíněno tento festival se výrazně odlišuje v mnoha věcech. Zajímavostí je obrana organizátorů před velkým sponzoringem, jak to je již běžné na českých festivalech. "Nemáme o to zájem, tahle akce je především o pomoci, kdo chce být vidět, musí někam jinam. Víme, že jsme trochu sami proti sobě, ale tak jsme se na začátku rozhodli a tento model budeme držet i do budoucna," vypráví jeden z organizátorů, Jan Duben. Festival tak do puntíků splňuje to, proč je pořádán. Ve vesnici se během čtyř dnů utratí přes jeden milión korun. "Český Banát drtí velká nezaměstnanost, téměř polovina lidí je bez práce, průměrný plat je na hranici 4500 korun, což při spotřebních cenách jako u nás je to v konečném důsledku ohromná pomoc. Některé rodiny si tak dokáží vydělat několik měsíčních platů, které jim pomohou zůstat v této malebné krajině šest kilometrů nad Dunajem," doplňuje Duben. Sami organizátoři z výdělku většinou nic nevidí. "První ročník jsme dopláceli ze svého, druhý jsme dotáhli na nulu, loni jsme v plusu asi třicet tisíc korun. Festival děláme proto, že nás baví a těší nás pomoc našim krajanům, jinak to prostě nejde." Důležitým prvkem celé akce jsou i banátské školy a jejich žáci. Festival každý rok vypisuje seznamy potřebných věci, které v Banátu chybí. Zájem tak je především o spotřební věci, kancelářské pomůcky, oblečení a sportovní náčiní.


Hodně zajímavý v posledních letech je i line up festivalu. Do jeho skladby se zapojuje i guru české alternativy Ondřej Ježek. Na kapely nečeká žádný luxus, peníze, ale naopak jsou ještě postaveny do role jakýchsi spolupořadatelů, od kterých se očekává dobrá propagace, vlastní shánění fanoušků a také dlouhá cesta autobusem. "Podařil se nastavit docela funkční systém, pro kapely znamená Banát zpestření sezóny, seznámí se s fanoušky, potkají se s jinými skupinami, na běžných festivalech je jejich hraní většinou o pár hodinách, zde musí na vystoupení čekat třeba i tři dny," přibližuje podmínky pro kapely Štěpán Slaný. To dokumentuje i nebývalý zájem o vystoupení, "každý rok nás osloví přes 150 kapel, opravdu není jednoduché vybrat ty správné, když se však podíváte na line up, jsme zaměřeny spíše na alternativnější fanoušky, ti většinou vyhledávají nepohodlí a dokážou se nad mnohými nedostatky v organizaci přenést." Letos se tak návštěvníci mohou těšit na Wohnouty, Muchu, Květy, Švihadlo, OTK, Baumaxu, Vložte kočku, Zuby nehty, ale i Divokýho Billa a dalších dvacet kapel. Součástí akce je i tradiční folklorní festival českých vesnických souborů - Gerníku, Eibentálu, Svaté Heleny, ale i srbské Bela Cerkvy či Krušice.

I v tomto se Banát odlišuje. Pořadatelé stanovili kapacitu na 777 osob, k tomu je nutné připočítat místní krajany a kapely, celkový počet se tak dostane k tisícovce návštěvníků. "Je to pro nás strop, tenhle počet je schopný místním výborně pomoci a přitom vesnici neuškodit, nechceme dělat nic monstrózního, necháváme si úmyslně rezervy. Ono všechno usadit do autobusů v Čechách a převést všechny do Rumunska není tak úplně jednoduché," usmívá se Slaný. Tak jestliže chcete zažít trochu jiný festival, nezbývá vám, než se rychle přihlásit, vybrat si s jakou kapelou chcete do Banátu vyrazit a začít se těšit na srpnový termín.

Info

Festival Banát 2015
19. - 23. 8. 2015

www.facebook.com/festivalbanat
www.festivalbanat.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šestý návrat Chee Chaaka v osvědčené konstelaci

redakce 23.05.2019

Svébytný ostravský festival Chee Chaak se letos pošesté vrací na místo činu v Provoze Hlubina. S nevšedními kapelami, battle stagí i legendárním drinkem Anál.

Le Guess Who? 2019 hlásí první jména

redakce 22.05.2019

Třinácté vydání respektované hudební přehlídky Le Guess Who? oznamuje první jména nejen do hlavního programu.

Kalle na Pražském Quadriennale

redakce 22.05.2019

Večer plný hudby s táborskou slowcore kapelou Kalle a písničkářkou Zoe Hayter proběhne v rámci Pražského Quadriennale.

Festival Mezi ploty láká na nabitý line-up

redakce 22.05.2019

Jak to, že se půlka české kulturní scény o posledním květnovém víkendu ocitne v psychiatrické nemocnici? Ne, není to zákeřná nákaza.

Kapela I Love You Honey Bunny vyhrála soutěž Jednou ranou na Sziget

redakce 22.05.2019

České vlajky zavlají letos na Szigetu hned dvakrát. Kromě nedávno ohlášených Pipes and Pints, vystoupí na Ostrově svobody také...

MišMaš párty no. 26 aneb jak zůstat sám sebou a nezabalit to

redakce 21.05.2019

Útulný statek Ústsko u Bojkovic v podhůří Bílých Karpat se opět po roce zaplní přáteli a kamarády a hlavně skvělou muzikou.

Literární festival Inverze znovu pohltí Dolní oblast Vítkovice

redakce 20.05.2019

Druhý ročník festivalu Inverze, který se koná poslední květnový víkend v Ostravě, představí různorodé přístupy k literatuře.

Pražské Quadriennale uvede performance narušující veřejný prostor

redakce 20.05.2019

Boření hranic a mezioborové prolínání je jedním z důležitých bodů umělecké koncepce této největší mezinárodní přehlídky divadla a scénografie.

Hip Hop Kemp 2019 a Příběh z Brooklynu po Detroit

redakce 19.05.2019

Tech N9ne, Masta Ace & Marco Polo, Smif N Wessun, The Alchemist, Kontrafakt a vy, bez kterých by Kemp neměl takovou atmosféru, takové koule.

Na festivalu Cool v plotě vystoupí umělci z celého světa

redakce 19.05.2019

Program osciluje mezi mnohými žánry, jako jsou jazz, elektronická hudba, new folk, experimentální hudba, alternativní rock, world music atd.