Zprávy

Film Kiruna sleduje absurditu vytěženého kraje

Film Kiruna sleduje absurditu vytěženého kraje

redakce | Zprávy | 17.09.2020

Dokumentární film Kiruna – překrásný nový svět je portrétem utopického a dystopického města stejně jako výstižnou reflexí dnešní společnosti. Režisérka Greta Stocklassa sleduje proměnu vytěženého města v severním Švédsku, které muselo ustoupit těžbě železné rudy.

Kiruna vypráví příběh švédského města za polárním kruhem, které bylo postaveno na obrovském ložisku železné rudy. Důsledkem důlní činnosti se začalo postupně propadat. Městská rada se společně s těžební společností LKAB rozhodly město včetně obyvatel přesunout o 3 kilometry na východ. Jak ale může taková budoucnost přesunutého města vypadat? Na pozadí velkého příběhu stěhujícího se města sleduje film tři konkrétní drobné příběhy místních obyvatel, kteří se snaží přizpůsobit nebo vzepřít podivné situaci. Sámská teenagerka Maja objevuje původ své rodiny a vlastní kulturní dědictví, Abdalrahman, teenager z Jemenu, přichází do města jako uprchlík a pomalu zjišťuje, že stát se Švédem vyžaduje víc než jen získat potvrzení o trvalém pobytu. Do třetice doplňuje mozaiku silných nenápadných hrdinů stárnoucí učitel a místní aktivista Timo, který je odpůrcem přesunu a jasně demonstruje střet starého světa s novou průmyslovou společností. Zánik starého města pro něj znamená krutou ztrátu vlastních vzpomínek. Protagonisté hledají vlastní identitu, společné hodnoty a lepší budoucnost. Snaží se přizpůsobit absurdní situaci a kompletnímu přesunu města, který má nastat do konce roku 2033.

Kiruna je metaforou současné evropské společnosti. Greta Stocklassa usazuje k jedinému pomyslnému vratkému stolu téma migrace, snahu vyrovnat se s vlastní kulturní identitou, kterou prožívá mladá sámská dívka, konflikt starého a nového dynamického světa stejně jako střet mezi průmyslovou městskou krajinou a panenskou přírodou. Dokument nabízí také velmi specifickou hudbu od zvukaře Pavla Jana. Ten v okolí dolu nahrával na elektrosluch – zařízení, které zaznamenává elektromagnetické vlnění a přenáší je do zvukové formy. Zároveň složil hudbu pro varhany místního kostela, které se postupně rozlaďují důsledkem těžebních vibrací.

Info

Kiruna – překrásný nový svět
režie: Greta Stocklassa, 2019
web distributora

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Bad Names vítají písničkářku Yasminu Melliti

redakce 30.10.2020

Se singlem Bad News se na pražském labelu Bad Names (pun not intended) představuje Yasmina Melliti. Deska brzičko.

Písničkářka Moonshye sbírá na první desku

redakce 30.10.2020

Sbírka na Hithitu má zafinancovat práci ve studiu na debutovém albu beskydské písničkářky.

Rakouský producent Nichi Mlebom vydává nový singl

redakce 30.10.2020

Nichi Mlebom se ve svém singlu vypořádává s myšlenkami během koronavirové krize, tlaku společnosti na produktivitu jedince a změn.

Květy ohlašují desku dvěma singly

redakce 29.10.2020

Květy v nových skladbách i po dvaceti letech stále působí jako kapela, která má energie i nápadů na rozdávání.

Struny podzimu pokračují

redakce 29.10.2020

Struny podzimu odvysílají online koncerty Brandt Brauer Frick Ensemble a Andrease Scholla z Německa.

Katarzia bojuje za práva žen v klipu Hoří i voda

redakce 28.10.2020

Videoklip pracuje s tématy jako je systematický sexismus v naší kultuře a pozice ženy v moderní společnosti.

Nouvelle Prague online a zdarma

redakce 28.10.2020

Vzhledem k současným vládním opatřením není možné uspořádat tradiční koncertní část Nouvelle Prague, přesto vybrali organizátoři desítku nejzajímavějších počinů.

NSHT s živou elektronikou online

redakce 27.10.2020

Event, který má za sebou už čtyřletou jízdu po klubech v Olomouci, Brně a Praze, se tentokrát podívá k nám všem do obýváků, pokojíčků a dalších špeluněk.

Téma letošního PAF Olomouc je Domino

redakce 27.10.2020

Téma PAFu 2020 si organizátoři vypůjčili z klasické deskové hry založené na poklidné koncentraci, logických kombinacích a mnohých proměnách.

Yungblud se vrátí do Prahy

redakce 26.10.2020

Yungblud je známý tím, že ve svých textech vyjadřuje hlavní obavy své generace a zároveň ji pomocí své hudby sjednocuje a posiluje.