Zprávy / Pozvánky

Flies are Spies from Hell uhranou Chapeau. Čáry máry.

Flies are Spies from Hell uhranou Chapeau. Čáry máry.

redakce | Zprávy / Pozvánky | 05.04.2015

8. dubna v pražském Chapeau Rouge proběhne očistný psychedelický rituál s Olafem Olafsonnem a jeho Big Bad Tripem, následovaný čirou extází, kterou vám nadávkují v Praze již dobře známí Flies are Spies from Hell. Klasickou trojici doplní Michael Zimmel, jehož hudba je kombinací různých post-žánrů.

Flies are Spies from Hell přijedou potřetí, již jako zkušení harcovníci, a i tentokrát přivezou nové album, které se jmenuje Underdog Underfoot. Styl Flies se v jádru příliš nezměnil – stále mu dominují výrazné kytarové vyhrávky podpořené klávesami a energický výkon celé kapely, který je samozřejmě nejpůsobivější naživo. Od nezajímavých postrockových rutinérů je odlišují typicky monumentální melodie, které jen tak z hlavy nedostanete – nová skladba Beg for Sleep v funguje stejně dobře jako stará hitovka Mountain Language. Obecně jsou nové skladby sofistikovanější, zvukově a dynamicky promyšlenější, zádumčivější, ale zůstalo v nich to, co dělá Flies nezaměnitelnými – lehkost, nadhled a neuvěřitelná euforie z hraní naživo, a to jak pro kapelu, tak pro publikum, které na jejich koncertech bývá extatické.


Před Flies zahraje skupina, která představuje v určitém ohledu jejich protipól. Ani ne tak žánrově, jako spíše přístupem a náladou – oproti sice melancholickým, ale pozitivně laděným Flies se s psychedelickou sebrankou Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip ponoříme do temnějších studen lidského bytí. Tato čtveřice se neprezentuje jako seskupení lidí-muzikantů, ale jako odlidštěný soubor archetypů. Hutný, syrový řev kytary, jejíž zvuk pálí jako uhlíky v podsvětní říši, doplňují psychotické vzlyky kvílející sestry z předpeklí; tvrdá, stoická basa je jako železobetonový val, na němž se odehrává rej duchů, a občas se zatřpytí hypnotická flétna jakožto záblesk hudby sfér, přičemž dusání dýmem zastřených bicích se pohybuje nepředvídatelným směrem – chvíli se sune dopředu jako neúprosný válečný marš, aby se na moment zastavilo v duchu poklidné meditace a nakonec skončilo v nevyhnutelném miasmatickém chaosu.

Michael Zimmel kombinuje různé post-žánry, ať už rock, metal či math core. To může znít jako oposlouchaná kombinace, ale v živém podání tohoto hudebníka tomu tak není. Vše totiž hraje sám. Jeden muž a mnoho strojů. Chvílemi jeho koncerty připomínají známou scénu z Metropole Fritze Langa. Člověk obsluhující příliš mnoho mechanismů najednou, které sice fungují, ale nikoliv samy o sobě, potřebují lidský element, dávající jim smysl. Množství strojů je však příliš velké na to, aby je ukontroloval jediný člověk, proto se neustále ocitají na pokraji chaosu a potenciální exploze. Ta ve filmu přišla, jak tomu bude v Chapeau, nevíme.

Info

Flies are Spies from Hell (uk) + Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip + Michael Zimmel (at)
8. 4. 2015 20:00
Chapeau Rouge, Praha
www.facebook.com/events/691447914299312 www.fliesarespiesfromhell.bandcamp.com www.bigbadtrip.bandcamp.com/releases www.michaelzimmel.bandcamp.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Konektiv se blíží

redakce 04.12.2022

Tři nová hudební vystoupení, ve kterých se setkávají čeští hudebníci s hudebníky z řad přistěhovalců a národnostních menšin.

Brighter Death Now s Raison d’être v Underdogs'

redakce 03.12.2022

Celá Karmanikova tvorba, a hlavně živá vystoupení, jsou destilovanou anarchií, přehlídkou zkaženosti a vztyčeným prostředníkem celému lidstvu.

Luna poprvé v Praze

redakce 02.12.2022

Označení tvář ukrajinské hudební revoluce vymyslel magazín Vogue. Valná část kritiků říká, že elektronický zvuk projektu vychází z pop music 90' a 00' let.

Explicit zakončí sezónu zahraničním hostem

redakce 01.12.2022

Explicit : Connection To Collectivity bude poslední rave v září televizních obrazovek.

Dvě novinky HaDivadla v Arše

redakce 29.11.2022

HaDivadlo na začátku prosince zamíří do Prahy s další autorskou inscenací, na jejímž scénáři se podílel Bohdan Karásek.

Popmuseum zve (nejen) na online koncerty

redakce 28.11.2022

Speciální akustické a poloakustické sety umělců napříč žánry v komorním muzejním prostoru nabídne od listopadu na svém youtube kanálu.

Do Roxy na charitativní koncert pro dětské domovy

redakce 28.11.2022

Ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům vám Fource přináší charitativní koncert, jehož cílem je obdarovat děti z dětských domovů.

Zeal & Ardor přivezou gospel-metal

redakce 27.11.2022

Avantgardní uskupení nabízí hudební a vizuální zážitek, který hraničí s uvedením do transu.

Madhouse Express lákají klipem na koncert v Planetáriu

redakce 26.11.2022

Naživo skvěle fungující kooperace psychedelické tvorby Madhouse Express s 8K projekcemi převážně vesmírných motivů.

Závěr roku s Jednotou

redakce 24.11.2022

Netradiční přístupy k loutně, příčné flétně nebo bicím doplní třeba dekoloniální drone metal nebo surový death industrial.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace