Zprávy / Pozvánky

Folková písničkářka Suzanne Vega míří do Plzně

Folková písničkářka Suzanne Vega míří do Plzně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.06.2015

V hudebním kalendáři projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 se rychle blíží další významné datum - 7. červenec. Ve Velkém sále Měšťanské besedy vystoupí Suzanne Vega, zřejmě nejvýraznější světová představitelka neofolku 80. a 90. let a kamarádka prvního českého prezidenta Václava Havla. Autorku a interpretku hitů Tom's Diner, Luka, Marlene on the Wall, Queen and Soldier doprovodí kytarista Gerry Leonard.

"Koncert Suzanne Vega v Besedě jsme domlouvali tři roky. Podařilo se to letos v rámci projektu Evropské hlavní město kultury 2015 za podpory Plzeňského kraje. Zpěvačka a kytaristka vystoupí za doprovodu dlouholetého hudebního partnera Gerry Leonarda, který vydá za jednu menší kapelu," uvedl Ivan Jáchim, ředitel Dominik centra, které Měšťanskou besedu provozuje. Suzanne Vega ráda svůj původ spojuje s New Yorkem, kde začala ve druhé polovině sedmdesátých let vystupovat ve folkových klubech, ovlivněna především Bobem Dylanem, Leonardem Cohenem, Joni Mitchell, ale také třeba Lou Reedem.


V roce 1985 vydala první album. V Americe mělo velký ohlas, ale v Británii se stalo dokonce jedním z nejprodávanějších. Postupně se stala hudební písničkářskou hvězdou světového formátu. Některé její písně trhaly rekordy světových hitparád. V roce 1987 se objevuje její první hit Luka z velmi úspěšného alba Solitude Standing. Na začátku devadesátých let obletěl svět její obrovský hit Tom's Diner, který nejprve vznikl jako bootleg, bez svolení autorky. Následně s jejím požehnáním vyšel oficiálně, držel se desítky týdnů ve všech světových hitparádách, kde doslova trhal rekordy a upevnil její pozici folkrockové hvězdy.


Suzanne Vega aktivně spolupracuje s Amnesty International, účinkuje pravidelně na charitativních akcích a pořádá dobročinné koncerty podporující děti. Startovním momentem k těmto aktivitám byla právě skladba Luka, která je napsána z pohledu zneužívané dětské oběti. Tato skladba byla nominována na Grammy a získala cenu MTV za nejlepší video ženské interpretky. I díky těmto aktivitám ji pojilo dlouholeté přátelství s Václavem Havlem.

Návštěvníky na koncertu Suzanne Vega "rozpumpují" předskokani Michal Šindelář a Jakub Kořínek. Michal Šindelář 8 let bubnoval po boku svého otce "Dědka" Šindeláře v kapele Katapult a dosud odehrál přes 1 400 koncertů, vydal 4 sólové desky a na 30 dalších spolupracoval. Nedávno právě s Jakubem Kořínkem – jedním z největších objevů bluesových hráčů mladé generace – vydal pátou sólovou desku s názvem První ani poslední. V rámci Plzně 2015 dále vystoupí na podzim francouzský jazzový mág a trumpetista Erik Truffaz. V Měšťanské besedě představí 16. října společně se svým kvartetem to nejlepší ze své tvorby. Evropské hlavní město kultury přivítá také krále britského blues – zpěváka, kytaristu, hráče na klávesy a foukací harmoniku Johna Mayalla. V kulturním domě Peklo zahraje v rámci turné Hands That Play The Blues v sobotu 31. října.

Info

Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury
Suzanne Vega (us)
7. 7. 2015 20:00
Měšťanská beseda, Plzeň

www.facebook.com/events/1411742009135816
www.suzannevega.com
www.facebook.com/Pilsen2015
www.facebook.com/mestanskabeseda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zavřená MeetFactory servíruje místo živé kultury podcasty

redakce 20.01.2021

MeetFactory se snaží plnit svou misi i přesto, že její dveře musí zůstat zavřené. V podcastu Tovární hlášení zpovídá důležité osobnosti české i slovenské kultury.

Celebration44 online

redakce 30.12.2020

Vánoční atmosféra byla tradičně úzce spjatá s party Celebration44 a letos, ačkoliv tomu náročné časy nepřejí, tomu nebude jinak.

Audiovizuální Pfko 2021 jako stream. Menu.

redakce 29.12.2020

Speciální audiovizuální Pfko, tedy přání všeho dobrého v roce příštím si na 30. prosince přichystala platforma Menu.

Letošní debatní forum Meltingpot zakončí Štěpán Rak

redakce 25.12.2020

Svůj pohled na nejaktuálnější témata dnešního světa nabídli odborníci napříč oblastmi veřejné a soukromé sféry, osobnosti s přímou osobní či profesní vazbou na Moravskoslezský region.

Vánoční edice cyklu Femme Fatale

redakce 22.12.2020

Během koncertu bude prostřednictvím platformy Donio spuštěna benefiční sbírka pro organizaci Jako Doma.

Konektiv Night Vol. III přesáhne hranice i předsudky

redakce 21.12.2020

Konektiv sezval ke spolupráci české hudebníky a zástupce menšin či pocházející odjinud. Rottin, Mlebom, McGowan a další.

Nový start Louise Tomlinsona

redakce 20.12.2020

Album Walls obsahuje autorovy doposud nejosobnější skladby a Tomlinson na něm otevřeně vzdává hold svým hudebním hrdinům, bratrům Gallagherům z Oasis.

Online koncert Prago Union pro Kabinet múz

redakce 16.12.2020

Dejte si stream Prago Union v rámci pořadu Party.Lajf. Podpoříte muzikanty i klubovou scénu.

Ajlavmjuzik s rapy a slam poetry

redakce 16.12.2020

Raz do mesiaca sa zmení "ajlavmjuzik base" Atom v budove Novej Cvernovky na miesto, kam pozývajú kamarátov zahrať live.

Ceremonie vymýtání zvukem destrukce i naděje v MeetFactory

redakce 12.12.2020

Skutečný řev by měl bolet. Jelikož jde už o krajní vyjádření rozsápaného nitra, nezdrásá jen hrdlo, měl by prostupovat celým tělem.