Zprávy / Pozvánky

Folkové prázdniny opět nadžánrově

Folkové prázdniny opět nadžánrově

redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.07.2018

Folkové prázdniny nabídnou oblíbený Divadelní den připravený Matějem Formanem, rodinami s malými dětmi o dospělými hojně navštěvované výtvarné a hudební workshopy, celou řadu doprovodných akcí, výstav a happeningů. Opět se uskuteční návštěvníkům volně přístupné mezinárodní setkání etnomuzikologů, publicistů a hudebních znalců Kolokvium Od folkloru k world music. Letos, podobně jako festival, uvozené tématem O paměti. Na programu zůstávají Rozpravy a samozřejmě Noční koncerty, v nejednom případě volně přecházející v jamování u ohně v kempu. Festival vyvrcholí unikátním mezinárodním projektem Perkuse a hlasy nad Oslavou za účastí mimořádných zpěvaček a instrumentalistů (Groove & Voice, Boi Akih a Elida Trio).


Vypíchnout z programu to nejzajímavější je práce pro vraha. Pravidelní návštěvníci to vědí, přesto připomínáme: na Folkovkách není slabých koncertů; s hudbou takříkajíc do počtu, se tu nesetkáte a neubývá ani počet českých premiér hudebníků světového renomé: malijský bluesman Boubacar Traoré, finský smyčcový uragán Frigg, kyperské trio Monsieur Doumani, skotská kapela Breabach, Bandadriatica z italského Salenta, mezinárodní vokální ansámbl Voxtra nebo angličtí folkaři, John Smith a dvojice Josienne Clarke & Ben Walker.

Nezapomenutelné zážitky určitě přijdou s koncerty malijského Tria Da Kali, italské pizzica skupiny Canzoniere Grecanico Salentino s hostujícím britským písničkářem Piersem Faccinimi nebo Kompanie Janusze Prusinowskeho propojené s vynikající španělskou skupinou Vigüela. Skupina Dálava přijede v kompletní americko-kanadské šestičlenné sestavě, v jaké natočila poslední album a Druhou trávu posílí kytarista Michal Pavlíček.

Za další z vrcholů můžeme dopředu odhadnout vzpomínání irské skupiny Interference na Ferguse O'Farrela nebo oslavu sedmdesátin houslisty Jana Hrubého za účasti mnoha přátel (Michal Prokop, Luboš Andršt, Vladimír Merta, Ondřej Fencl, Sean Barry, německý jazzový saxofonista Joe Kučera, Andrea Hrubá).

A silná bude letos i česko-slovenská sestava: Melody Makers vedení zpěvákem a entertainerem Ondřejem Havelkou, Mirek Kemel & Band, Szidi Tobias, Pavol Hammel, Spirituál Kvintet, Jitka Šuranská & Petr Uvira, Zvíře jménem podzim neboli početný projekt Jakuba Königa a rozhodně nelze minout vzácné vystoupení skupiny Pátí na světě vedené Ivanem Palackým.

Své místo má na festivalu také domácí folk: Žamboši, Lucie Redlová, Babské ucho, Dotmy a textová dílna Slávka Janouška.

V rámci Folkovek je dost zásadní složkou výtvarné umění. Výstavy ale i samostatně stojící výtvarné objekty potkáte v Galerii 12, tzv. Kavecu, ve výstavní síni galerie ve Staré radnici a především v tzv. Staré tkalcovně.

Info

Folkové prázdniny 2018
28. 7. - 4. 8. 2018
Náměšť nad Oslavou
festivalový web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ider a podivný pop o životě mileniálů

redakce 25.05.2019

Šest let dlouhá kreativní spolupráce spřízněných duší Megan Markwick a Lily Somerville dala vzniknout nahrávce Emotional Education.

Do Brna se vrací Ryder the Eagle

redakce 24.05.2019

Adrien svým zpěvem doširoka otevírá své srdce a nechává proniknout své skutečné já ze svých upřímných, rozervaných písních.

Food Not Bombs hudbou proti válce

redakce 23.05.2019

Podpořit hnutí Food Not Bombs, které se nenásilnou cestou snaží upozornit na stále zvyšující se výdaje na zbrojení a válku.

Sbohem a řetěz jako festival

redakce 22.05.2019

Hudební festival k 54. nedožitým narozeninám Filipa Topola. Zahrají Mucha & Petr Gablas, Květy či Budoár staré dámy.

Decultivate před Full of Hell, na Brutal Assaultu i s novou deskou

redakce 21.05.2019

Další porce špinavého hardcoru v duchu Cursed nebo Baptists říznutého skandinávským crustem vyjde jako limitované split LP.

Gwenifer Raymond: american primitive po velšsku

redakce 21.05.2019

Kytaristka Gwenifer Raymond vystoupí v Punctu s precizními suitami ve stylu american primitive.

Jihoafrický písničkář Jeremy Loops odstartuje podzimní turné v Praze

redakce 21.05.2019

Díky prolínání živé hudby se zvukovými smyčkami i vřelým kontaktem s diváky se celý večer mění ve velkou spontánní jam-session.

Volbeat se vrátí společně s Baroness

redakce 20.05.2019

Volbeat potvrdili návrat sedmým albem Rewind, Replay, Rebound. Živě ho představí v Praze spolu s Baroness a Danko Jones.

Insania podruhé pokřtí Kacířův kancionál

redakce 20.05.2019

Křest provokativní knihy nabité energií hříchu, třaskavými tématy a humorem proběhne v žižkovském Paláci Akropolis.

Bad Names budou mít showcase v Kasárnách

redakce 19.05.2019

Pražský nezávislý hudební label Bad Names na podiu Kasáren představí v plné sestavě svou dystopickou elektroniku i písničkářství 3.0.