Zprávy / Pozvánky

Francouzská industriální estetika v Punctum

Francouzská industriální estetika v Punctum

redakce | Zprávy / Pozvánky | 04.11.2016

Francouzské duo Fureau Keel VriL & Vi-khanh Chau vychází nejen z industriálního zvuku, ale z industriální estetiky obecně - s důrazem na kritickou práci s "kódem" a "reinterpretaci" či "dekonstrukci" významových forem. V souladu s touto tradicí (která je obecně vzato také tradicí radikální moderní poezie) pak umělci staví svou tvorbu proti "strašnému stroji vnějšku, který vytváří nesmyslná pravidla" a vyjadřují pozici nestabilního subjektu, jenž cítí nesoulad s realitou. Toto kvazifilosofické pozadí se v hudební produkci dua projevuje kolážováním sonických struktur, idiomatičností útržků různých zvukových kódů, jejichž prostřednictvím se "noříme hluboko do zneklidňujícího vesmíru", a také dnes ne právě typickým využitím slova jako nositele antiumělecké kritiky.


Za projektem Augiášův sonický chlév stojí trojice zvukových umělců z pražského livecodingového uskupení Kolektiv, v němž se sdružují elektroničtí hudebníci a tvůrci algoritmických vizuálů využívající jako uměleckou metodu živé psaní kódu. Jiří Rouš (aka Jrzn), Katarína Gatialová (aka Jano Doe) a Michal Cáb (aka Cabowitz) prozkoumávají praxi livecodingu na platformě analogových modulárních syntezátorů. Jiří Rouš hraje s Davidem Šmitmajerem ve skupině Inocenc a nedávno se k nim připojila i Katarína Gatialová, která mimoto působí jako nezávislá kurátorka a grafická designérka. Michal Cáb je známý jako audiovizuální a intermediální umělec, který se zaměřuje mj. na práci s aplikací Pure data.


Pražská formace Fokume, hrající v sestavě Luboš Svoboda (groovebox, syntezátor, páskové manipulace, kytara), Vítězslav Špalek (trumpeta, elektrické varhany), Jakub Pech (baskytara) a Jakub Plachý (bicí), se pohybuje na žánrovém poli mezi noise rockem a improvizací, na Bandcampu skupiny ale najdeme i tagy "postnoise" a "krautrock" a také prohlášení: "Češem hřívu koní, kteří si zvrací do zadku." Umělectví, intelektuálství a trocha zlomyslnosti se zde, jak se zdá, pokoušejí najít extrémní výraz (v němž se "všechno boří a staví znova"). Jinak se ale mimohudebními informacemi šetří. Fokume důsledně zveřejňují záznamy ze všech zkoušek i koncertů.

Info

A2+:
Fureau Keel VriL (fr)
Support: Augiášův sonický chlév + Fokume
4. 11. 2016 20:00
Punctum, Praha

www.facebook.com/events/1690435171284902
www.facebook.com/Advojka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pád Vladimira 518

redakce 20.07.2021

Plátna, malby a kresby. Audiovizuální sekvence, textové citace, objekty a pády jednoho Idiota.

Žižkovské letovisko, letní scéna

redakce 13.07.2021

V Atriu na Žižkově se právě otevřela letní scéna Žižkovské letovisko.

Underdogs' na dvorku

redakce 12.07.2021

Doba ještě není vnitřním akcím nakloněná, a tak se v Underdogs' rozhodli na léto přesunout scénu ze suterénu ven.

Osobní osobně: Dodie a Aurora se představí v Praze

redakce 12.07.2021

Fource oznámili dvě zpěvačky, které přivezou na přelomu zimy a jara příštího roku.

Gojira přijede do Prahy

redakce 09.07.2021

Nespočet ocenění, aktivistická činnost v oblasti ekologie, životního prostředí a lidských práv a také kapela, která za poslední dekádu přivedla metalovou hudbu k renesanci.

Genot Centre se vrací živě i křtivě

redakce 08.07.2021

Pražský kolektiv se po pandemické pauze vrací do Divadla Archa s čtvrtou edicí své nové koncertní série. A bude se křtít.

Axela Thesleffa v Dolních Vítkovicích

redakce 08.07.2021

Festival Colours of Ostrava uvede finského producenta Axela Thesleffa v rámci série Hotspot na tajném místě Dolních Vítkovic.

Fource přivezou Tate McRae i Michaela Malarkeyho

redakce 07.07.2021

Na svém kontě má dva oceňované projekty i zápis v žebříčku 30 pod 30 magazínu Forbes.

Oslava narozenin Rachotu

redakce 06.07.2021

Organizátoři s potěšením oznamují, že se jim letos přes veškeré těžkosti nakonec podařilo shromáždit ty nejlepší možné gratulanty. The Young Gods? I další.

Červencové koncerty Rachotu

redakce 04.07.2021

Itamar Borochov čerpá z geograficky pestrého odkazu svých předků a stejně jako on dokázal svůj talent plně rozvinout v tvrdé konkurenci newyorské hudební scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace