Zprávy / Pozvánky

Frankie Cosmos a Porches v Meetku

Frankie Cosmos a Porches v Meetku

redakce | Zprávy / Pozvánky | 22.05.2016

Aaron a Greta jsou pár z New Yorku. Aaron má introspektivní elektro-kytarovku Porches, mladinká Greta má svůj DIY-folkový projekt Frankie Cosmos (pod kterým vydala od roku 2011 desítky přímočarých domácích nahrávek). Porches vydali letos druhou desku Pool, o které píše Pitchfork v pochvalné recenzi jako o "soundtracku k domácí párty stydlivých dětí", Frankie Cosmos vydala k 1. dubnu rovněž druhé regulérní album Next Thing plné jednoduchých, ale o to silnějších songů. Porches a Frankie Cosmos jedou na jaře na společné evropské turné a 30. května se konečně staví také v MeetFactory.

Jako dítě z herecké rodiny mohla mít Greta Kline cestu do showbyznysu hladce ušlapanou. Už na střední škole ale tahle mimořádně hudebně nadaná Newyorčanka propadla kouzlu místní nezávislé scény kolem labelu Double Double Whammy a od roku 2011 začala pod pseudonymem Ingrid Superstar zásobovat hudební blogy obývákovými lo-fi nahrávkami. Indie estetice kombinující křehký vokál se zasněnou kytarou a prostými synťáky zůstala Greta věrná i ve svém novém projektu Frankie Cosmos, kterému kromě stydlivé písničkářky pomohl na svět už zmiňovaný Aaron Maine.


Vydání regulérní studiovky sice přišlo až za dlouhé tři roky, čekání se ale vyplatilo. Debutové album plné intimních miniatur z názvem Zentropa sklidilo mimořádně dobré recenze a nadějnou kapelu si pod svoje křídla brzy stáhl label Bayonet Records (Beach Fossils, Red Sea), kde o rok později vychází čtyřtrackové EP Fit Me In. Na stejné značce vyšla letos v dubnu také druhá studiovka Next Thing, která svou jednoduchostí a neokázalostí jednoznačně ukazuje tu lepší tvář současné indie music.


Se stejnou nenápadností a výrazovou úsporností jako jeho přítelkyně buduje svůj synth- popový projekt Porches také introvertní milovník pseudonymů Aaron Maine alias Ronald Paris alias Ronnie Mystery. Po sérii maloformátů z roku 2011 (Summer of Ten, Je T'aime, Scrap & Love Song Songs Revisited) a přesunu do New Yorku vychází v roce 2013 na labelu Exploding in Sound (Geronimo!, Palehound) dlouhohrající debut Slow Dance in the Cosmos, který byl pro upřímnou hudební poctivost přirovnáván k Modest Mouse, Bright Eyes nebo ke kultovním The Smith.

Po atmosférickém EP Ronald Paris House vydaném v roce 2014 u Terrible Records se Maine a spol. v roce 2015 zavřeli do studia Chrise Coadyho (Beach House, Grizzly Bear, Yeah Yeah Yeahs), aby přichystali svým stále početnějším fanouškům i nedočkavým kritikům překvapení v podobě druhé studiovky s lakonickým názvem Pool (únor 2016). Na albu plném melancholických vokálů, minimalisticky důmyslných elektro-kytarových aranží a prostě intimních textů si to svoje najdou jak fanoušci chytrého synth-popu, tak klasické indie kytarovky a Porches se na něm ukazují jako jednoznačné zjevení letošního roku. Letos na jaře jedou Porches a Frankie Cosmos společné evropské turné a 30. května zahrají od 20:30 na jedinečném dvojkoncertu také v MeetFactory.

Info

Porches (us) + Frankie Cosmos (us)
30. 5. 2016 20:30
MeetFactory, Praha
Vstupné: 250,- v předprodeji / 350,- na místě

www.facebook.com/events/256255334709979
www.facebook.com/MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sophia v Underdogs!

redakce 10.07.2020

Jen málo muzikantů má štěstí na takový „život po životě,“ jako Robin Proper-Sheppard.

Koncert pro Sedmičku s New|Old, Krang a Burning Steps

redakce 10.07.2020

Provozní klubu se rozhodli, že ve spolupráci s českými kapelami, spřízněnými s Klubem 007, uspořádají do konce roku 2020 víkendové koncerty.

Explicit opakuje zrušený březnový line up a dává šanci méně známým DJs

redakce 09.07.2020

Explicit sound se po dlouhé době představí v samostatných setech jako Dj De, Vinfield a Krabs, který má před sebou zároveň svoji první live show.

Platforma GoodGood přichází se svým pop up rádiem

redakce 06.07.2020

Nová platforma GOODGOOD se představí jako Pop Up Radio. Na střeše Národního zemědělského muzea představí více než 30 dj’s a hudebníků napříč klubovou scénou.

Holky z viy a kluci z P/\STi to v Přístavu rozproudí

redakce 06.07.2020

Holky z viah poprvé zazpívají i zahrají nové písně z připravovaného alba. K příležitosti premiéry svého nekontrolovatelného řádění si přizvaly P/\ST.

Letiště X0X0 v Radosti a Přítomnosti

redakce 06.07.2020

Karnevalu jazzu, elektronické hudby a imerzivního divadla nejen s Tryptychem, E Converso či Marií Pravdou.

Šramlfest bude. S Ivou Bittovou.

Marek Čech 03.07.2020

Organizátoři Šramlfestu se rozhodli, že i přes omezení, způsobené koronavirovou krizí, se festival uskuteční.

Irská postpunková střela Fontaines D.C. poprvé v Praze

redakce 01.07.2020

Novinka nabízí stejně syrové a ostré texty, plné deziluze mladé generace čelící osobním i globálním problémům dospělého světa jako romanticky pochroumaný debut.

Billy Barman sa vracajú na pódiá

redakce 30.06.2020

Nosiče Zlatý vek sú hotové a Billy Barman ich nakoniec pokrstia koncertom skôr, ako sami predpokladali.

Palma a Něco Něco v Underdogs'

redakce 29.06.2020

Palma boří písničkářský mýtus o kytarovém či klávesovém doprovodu a svůj hlas balí do elektropopového hávu, ovšem bez zbytečných extravagancí.