Zprávy / Festivalové

Free Jazz Festival v Kaštanu

Free Jazz Festival v Kaštanu

redakce | Zprávy / Festivalové | 16.09.2022

V pražském klubu Kaštan budou večery 23. a 24. září věnovány Free Jazz Festivalu. Těšit se můžete na Elliotta Sharpa, Eternal Triangle, Konrada "Connyho" Bauera nebo Free Jazz Trio Olomouc.

Nadžánrový experimentátor, kytarista, saxofonista a klarinetista Elliott Sharp, od konce 70. let jedna z vůdčích osobností newyorské avantgardní scény, je muzikant mnoha hudebních tváří. Bravurně překračuje hranice žánrů od jazzu po noise či elektroniku. Píše soudobou hudbu pro klavír, smyčcové kvarteto, komorní ansámbly i velká tělesa. Vytváří scénickou muziku. Na Free Jazz Festivalu zahraje Sharp ve svojí nejtypičtější inkarnaci. Jako mimořádně nápaditý sólový improvizátor, tvůrce nevšedních zvukových krajin a nálad, plných dynamických zvratů.

Britské trio Eternal Triangle hraje hudbu vystavěnou na kompozicích neúnavného saxofonisty Trevora Wattse, který rád využívá jak africké a jihoamerické rytmické struktury, tak jazzové a klasické evropské hudební formy. Což ovšem neznamená, že by bylo publikum připraveno o dobrodružství improvizace. Intuitivní souhra je zajištěna už dlouholetou spoluprácí hudebníků. Trio Eternal Triangle je sice čerstvou záležitostí, funguje od roku 2001.

Trombonista Konrad „Conny“ Bauer se stal jedním z pilířů moderního jazzu v někdejším Východním Německu a zůstává jím i v pozdějších mnohem šťastnějších časech. Ohromný vliv na vývoj žánru mělo například kvarteto Synopsis, do kterého nastoupil v roce 1974, nebo Bauerův autorský projekt FEZ. K muzikantským partnerům Connyho Bauera patřili například anglický kytarista Derek Bayley, skotská free-jazzová zpěvačka a tanečnice Maggie Nicols či anglický avantgardní bubeník Tony Oxley. Mimochodem, s chutí si zahrál také v duu s Trevorem Wattsem. Jako sólista natočil Bauer cenami ověnčené album Hummelsummen (2003). Také v rámci Free Jazz Festivalu vystoupí v sólovém programu. Což ovšem v Bauerově případě neznamená jednu melodickou linku trombonu. Conny Bauer jde s dobou a pomocí looperu si umí do smyček zachytit celý trombonový orchestr. K jeho nezaměnitelnému hráčskému výrazu navíc patří umění cirkulární techniky dechu, díky které dokáže hrát „nekonečné“ tóny a jejich sekvence.

Ani letos nebude chybět reprezentant domácí scény, Free Jazz Trio Olomouc. Znalcům není třeba připomínat, že ověřená značka kvality funguje už od roku 1971. Tehdy trio vzniklo z Jazz Q. E. V. v době, kdy jeho leader Emil Viklický musel nastoupit základní vojenskou službu a zbytek kapely se rozhodl pokračovat bez harmonického nástroje. Zasvěcení vědí i to, že trio je vlastně kvarteto. Současnou sestavu tvoří saxofonista, klarinetista a houslista Josef Bláha, služebně nejstarší člen, který se k Free Jazz Triu Olomouc připojil rok po jeho vzniku, a s ním bubeník Petr Večeřa, baskytarista Luděk Záruba a saxofonista Petr Löffler.

Info

Free Jazz Festival
23.–24. 9. 2022
Kaštan, Praha
Fb událost
Fb událost

foto © Andreas Sterzing

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace