Zprávy / Úplňkové

Full Moon #145: Žhavý rytmus reggaetonu

Full Moon #145: Žhavý rytmus reggaetonu

redakce | Zprávy / Úplňkové | 04.05.2023

Původně okrajový hudební styl populární zejména ve Střední Americe se stal už před několika lety globálním fenoménem. Reggaeton dnes tvoří drtivou většinu španělsky zpívané komerční produkce a je nesmírně populární po celém světe. Objevuje se téměř všude, jeho žhavý rytmus je pevně usazen na prvních žebříčcích nejrůznějších hitparád a výročních přehledů, ale také v undergroundu nebo výběrové hudební produkci pro intelektuály. Reggaeton mapuje květnové vydání Full Moonu, které v rozsahu 120 stran vychází první květnový čtvrtek.

Úvodní text čísla se věnuje historii žánru a jeho cestě z portorických diskoték na první místa světových hitparád. Tradičně nechybí redakční výběr nejlepších tracků žánru, podobně jako texty věnované výjimečným osobnostem. Scházet nemůže podrobný profil jedné z největších reggaetonových hvězd a globálně komerčně vůbec nejúspěšnějšího umělce za rok 2022 Bad Bunnyho, představení španělské umělkyně Bad Gyal nebo rozhovor s producentem, který si říká Safety Trance. Další texty se věnují vztahu reggaetonu a genderu nebo historii španělsky zpívaných hitů, dvacet stránek titulního tématu zakončuje pravidelná rubrika Moonfive, věnující se ozvěnám reggaetonu na Balkánském poloostrově.

Full Moon s pořadovým číslem #145 ale nepatří jen žhavým rytmům, další texty jsou věnovány takovým osobnostem jako Lana del Rey, Arlo Parks, Hania Rani nebo Hudson Mohawke. Samozřejmostí je tradičně bohatá porce rozhovorů, například se skupinami Modré hory, Casa Ukrania, Nylon Jail či Schwarzprior nebo s domácím raperem Ideou. Nechybí ani rozsáhlá reportáž z obřího amerického festivalu SXSW, kde bývají představovány nejen čerstvá jména hudební scény z celého světa, ale také vědecké nebo technologické novinky, podobně jako reportáž z příprav vystoupení pod vedením polské umělkyně Aleksandry Słyź. Rubriku Odjinud obsadila spisovatelka Terézia Frecerová a detailně je představen také příběh kultovní písně Hand in Glove od slavné skupiny The Smiths.

Albem měsíce se stala novinka amerického rapera Yungmorpheuse From Whence It Came, mezi dalšími recenzovanými tituly se objevují desky Los Yolos, Body of Pain, Lil Yachtyho, U.S. Girls, Andyho Shaufa, P/\ST, Zapomělsem nebo výjimečných kolaborací Jpegmafia a Dannyho Browna či skupin Primitive Man a Full of Hell. Své místo mají i další pravidelné rubriky jako Protokol, Bleskovky nebo Do černého, podobně jako sekce věnované novým filmům, televizním seriálům a knihám. Rubrika Galerie představuje berlínskou výstavu věhlasného amerického fotografa Williama Egglestona, v sekci Preview zase dostal prostor důležitý festival Tallinn Music Week.

Důležitá data:
5. 6. 2023 – vychází Full Moon #146
19.–22. 7. 2023 – Full Moon Stage – Colours of Ostrava 2023, Ostrava – živě: Flash Amazonas (CO/JA), Jack Ladder (AU), Josefina Dusk, Karolina Beranova, Lalalar (TU), Moimir Papalescu & the Nihilists, Nika, Orient, Post-hudba, Science Killer, Srnka, Širom (SL), Timea, Tokyo Drift, Toyota Vangelis, Tramhaus (NL), Viah, The Wilderness a Zouj (DE)
24.–26. 8. 2023 – Moody Moon Noize Vol. 4 – Chomutov – živě Arvéd + live show by Aid Kid & Pjoni, Awoo, Berlin Manson, Blue Uandi, Body of Pain, Dokruhu, Glory Affairs, Ida the Young, Manon meurt, Neue Welt, Post-hudba a další

Info

Tištěné číslo hledejte v trafikách nebo na e-shopu.

Full Moon #145 na Spotify
Full Moon Facebook
Full Moon Instagram

foto Daddy Yankee & Luis Fonsi © YouTube

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #155 na Spotify

redakce 09.04.2024

Recenzní sekci ovládla skupina Berlin Manson, jejíž nové album Poor but Sexy se stalo deskou měsíce.

Full Moon Coffee: Svěží africké vize

redakce 05.04.2024

K nadcházejícímu jaru jistě přijde k chuti lehká a svěží káva odrůdy Red Bourbon, s malebným chuťovým profilem s výraznými tóny zralých jablek a čaje Roiboos.

Full Moon #155: Na pouštní planetě

redakce 26.03.2024

Čísla věnovaná filmu nejsou v historii Full Moonu ničím výjimečným, drobnohled si zasloužil už vesmír Star Wars nebo stoky Trainspottingu, nyní je na řadě planeta Arrakis.

Full Moon #154 na Spotify

redakce 07.03.2024

Holky v punku, Bibione, Nadine Shah a spoustu dalšího.

Full Moon #154: Holky v punku

redakce 22.02.2024

Titulní téma je věnováno holkám v punku. V punku nikoli žánrovém, ostatně i jeho vnímání se v průběhu let notně měnilo, ale ve smyslu postoje, vzdoru, protestu.

Ment Moon 2024 na Spotify

redakce 19.02.2024

Festival hraje především na objevování nových tváří (nejen) postjugoslávského a balkánského undergroundu. Pojďte se s námi připravit na narozeninový Ment s naším playlistem!

Od chaosu a hluku k síle písně. Chief Bromden v březnu vydají novou desku

redakce 02.02.2024

Pětice hudebníků z eklektických hudebních kruhů se na novém albu stává něčím větším než jen součtem svých částí.

Moody Moon Noize vol. 5: Jezero, lázně a extáze. Podruhé v Chomutově.

redakce 31.01.2024

Loňská edice oživila hned několik pozoruhodných prostor v městském centru, pro aktuální ročník pořadatelé slibují další exkluzivní lokace – například Kamencové jezero nebo Městské lázně.

Full Moon #153 na Spotify

redakce 17.01.2024

Olivia Rodrigo, redakční žebříčky, TikTok. A taky playlist!

ESNS Moon 2024

redakce 16.01.2024

Program letošního ročníku festivalu Eurosonic Noorderslag vypadá vskutku mocně, koncentrace nových jmen, hvězd, starých známých a kamarádů je pozoruhodná.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace