Zprávy / Úplňkové

Full Moon #151: Pátrání po ideálech s Katarzií

Full Moon #151: Pátrání po ideálech s Katarzií

redakce | Zprávy / Úplňkové | 30.10.2023

Deset let uplynulo od debutu Generácia Y, se kterým slovenská umělkyně Katarína Kubošiová alias Katarzia vtrhla na slovenskou a záhy také na českou scénu. Na začátku října jí vyšlo už šesté album Šťastné dieta a vůbec toho stihla od té doby spoustu, krom stovek koncertů také herecká angažmá, hudbu pro divadlo i film a mnoho prostořekých vyjádření, které jedny iritují a další vzdělávají. Aneta Martínková v Praze usazenou umělkyni v úvodním textu listopadového vydání nazývá „průvodkyní emancipací“ a „umělkyní, jejíž poetika vždy stála na prozkoumávání lidských nedokonalostí a nedosažitelnosti ideálu“. Na nekonečné pátrání po ideálech se můžete s Katarzií vydat 30. října, kdy vychází Full Moon #151.

Titulní téma doprovází výjimečná série fotografií, kterou přímo pro Full Moon pořídila fotografka Julie Hrnčířová. Téma otevírá zmíněný text Anety Martínkové, nechybí ani detailní rozbor nového Katarziina alba nebo redakční výběr deseti nejvýraznějších písní, které během své kariéry slovenská hudebnice napsala. Velmi důležitý je rozsáhlý a podrobný text Julie Páté, který se věnuje empowermentu na současné domácí scéně, dojde i na tradiční rubriku Moonfive, představující pět nadějných slovenských umělkyň, potenciálních nástupnic Katarzie.

Listopadové vydání o rozsahu 120 stran nabízí také report z festivalu Lunchmeat, páteří vydání jsou pak rozhovory – například se skupinami Amyl and the Sniffers, Gilla Band, Oxbow nebo s polskou režisérkou Agnieszkou Holland, na otázky redaktorů odpovídala také raperka a hudebnice Wodehn, britská umělkyně Alison Goldfrapp nebo Jaromír Rudiš. Profilové texty představují výrazné umělkyně Tirzah nebo Puce Mary, nechybí ani texty věnované skupině Slowdive nebo raperovi Cakes da Killa, rubriku Song Story tentokrát s písní Moments of Pleasure obsadila anglická umělkyně Kate Bush a deskou měsíce se stala novinka katalánské hudebnice Mariny Herlop.

Filmovou rubriku otevírá recenze novinky Akiho Kaurismäkiho Karaoke blues, nechybí recenze třetí řady seriálu Top Boy nebo text věnovaný dokumentárnímu snímku se slavným jazzmanem Waynem Shorterem. Rubrika Knihovna obsahuje texty věnované románům Jakuba Stanjury nebo Báry Bažantové, prostřednictvím Galerie je zase představena brněnská retrospektiva výtvarnice Evy Kmentové. Samozřejmě dojde i na recenze hudební, důkladně jsou rozebrána alba The Underground Youth, Jakuba Königa, Noname, Osees, Kristin Hersh nebo skupiny Årabrot. V rubrice Do černého je představen redaktor nakladatelství Host Jakub Šilhavík, na otázky Protokolu odpověděl jazzový hudebník Ibrahim Maalouf, na svém místě jsou i další tradiční rubriky jako Sklep, Radio FM nebo Preview. Tři dny po vydání Full Moonu #151 se objeví také vinylová edice alba digitálního písničkáře Toyota Vangelise Výklopný světlomety, kterou vydal Full Moon letos v únoru, původně pouze prostřednictvím streamovacích platforem.

27. 11. 2023 – vychází Full Moon #152
30. 11. 2023 – vychází LP Toyota Vangelis – Výklopný světlomety

Info

Tištěné číslo hledejte v trafikách nebo na e-shopu.

Full Moon #151 na Spotify
Full Moon Facebook
Full Moon Instagram

foto © Julie Hrnčířová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #152: Siegfried Herz a odvaha vidět

redakce 27.11.2023

Dílo Siegfrieda Herze oslovuje nejen svou hloubkou a odlišností a možná i romantikou, kterou v sobě má zakódovanou, ale i svou šíří.

Full Moon #151 na Spotify

redakce 13.11.2023

Objevujte skrze čtení a naslouchání...

Full Moon #150 na Spotify

redakce 16.10.2023

Slavte s námi více než třináct let existence hudebního Měsíce.

Full Moon #150: Jubileum s Benjaminem Clementinem

redakce 27.09.2023

Hlavním tématem jubilejního 150. Full Moonu je anglický umělec Benjamin Clementine, jubileum oslavíme nabitým koncertem.

Koncert Full Moon #150 má kompletní program

redakce 25.09.2023

Na FULL MOON #150 vystoupí Kalle, Amelie Siba, Fvck_Kvlt a DJs Toyota Vangelis a Isama Zing. Večer otevře publicistická debata.

Full Moon #149 na Spotify

redakce 21.09.2023

Zapomeňte na svět kolem sebe, letíme na planetu Brno...

Full Moon #149: Planeta Brno

redakce 31.08.2023

Zářijové číslo Full Moonu přistálo na planetě Brno, čekejte vhled do místní scény, mapu důležitých míst nebo redakční hlasování o nejlepší desky.

Full Moon #147-148 na Spotify

redakce 17.07.2023

Letní dvojčíslo o okouzlující Björk je venku. Nalaďte si Spotify vlny a jdeme na to!

Full Moon #147–148: Pod vlivem Björk

redakce 03.07.2023

Letní dvojčíslo magazínu Full Moon vznikalo pod vlivem Björk, která představí svou divadelní show Cornucopia v září v pražské O2 areně.

Slovanský folklór Širom v žižkovském Atriu

redakce 29.06.2023

Full Moon magazín a Heartnoize ve spolupráci s Atriem na Žižkově uvádějí fascinující výpravu do hlubin slovanského folklóru - slovinskou trojici Širom.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace