Zprávy / Úplňkové

Full Moon #158–159: Kafkovo století

Full Moon #158–159: Kafkovo století

redakce | Zprávy / Úplňkové | 20.06.2024

Franz Kafka. Slavný literát, pražský rodák a patriot a vůbec kultovní kulturní postava posledního století. V roce 2024 slaví celý svět jubileum sta let od předčasného úmrtí vzývaného spisovatele a Full Moon nezůstává pozadu. Obálka letošního letního dvojčísla patří právě Franzi Kafkovi – Full Moon #158–159 vychází ve čtvrtek 20. června v rozsahu 160 stran a bude v prodeji až do druhé poloviny srpna.

Během Kafkova století se toho odehrálo hodně, v Praze žijící spisovatel inspiroval mnohé další umělce a umělkyně z různých zákoutí kulturního spektra. Úvodním textem celého tématu je materiál zabývající se vlivem Franze Kafky na hudební žánr postpunk a komparace pozoruhodných styčných bodů, které tvorbu literáta a žánr provázejí. Nechybí reflexe Kafkových děl a myšlenek ve filmu nebo ve výtvarném umění – v podobě ukázek z výstavy Kafkasque – a nedílnou součástí tématu jsou kresby Štěpána Adámka. Pochopitelně neschází tradiční redakční výběr z autorovy bibliografie nebo zmapování kafkovských referencí v hudbě formou rubriky Moonfive.

Červnový Full Moon ale nepatří jenom Kafkovi, dvojčíslo nabízí také rozhovory se jmény jako Fat White Family, Bar Italia, The Ills, Derya Yıldırım & Grup Şimşek, Phil Shoenfelt, The Ills nebo Ľahká múza, neschází profilové texty věnované například Orvillu Peckovi, Zdeňku Liškovi nebo Royal Blood. Dostalo se také na Billie Eilish, Beth Gibbons nebo Kamasiho Washingtona, nedílnou součást tvoří reportáže z festivalů Rewire, Donaufestival nebo Sharpe a velký prostor je věnován také fenoménu akce Burning Man. Dojde i na reportáž z rezidenčního programu Shape+ nebo pravidelné rubriky jako Song Story (tentokrát věnovaná hitu Red Right Hand od Nicka Cavea and the Bad Seeds) či Odjinud, kde je představena filmová produkční Maja Hamplová.


Letní dvojčíslo nabízí také rozšířenou porci veškerých recenzních bloků. Albem měsíce se stala novinka Mabe Fratti, v dalších hudebních recenzích jsou zhodnoceny novinky jmen jako Aurora, J. Bernardt, Kronos Quartet, Arab Strap, St. Vincent, Shellac, Vampire Weekend, Role, A. G. Cook, Shabaka nebo Chorobopop. Na svém místě je sekce věnovaná novým filmům a televizním seriálům, které tentokrát vévodí Furiosa Georgea Millera, nebo literatuře, kde se objevují například díla Terezy Matějčkové nebo Karla Šebka. V Galerii jsou zmapovány společná výstava Evy a Jana Švankmajerových Disegno Interno nebo expozice Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche. Samozřejmostí jsou další pravidelné rubriky jako Do černého, Protokol nebo Radio FM.

Upozornit je třeba na oblíbenou Full Moon Stage, která se na festivalu Colours of Ostrava představí v polovině července již podesáté, nebo na festival Moody Moon Noize, který Full Moon pořádá na sklonku srpna v Chomutově, společně s promotérskými platformami Heartnoize, Mood a místním občanským spolkem Kuprospěchu.


Důležitá data:
17.–20. 7. 2024 – Full Moon Stage – Colours of Ostrava + ||Ala|meda|| (PL), Anna Vaverková, Arleta, Aunty Rayzor (NG), Berlin Manson, Derya Yildirim & Grup Şimşek (DE), Drť, Dušan Vlk, Fat Dog (UK), Freekind. (HR/SL), Irreversible Entanglements (US), Ivy Z, Lenhart Tapes (RS), Madhouse Express, Meowlau X Val, Něco něco, Sunnbrella, The Ecstasy of Saint Theresa a Whyohwhy

29.–31. 08. 2023 – Moody Moon Noize Vol. 5 Chomutov + Anna Vaverková, Dasa, Deti, Eastworks, The Ecstasy of St. Theresa, FVLCRVM DJ set, Petra Hermanova, Miloš Hroch, Julie Hrnčířová, Island Mint, Václav Janoščík, Kluci z garáže, Meowlau x Val, Mezi patry klid, Oči vlka, Petr Onufer + Jan Tomáš, Pleasures Collective, Rohony, Swine Daily DJs, Tokyo Drift, Klára Vlasáková, Yanntray & Kvítek a Zaffer 9

20. 8. 2024 vychází Full Moon #160
12. 10. 2024 – Russian Circles (US) + Rezn (US) – Archa+, Praha
30. 10. 2024 – Tramhaus (NL) + Vellocet Roll + Kabal DJ set – Bike Jesus, Praha

Info

Tištěné číslo hledejte v trafikách nebo na e-shopu.

Full Moon #158–159 na Spotify
Full Moon Facebook
Full Moon Instagram

foto © Frank Lebon

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #158-159 na Spotify

redakce 04.07.2024

Dvojčíslo přetéká recenzemi alb a hodnocením nových filmů, seriálů a knih. Nezapomeňte na Full Moon Stage na Colours a útulný Moody Moon Noize v Chomutově.

Full Moon #157 na Spotify

redakce 06.06.2024

Pečlivě vybrané nové desky, recenze knih a filmů a spoustu dalšího hledejte na stránkach Full Moonu. Playlist vám udělá společnost!

Full Moon #157: S úsměvem v erbu

redakce 23.05.2024

Full Moon s titulním tématem věnovaným The Smile vychází s úsměvem v erbu a 128 stránkami plnými nejnovějších informací (nejen) ze světa hudby.

Full Moon #156 na Spotify

redakce 08.05.2024

V dubnovém vydání najdete profil americké R&B umělkyně Liv.e, inovátora žánru flamenco Niña de Elche a australského hudebníka Genesise Owusua.

Moody Moon Noize vol. 5: Pustá země, Experimenty i tance na hladině

redakce 30.04.2024

S jedním ze svých pověstných DJ setů vystoupí na hladině místního Kamencového jezera slovenský producent Fvlcrvm.

Full Moon #156: „Dám si víc, já nechci málo“

redakce 24.04.2024

„Dám si víc, já nechci málo,“ zíůvá Annet X na novém albu a Full Moon k tomu ve chvíli, kdy ona ve dvojici s NobodyListenem obráží české kluby, přidává celé…

Full Moon #155 na Spotify

redakce 09.04.2024

Recenzní sekci ovládla skupina Berlin Manson, jejíž nové album Poor but Sexy se stalo deskou měsíce.

Full Moon Coffee: Svěží africké vize

redakce 05.04.2024

K nadcházejícímu jaru jistě přijde k chuti lehká a svěží káva odrůdy Red Bourbon, s malebným chuťovým profilem s výraznými tóny zralých jablek a čaje Roiboos.

Full Moon #155: Na pouštní planetě

redakce 26.03.2024

Čísla věnovaná filmu nejsou v historii Full Moonu ničím výjimečným, drobnohled si zasloužil už vesmír Star Wars nebo stoky Trainspottingu, nyní je na řadě planeta Arrakis.

Full Moon #154 na Spotify

redakce 07.03.2024

Holky v punku, Bibione, Nadine Shah a spoustu dalšího.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace