Zprávy / Festivalové

Futurum jako psychedelický dungeon

Futurum jako psychedelický dungeon

redakce | Zprávy / Festivalové | 16.03.2016

V úterý 24. května se pražské Futurum promění v psychedelické doupě. V rámci přehlídky českých psychedelických kapel se představí čtyři nejzajímavější formace, které se na scéně objevily během uplynulých dvou let. V roli headlinerů pak vystoupí newyorští matadoři White Hills a čerství držitelé ceny Apollo za desku roku Please The Trees.

Zhruba před deseti lety se ve světě vzedmula mohutná vlna kapel, které opět začaly vnímat psychedelii jako hlavní tvůrčí směr, ne pouhý ozvláštňující prvek. Mimikry změněného stavu vědomí se tak znovu staly středem zájmu. A tato vlna se blíží svému vrcholu až nyní. V Čechách přesto ještě nedávno žádná taková kapela nebyla. Naštěstí se blýská na lepší časy. V Praze se za poslední dva roky zformovalo hned několik kapel, které mají ambici dát české psychedelii směr. Cílem pražského Psychfestu je představit čtyři nejzajímavější počiny na jednom místě.


Newyorští pionýři současné psychedelie White Hills do Prahy přivezou léty vybroušenou koncertní nálož plnou krautrockové repetitivnosti, spacerockového vazbení a ambientního plochaření. Dave W., zakladatel a ústřední postava kapely, syntetizuje už deset let ze všech myslitelných žánrů jedinečný zvuk plný melancholie a dystopického futurismu. Ten si oblíbil i uznávaný režisér Jim Jarmusch a to tak moc, že White Hills obsadil do svého filmu Přežijí jen milenci.


Žánrově těžko uchopitelná a neustále se proměňující stálice české nezávislé scény, která je pověstná strhujícími koncerty a vždy přítomným environmentálním poselstvím. Please The Trees loni vydali kritiky i fanoušky kladně přijaté album Carp, na kterém představili nový syrovější zvuk. Desku natočili při turné po USA a její mastering měla na starost Heba Kadry, která spolupracovala také s White Hills. Mladá pražská čtveřice The Madhouse Express, která se dá bez větší nadsázky označit za tahouny současné české psychedelie. Po krátké pubertě v podobě ohulených kytar, dunivé basy a řízných bicí se kapela posunula k sofistikovanějšímu zvuku. Ne že by začali hrát utahaný cajdáky. Spíš se pozvolna odpoutávají od šedesátkových kořenů a směřují k současnější poloze psychedelie. Nářez to je ale pořád.


Frank Bigsby & His Satanic Majesty, nejčerstvější přírůstek české scény, který úspěšně balancuje na pomezí garáže a psychedelie. Jakub Kaifosz, šéfredaktor českého Vice, má jasno: "Spása, kterou jsme potřebovali." Zatímco první songy stavěly především na garáži, nový koncertní materiál už mnohem více inklinuje k čisté psychedelii. Původně one-man projekt se na Psychfestu představí v relativně čerstvé kapelní sestavě.

Skupina, kterou zatím vidělo naživo jen pár fajnšmekrů. Takže pražské vystoupení Ghost River bude spíš takové zjevení – plné krautrockových rytmů a spacerockových pazvuků. A také zmáknuté projekce, protože vizuálno tvoří neoddělitelnou součást jejich vystoupeních. Nadějná pražská sebranka Olaf Olafsonn and The Big Bad Trip a asi jedna z nejautentičtějších kapel co do šedesátkovosti hudby. Dlouhé songy, převážně instrumentální, kvílivá kytara, echa, flétna… prostě je tam všechno. Když ještě přičtete masky, které nosí na koncertech, klube se z toho přenosný stroj času. Nebo bad trip?

Info

Prague Psychfest
24. 5. 2016 18:00
Futurum Music Bar, Praha
Vstupné: 220,- v předprodeji / 250,- na místě

www.facebook.com/events/1735237713357221
www.facebook.com/psychfestcz
www.facebook.com/futurum

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

PAF do vašich obýváků

redakce 03.12.2020

Festivalový stream čítá na čtyři desítky programových bloků a kombinuje živě přenášené audiovizuální performance, online projekce, diskuse a radiové show.

JazzFestBrno oslaví dvacítku

redakce 25.11.2020

Jubilejní 20. sezóna brněnského festivalu začne 7. března a ozdobí ji mistr klavírního tria Chick Corea.

Hudobný festival Next bude virtuálnym 3D zážitkom

redakce 25.11.2020

Live streamy vlakových jázd, zábery z centier veľkých miest, kamerové pasce z chránených prírodných oblastí, ale aj chat roomy, mačacie útulky, konferenčné hovory.

PAF Olomouc ohlašuje první jména

redakce 19.11.2020

V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí.

Jazz Dock odvysílá online festival

redakce 15.11.2020

Můžeme se těšit například na Ondřeje Pivce, Vertigo nebo Ondřeje Rumla. Koncerty budou přenášeny několika kamerami a se špičkovým zvukem.

Festival krátkých filmů Brno16 má nové datum konání

redakce 15.11.2020

Diváci se mohou těšit na tradiční mezinárodní soutěž i soutěž pro autory z České a Slovenské republiky, Československou 16.

Le Guess Who? oznamuje kurátory dalšího ročníku

redakce 12.11.2020

Čtrnácté vydání mají ve svých rukou kurátoři John Dwyer (Oh Sees), Lucrecia Dalt, Matana Roberts, Midori Takada a Phil Elverum (Mount Eerie/The Microphones).

Dokumentární Ji.hlava skončila, diváků bylo o polovinu více než loni

redakce 11.11.2020

Čtyřiadvacátý ročník Ji.hlavy je za námi. Proběhl výjimečně online a divácky překonal minulé ročníky

Hradecký slunovrat se pustil do záchrany kostela

redakce 10.11.2020

Crowdfundingová akce si klade za cíl zaplatit opravu brány v gotickém portálu zbylých městských hradeb a nátěr kostelní věže v Opavě.

Pohodové novinky

redakce 07.11.2020

Veľký výpredaj v Pohoda shope, Devendra Banhart na Pohodě 2021 a dokument Orchestra from the Land of Silence na Festivalu Jeden Svet.