Zprávy / Festivalové

Futurum jako psychedelický dungeon

Futurum jako psychedelický dungeon

redakce | Zprávy / Festivalové | 16.03.2016

V úterý 24. května se pražské Futurum promění v psychedelické doupě. V rámci přehlídky českých psychedelických kapel se představí čtyři nejzajímavější formace, které se na scéně objevily během uplynulých dvou let. V roli headlinerů pak vystoupí newyorští matadoři White Hills a čerství držitelé ceny Apollo za desku roku Please The Trees.

Zhruba před deseti lety se ve světě vzedmula mohutná vlna kapel, které opět začaly vnímat psychedelii jako hlavní tvůrčí směr, ne pouhý ozvláštňující prvek. Mimikry změněného stavu vědomí se tak znovu staly středem zájmu. A tato vlna se blíží svému vrcholu až nyní. V Čechách přesto ještě nedávno žádná taková kapela nebyla. Naštěstí se blýská na lepší časy. V Praze se za poslední dva roky zformovalo hned několik kapel, které mají ambici dát české psychedelii směr. Cílem pražského Psychfestu je představit čtyři nejzajímavější počiny na jednom místě.


Newyorští pionýři současné psychedelie White Hills do Prahy přivezou léty vybroušenou koncertní nálož plnou krautrockové repetitivnosti, spacerockového vazbení a ambientního plochaření. Dave W., zakladatel a ústřední postava kapely, syntetizuje už deset let ze všech myslitelných žánrů jedinečný zvuk plný melancholie a dystopického futurismu. Ten si oblíbil i uznávaný režisér Jim Jarmusch a to tak moc, že White Hills obsadil do svého filmu Přežijí jen milenci.


Žánrově těžko uchopitelná a neustále se proměňující stálice české nezávislé scény, která je pověstná strhujícími koncerty a vždy přítomným environmentálním poselstvím. Please The Trees loni vydali kritiky i fanoušky kladně přijaté album Carp, na kterém představili nový syrovější zvuk. Desku natočili při turné po USA a její mastering měla na starost Heba Kadry, která spolupracovala také s White Hills. Mladá pražská čtveřice The Madhouse Express, která se dá bez větší nadsázky označit za tahouny současné české psychedelie. Po krátké pubertě v podobě ohulených kytar, dunivé basy a řízných bicí se kapela posunula k sofistikovanějšímu zvuku. Ne že by začali hrát utahaný cajdáky. Spíš se pozvolna odpoutávají od šedesátkových kořenů a směřují k současnější poloze psychedelie. Nářez to je ale pořád.


Frank Bigsby & His Satanic Majesty, nejčerstvější přírůstek české scény, který úspěšně balancuje na pomezí garáže a psychedelie. Jakub Kaifosz, šéfredaktor českého Vice, má jasno: "Spása, kterou jsme potřebovali." Zatímco první songy stavěly především na garáži, nový koncertní materiál už mnohem více inklinuje k čisté psychedelii. Původně one-man projekt se na Psychfestu představí v relativně čerstvé kapelní sestavě.

Skupina, kterou zatím vidělo naživo jen pár fajnšmekrů. Takže pražské vystoupení Ghost River bude spíš takové zjevení – plné krautrockových rytmů a spacerockových pazvuků. A také zmáknuté projekce, protože vizuálno tvoří neoddělitelnou součást jejich vystoupeních. Nadějná pražská sebranka Olaf Olafsonn and The Big Bad Trip a asi jedna z nejautentičtějších kapel co do šedesátkovosti hudby. Dlouhé songy, převážně instrumentální, kvílivá kytara, echa, flétna… prostě je tam všechno. Když ještě přičtete masky, které nosí na koncertech, klube se z toho přenosný stroj času. Nebo bad trip?

Info

Prague Psychfest
24. 5. 2016 18:00
Futurum Music Bar, Praha
Vstupné: 220,- v předprodeji / 250,- na místě

www.facebook.com/events/1735237713357221
www.facebook.com/psychfestcz
www.facebook.com/futurum

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat přiveze Lyru Pramuk nebo Helenu Hauff

redakce 28.07.2021

Festival odhaluje line-up a vzkazuje: We see you dancin‘!

První ročník Raveyard Festivalu

redakce 28.07.2021

Po vydařeném nultém ročníku se boskovicko-brněnská Mindicted Crew vrací na Panský dvůr Boskovice.

Rock for People Hope odhaluje kompletní program

redakce 28.07.2021

Švédští Mando Diao se dostali do širšího povědomí díky albu Hurricane Bar, pětice představí v Hradci Králové novou desku.

Hudebně ozdravná kúra představí Petra Linharta, něco něco a další

redakce 26.07.2021

Hudebně ozdravná kúra představí v Mariánských Láznách Beatové družstvo, něco něco nebo Nauzea Orchestra.

Respect Festival zahajuje Itamar Borochov Quartet

redakce 26.07.2021

Itamar Borochov čerpá podobně jako Cohen z geograficky pestrého odkazu svých předků a stejně jako on dokázal svůj talent plně rozvinout v tvrdé konkurenci.

Festival Meeting Brno je za dveřmi

redakce 25.07.2021

Festival otevře téma pravdy i ohýbání skutečnosti a nabídne široké spektrum akcí od divadla přes sochařské umění až po večer s ukrajinským jídlem.

Jinčí čin láká na Miss Petty či Bert & Friends

redakce 25.07.2021

Kdy jste se naposledy cítili šťastní? Jak štěstí hledat a jak ho neztratit? A existuje vlastně štěstí? Letošní ročník festivalu Jinčí čin to ví.

Tauron Nowa Muzyka kompletuje program

redakce 24.07.2021

Organizátoři doplňují program o osm jmen, které uzavírají letošní sestavu a do prodeje přidávají jednodenní vstupenky.

Festival Hviezdne noci spúšťa druhú vlnu predpredaja

redakce 22.07.2021

Príďte do Bytče a vypočujte si elektroniku z Ugandy i magický synth-pop od Bert & Friends alebo deštruovaný folklór z Liptova.

Invalidovna ožije performance artem aneb Performance Crossing

redakce 19.07.2021

Nyní se publiku představí patnáct zahraničních performerů a performerek z celkem dvanácti zemí včetně Kanady, Ukrajiny, Finska či Francie.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace