Zprávy / Pozvánky

Ghostpoet s novou deskou do Lucerny

Ghostpoet s novou deskou do Lucerny

Jakub Béreš | Zprávy / Pozvánky | 05.02.2018

Obaro Ejimiwe aka Ghostpoet působí na britské scéně devátým rokem a na svém kontě má mimo jiné dvě nominace na Mercury Prize. Z pozice alternativního básníka pohybujícího se na multižánrové okrajové hraně alternativního rapu či temného soulu se postupně etabloval jako nepředvídatelný umělec. Jednu z jeho proměn zaznamenává hudebně velkorysejší aktuální čtvrté album Dark Days + Canapés o reakcích lidí na proměňující se společnost. O úspěchu zprvu nenápadného umělce vypovídá i to, že se s ní konečně probojoval do ostrovní albové top padesátky.

K současnému úspěchu Ghostpoetovi pomohla i předloňská spolupráce s Massive Atack na skladbě Come Near Me z jednoho z jejich comebackových EP The Spoils. Společného kromě dusivého tempa skladeb, tendencí komentovat společenské nejistoty mají i minimum poskytnutých rozhovorů novinářům a lakonické odpovědi v nich. Na otázku o spolupráci s Massive Attack i jinými umělci tak pro Full Moon odpověděl: „Oni si mě našli sami, jsem jejich fanoušek, takže jsem byl poctěn. Budoucí spolupráce s dalšími umělci si nechám prozatím pro sebe.“

V České republice se Ghostpoet naposled objevil v rámci festivalu Metronome na pražském výstavišti den po vyhlášení výsledků referenda o vystoupení z Evropské unie. Jestli si na ty dny v Praze vzpomíná a jestli se cítil podobně jako skupina Foals, která v rozhovoru po jejich vystoupení na téže akci mluvila o Brexitu jako o jednom z nejsmutnějších dnů nejenom pro Británii, ale i pro ně samotné, řekl: „Bohužel si na to už nevzpomínám, vytěsnil jsem to z paměti. Doufám, že se Foals už cítí lépe. V Praze jsem nebyl už nějakou dobu, myslím, že nastal správný čas se zase ukázat.“


Přestože Ghospoetovi texty jsou velmi poetické, mezi jednotlivými verši nachází místo i na přímou kritiku společnosti. Na nové desce tak naleznete zmínky o uprchlické krizi i sociálních sítích kradoucích lidskou svobodu: „Nechci odpovídat na politické otázky, ani ty týkající se společnosti. Svět je neustále v pohybu, a proto je obtížné se k němu vyjadřovat. V mých textech se na svět dívám z rozdílných perspektiv různých lidí. Nemůžu mluvit za mladé lidi, protože nevím, co je nejvíce tíží. Jsem jenom obyčejný pozorovatel situací. Některé témata se mění, ale způsob, jakým je zpracovávám, je stejný.“ Přestože se deska jmenuje Dark Days + Canapés, Ghostpoet nevidí současnou situaci tak černě: „Ten název je o kontrastu. Kde je život, tam je i naděje, že se věci můžou dát do pohybu lepším směrem.“

Ghostpoet přijede jako posledně do Prahy s celou kapelou. Naplno tak vyzní barvité aranže jednotlivých nových skladeb, které vznikaly za dohledu kytaristy a producenta Lea Abrahamsema, jenž se proslavil spoluprací s Johnem Hopkinsem, Brianem Enem či Wild Beasts. Na Dark Days + Canapés vrací výpomoc i jeden ze členů Massive Atack Daddy G, a to v hutné baladě Woe Is Meee. Přestože Ghostpoet minulý rok vydal svou nejbarevnější desku, stále se pohybuje hlavně v melancholických odstínech, které naživo tvoří skvělý doprovod k jeho jedinečnému podmanivému hlasu i originálním poetickým textům.

Info

Ghostpoet (uk)
20. 2. 2018 20:00
Lucerna Music Bar, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Konektiv se blíží

redakce 04.12.2022

Tři nová hudební vystoupení, ve kterých se setkávají čeští hudebníci s hudebníky z řad přistěhovalců a národnostních menšin.

Brighter Death Now s Raison d’être v Underdogs'

redakce 03.12.2022

Celá Karmanikova tvorba, a hlavně živá vystoupení, jsou destilovanou anarchií, přehlídkou zkaženosti a vztyčeným prostředníkem celému lidstvu.

Luna poprvé v Praze

redakce 02.12.2022

Označení tvář ukrajinské hudební revoluce vymyslel magazín Vogue. Valná část kritiků říká, že elektronický zvuk projektu vychází z pop music 90' a 00' let.

Explicit zakončí sezónu zahraničním hostem

redakce 01.12.2022

Explicit : Connection To Collectivity bude poslední rave v září televizních obrazovek.

Dvě novinky HaDivadla v Arše

redakce 29.11.2022

HaDivadlo na začátku prosince zamíří do Prahy s další autorskou inscenací, na jejímž scénáři se podílel Bohdan Karásek.

Popmuseum zve (nejen) na online koncerty

redakce 28.11.2022

Speciální akustické a poloakustické sety umělců napříč žánry v komorním muzejním prostoru nabídne od listopadu na svém youtube kanálu.

Do Roxy na charitativní koncert pro dětské domovy

redakce 28.11.2022

Ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům vám Fource přináší charitativní koncert, jehož cílem je obdarovat děti z dětských domovů.

Zeal & Ardor přivezou gospel-metal

redakce 27.11.2022

Avantgardní uskupení nabízí hudební a vizuální zážitek, který hraničí s uvedením do transu.

Madhouse Express lákají klipem na koncert v Planetáriu

redakce 26.11.2022

Naživo skvěle fungující kooperace psychedelické tvorby Madhouse Express s 8K projekcemi převážně vesmírných motivů.

Závěr roku s Jednotou

redakce 24.11.2022

Netradiční přístupy k loutně, příčné flétně nebo bicím doplní třeba dekoloniální drone metal nebo surový death industrial.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace