Zprávy / Pozvánky

Glen Hansard představí Brnu druhou sólovku

Glen Hansard představí Brnu druhou sólovku

redakce | Zprávy / Pozvánky | 29.02.2016

Glen Hansard byl v Brně vždy oblíbený, ostatně se svou kapelou The Frames vyprodal takřka každý brněnský koncert a to jeho popularita rostla ze Staré Pekárny až po klub Fléda. Nyní vystupuje se svou kapelou. Glen je o něco starší a vyzrálejší, přesto nic neztratil na své romantice, energii a charisma. Naopak. Glenova hvězda stoupá dál i po slavném filmu Once a hitu Falling Slowly, který vypráví příběh Glena a Markéty Irglové.

Únor a březen zastihuje irského hudebníka Glena Hansarda na jarní části evropského turné k loňskému, již druhému sólovému albu Didn't He Ramble. Dvě zastávky se uskuteční i v České republice: 6. března v brněnském SONO Centru a 12. a 13. března v pražském divadle Archa. Představovat vousatého a mírně zrzavého Dubliňana s děravou kytarou českému publiku není třeba. Vždyť to byla právě Ceská republika a její fanoušci, kteří v něm dokázali odhalit výjimečný autorský a interpretační talent hned po rodném Irsku, daleko dříve než si jej všiml zbytek světa. A byla to Markéta Irglová - hudební partnerka z České republiky, se kterou natočil dnes již kultovní snímek Once a posléze i převzal sošku Oscara.


Nečekaný úspěch nezávislého filmu a ocenění Americké filmové akademie je však již osm let za Glenem Hansardem a během této doby nezahálel. Po dvou albech s kapelou Swell Season, tvořenou Markérou Irglovou a spoluhráči ze jeho rockové kapely The Frames, společném koncertování s takovými jmény jako Eddie Vedder nebo Bruce Springsteen, se vydal na sólovou dráhu a světu představil dvě sólová alba Rhytm and Repose (2012) a Didn't He Ramble (2015). Mezitím svým fanouškům nabídl v roce 2013 charitativní EP Drive All Night (s Eddie Vedderem a Jakem Clemonsem z E-Street bandu) a počátkem roku 2015 další EP It Was Triumph We Once Proposed s písněmi předčasně zesnulého Jasona Moliny, nahrané s členy jeho kapely.


Častý pobyt ve Spojených státech i spolupráce s americkými hudebníky a producenty Hansardovu hudební tvorbu ovlivnila a vychýlila ji trochu jiným směrem, než jak tomu bylo v předchozích obdobích. Folkově čistá zpěvnost vycházející z irské hudební tradice a Hansardův typicky dynamický projev, ve kterém se střídají klidné pasáže s výbušnými až nespoutanými vstupy, byla doplněna zvukem a jemnými vlivy tradice americké, vycházející z písničkářství 60. let, ale také country, jazzu a soulu. Glen Hansard začal do svých písní zvát dechy a nevyhnul se ani jižanským tónům a náladám. Tématicky se nové písně pohybují především v Hansardově pocitovém světě. "Jsou to písně o tom, že je třeba vidět to dobré v každém dni, co jsme od života dostali. Každý den našeho života je příležitost podívat se na věci z jiné perspektivy. Každý den je o naději," říká o albu jeho autor.

Jarní turné Hansard jede v širší sestavě, tvořené více více než desítkou hudebníků. Kromě spoluhráčů z The Frames (Joe Doyle – baskytara, Rob Bochnik – kytara, Graham Hopkins - bicí), návštěvníci koncertů uslyší také Ruth O'mahony Brady na piano. Na pódiu se objeví i smyčce a především dechová sekce, která Hansardovým písním dodá zcela jiný feeling, než na jaký byli posluchači doposud zvyklí. I díky ní jsou tato vystoupení působivou hudební show, která nenechá diváka koncert sledovat nečinně a bez pohybu v rytmu strhujících dechů.

Info

Didn't He Ramble tour:
Glen Hansard & band (ir)
6. 3. 2016 20:00
Sono Centrum, Brno

www.facebook.com/events/1551161011841962
www.facebook.com/SonoCentrum

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Celebration44 online

redakce 30.12.2020

Vánoční atmosféra byla tradičně úzce spjatá s party Celebration44 a letos, ačkoliv tomu náročné časy nepřejí, tomu nebude jinak.

Audiovizuální Pfko 2021 jako stream. Menu.

redakce 29.12.2020

Speciální audiovizuální Pfko, tedy přání všeho dobrého v roce příštím si na 30. prosince přichystala platforma Menu.

Letošní debatní forum Meltingpot zakončí Štěpán Rak

redakce 25.12.2020

Svůj pohled na nejaktuálnější témata dnešního světa nabídli odborníci napříč oblastmi veřejné a soukromé sféry, osobnosti s přímou osobní či profesní vazbou na Moravskoslezský region.

Vánoční edice cyklu Femme Fatale

redakce 22.12.2020

Během koncertu bude prostřednictvím platformy Donio spuštěna benefiční sbírka pro organizaci Jako Doma.

Konektiv Night Vol. III přesáhne hranice i předsudky

redakce 21.12.2020

Konektiv sezval ke spolupráci české hudebníky a zástupce menšin či pocházející odjinud. Rottin, Mlebom, McGowan a další.

Nový start Louise Tomlinsona

redakce 20.12.2020

Album Walls obsahuje autorovy doposud nejosobnější skladby a Tomlinson na něm otevřeně vzdává hold svým hudebním hrdinům, bratrům Gallagherům z Oasis.

Online koncert Prago Union pro Kabinet múz

redakce 16.12.2020

Dejte si stream Prago Union v rámci pořadu Party.Lajf. Podpoříte muzikanty i klubovou scénu.

Ajlavmjuzik s rapy a slam poetry

redakce 16.12.2020

Raz do mesiaca sa zmení "ajlavmjuzik base" Atom v budove Novej Cvernovky na miesto, kam pozývajú kamarátov zahrať live.

Ceremonie vymýtání zvukem destrukce i naděje v MeetFactory

redakce 12.12.2020

Skutečný řev by měl bolet. Jelikož jde už o krajní vyjádření rozsápaného nitra, nezdrásá jen hrdlo, měl by prostupovat celým tělem.

Streamované koncerty zakončí letošní Jazz Meets World

redakce 10.12.2020

A na co se mohou příznivci jazzu v rámci Jazz Meets World ještě letos těšit?