Zprávy / Pozvánky

Goethe-Institut: online debata o žurnalistice

Goethe-Institut: online debata o žurnalistice

redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.04.2021

Jakou roli hraje válečná reportáž v dnešní mediální krajině? Jaké hranice a jaké příležitosti má politické zpravodajství, zvláště s ohledem na podporu demokratických hodnot a na důsledné vystupování proti totalitním a autoritativním režimům? Goethe-Institut zve 11. května na online debatu o žurnalistice inspirovanou hodnotově pevným přístupem Eriky Mann k vlastní zpravodajské a komentátorské práci.

„Jediným principem, kterého se držím, je moje tvrdošíjná víra v některé základní morální ideály – v pravdu, čest, slušnost, svobodu a toleranci,“ napsala Erika Mann ve svém autobiografickém textu Ausgerechnet Ich (Zrovna já) z roku 1943. Za svého života tyto demokratické ideály důsledně hájila – jako autorka, kabaretistka a zejména jako válečná reportérka. Ale jak jsou na tom tyto hodnoty a principy dnes?

O slušnosti, svobodě a toleranci v žurnalistice a zpravodajství promluví Sonja Zekri, vedoucí kulturní rubriky německého listu Süddeutsche Zeitung, která sama mimo jiné působila jako válečná reportérka v Sýrii. Jejím partnerem do diskuze bude David Vaughan, bývalý korespondent BBC v Praze, vedoucí zahraniční rubriky Českého rozhlasu a docent žurnalistiky na Anglo-americké vysoké škole v Praze. Moderace se ujme novinář Petr Brod (Radio Svobodná Evropa, BBC), který žil dlouhá léta v Německu.

Dískuze je součástí doprovodného programu k výstavě Erika Mann. Kabaretistka – válečná reportérka – politická komentátorka. Jedná se o vůbec první výstavu věnovanou Erice Mann, dceři Thomase Manna. Prostřednictvím dopisů, rukopisů, fotografií, filmových záběrů a originálních zvukových záznamů je představen život ženy, která byla až do konce svého života bojovnicí, ženy, jež je reprezentativní postavou dějin 20. století s vysoce aktuálním poselstvím pro současnost. Výstava je připravena ke svému otevření v pražském Goethe-Institutu, kde se na ni bude veřejnost moci podívat jakmile to protipandemická opatření dovolí.

Info

Slušnost, svoboda, tolerance: Proč zrovna my?
11. 5. 2021 19:00
web debaty

foto © archiv výstavy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy

redakce 20.09.2021

Kapela VickiKristinaBarcelona představuje Waitsovy písně v novém světle, přičemž ctí jejich původní humor a patos.

Sezóna se plní koncerty Fource

redakce 19.09.2021

Na jaře přijedou díky Fource Tom Gregory, Ocean Alley, John nebo Orla Gartland. Injury Reserve dorazí už v únoru.

Katarze v Gabriel Loci

redakce 17.09.2021

Magický prostor bývalého kláštera bude vibrovat na elektronické vlně a přinese divákovi neobyčejný zážitek.

Fuchs2 zahajuje klubovou sezónu

redakce 16.09.2021

Nový dramaturgický tým má ambici představovat výrazná jména současné klubové hudby a svébytné producenty a DJs s originální tvůrčí vizí.

Audiovizuální večer Genot Centre v Plato

redakce 16.09.2021

V průběhu večera, noci a rána se v městské galerii Plato Ostrava postupně představí deset různých tuzemských i zahraničních hudebníků či hudebních uskupení.

Sýček se vrací

redakce 16.09.2021

Nové zahnízdění Sýčka přineslo i obměněnou sestavu, která ale pořád frčí na krautrockový dálnici.

Pixies se vrátí do Prahy

redakce 15.09.2021

Historie Pixies je plná rozchodů, převratů a překvapení. Po více než třiceti letech vystupování a nahrávání Pixies zřejmě nalezli kýžený klid.

Startuje XI. ročník hudebních cen Vinyla

redakce 14.09.2021

Chystají se koncerty, přednášky a nově i workshopy Vinyla Academy.

Unikátní site specific akce #5 Prostor

redakce 13.09.2021

Zažijte netradičních #5 Prostor Pražské tržnice během koncertů Hellwany, Aiko, Hlaskontrabas, Floexe s Never Sol a Vážného zájmu.

Slut slaví třicátiny beneficí

redakce 10.09.2021

Jde se do studia a je nad slunce jasnější, že v případě Slut nejde o nějaký hloupě nostalgický reunion.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace