Zprávy / Pozvánky

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.01.2022

U příležitosti 75. výročí založení společnosti Deutsche Film AG (DEFA) získal Goethe-Institut celosvětová práva na online uvedení pěti výrazných snímků východoněmecké produkce. Jedná se o legendární, s ohledem na dobu a režim progresivní a sociálně kritické snímky. Diváci se s nimi mohou zdarma seznámit do 31. ledna prostřednictvím platformy Goethe on Demand.

„Společnost Deutsche Film AG (DEFA) vyprodukovala od svého založení do sjednocení Německa přibližně 700 hraných filmů, 2500 dokumentárních a krátkých filmů a 950 animovaných filmů,“ komentuje Klára Arpa z Goethe-Institutu: „Vybrali jsme pět z nich, které jsou nadčasové. Jedná se o sociálně kritické snímky či filmy, které otevírají na tehdejší dobu tabuizovaná témata, například otázku politicky nekorektních hudebních kapel či homosexuality,“ dodává Arpa. Kritika politického systému byla v NDR tabu. Témata jako nedostatek bytů, nezaměstnanost, kriminalita nebo mládež orientovaná na západní hudební scénu v socialistickém státě z oficiálního hlediska neexistovala. Právě tato témata se však mnozí tvůrci DEFA snažili ve svých hraných a dokumentárních filmech zpracovat, i když museli počítat s následky, mezi něž patřily problémy s dokončováním snímků nebo omezené možnosti jejich uvedení. Dnes jsou tyto filmy důležitými dokumenty doby a umožňují nám nahlédnout do života v bývalé NDR.

Do 31. ledna mají nejen čeští diváci možnost zdarma zhlédnout například legendární film Coming Out. Ten se jako první a jediný celovečerní film v NDR otevřeně zabývá tématem homosexuality, když vypráví příběh mladého učitele Philippa, který se musí rozhodnout mezi životem s těhotnou partnerkou nebo láskou ke svému příteli Matthiasovi. Premiéra filmu 9. listopadu 1989 ve Východním Berlíně se setkala s tak živým zájmem, že se ten večer musely konat dvě projekce. Coming Out by se stal senzací, kdyby ho nezastínila jiná událost: návštěvníci kina se během promítání dozvěděli, že byly právě otevřeny hraniční přechody na Západ...

Info

Goethe on Demand
web platformy

foto © DEFA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ezra Furman v Roxy

redakce 18.05.2022

Její syrové, otevřené texty a okázalý styl jí pomohly stát se jedním z nejangažovanějších a nejnepředvídatelnějších artpopových objevů své doby.

Do Kunsthalle dorazí britský performer Haroon Mirza

redakce 18.05.2022

Ve své skladatelské praxi komponuje a zviditelňuje různé vizuální a akustické prvky materiálů i samotných prostor v podobě nových forem.

Mariza ve velké Lucerně

redakce 14.05.2022

Stejně jako blues, i fado kombinuje poetickou zkratku s hořkostí, touhou i nadějí, a nejlépe zní s kytarovým doprovodem.

Střed zájmu: Redefinice prostoru

redakce 14.05.2022

Kancelář Kreativní Evropa ve spolupráci se Studiem ALTA představí na mezinárodní konferenci Trans Europe Halles 93# dvanáct inspirativních příkladů inovativního přístupu k prostoru.

Circuit des Yeux v říjnu v Praze

redakce 13.05.2022

Před temnou realitou a bezútěšným žalem nad ztrátou svého blízkého přítele utíká Haley Fohr do -io, metafyzického prostoru zalitého všepohlcující hřejivou oranžovou barvou.

10:15 Entertainment letos uvedou

redakce 13.05.2022

Van der Graaf Generator, Einstürzende Neubauten, Nick Mason a další lahůdky na různých místech Prahy.

Rapy v Kabinetu múz

redakce 12.05.2022

Týden ve znamení rapu v Brně. Na co se těšit? Annet X, Fvck_Kvlt, Yeezuz 2020 a další. Múzy.

Senyawa představí extrémní metal i tradiční indonéskou hudbu

redakce 11.05.2022

Konkrétní přístup se mění album od alba, hudba ale vždy zůstává jak uhrančivá, tak nekompromisně otevřená novým možnostem.

Ritual Howls přivezou postpunk i spaghetti western

redakce 09.05.2022

Hity, které jako by vypadly z osamělých pasáží spaghetti westernů, jak dělané pro noční cestování a erotické exkurze?

Volkmar Miedtke & Ultrafon, Dälek, Mariza a jiné od Rachotu

redakce 09.05.2022

Co chystá agentura Rachot na květen a červen a čím nás oslní v listopadu? Instrumentální psychedlie, zvuková monstra i fado!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace