Zprávy / Offtopic-Novinky

Grace Kellyová jako dílo a miláček Edith Headové

Grace Kellyová jako dílo a miláček Edith Headové

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 01.02.2015

Edith Headová byla nejúspěšnější kostýmní návrhářkou Hollywoodu. Grace Kellyová byla nádherná a kvalitní herečka. V momentě kdy se tyto dvě dámy spojily s Alfredem Hitchcockem, vznikaly snímky, které obdivujeme dodnes. Jedním z nich je i Okno do dvora, které na velkém plátně můžete spatřit od 22. ledna díky Asociaci českých filmových klubů.

"V Okně do dvora hrála Grace dámu z vyšší společnosti, takže její role vyžadovala mimořádně vytříbený šatník. Hitchcock mi řekl, že je velmi důležité, aby Graceiny kostýmy pomohly nastolit některé konflikty příběhu. Měla být typickou sofistikovanou editorkou módního časopisu, která se zamiluje do ošuntělého fotografa Jimmyho Stewarta. On je nejistý a myslí si, že podle ní pro ni není Hitch chtěl, aby Grace vypadala jako kus drážďanského porcelánu, jako cosi lehce nedotknutelného. Tak jsem to udělala. Její šaty byly dokonale střižené a její doplňky vypadaly, že je nemůže nosit nikdo jiný než ona. Byla dokonalá."


Výtvarnice kostýmů Edith Headová spolupracovala s Alfredem Hitchcockem na jedenácti filmech a z jejího citátu je zřejmé několik věcí – jednak jak přesnou (byť poněkud nejasně formulovanou představu) Hitchcock o kostýmech měl, jakou důležitost jim přikládal a tedy – jak vysoce si považoval Edith Headové, která dokázala jeho záměry naplnit. Ty tam byly doby, kdy si herečky nosily na natáčení vlastní šaty a někdy získávaly role hlavně podle rozsahu svého šatníku. Právě Edith Headová byla jednou z prvních, které ochopily, že úkolem kostýmu ve filmu není jen udělat z herečky bohyni, ale sloužit scénáři a příběhu a herečku proměnit v dramatickou postavu.

Více, než půlstoletí, které Edith Headová v Hollywoodu strávila, ji provedla obdobím konce němého filmu, únikem před realitou hospodářské krize 30. let, strohostí a jednoduchostí let válečných, zaslíbenými 50. i prokletými 60. lety. Prožila a přežila je jako správná profesionálka všechny, přizpůsobila se, a i když poslední film, na kterém se podílela, Mrtví muži nenosí skotskou sukni, vznikl až v roce roku 1982, Grace Kellyová zůstala už navždy její nejoblíbenější herečkou a spolupráce s Hitchcockem její nejkrásnější životní zkušenosti. I když za ni nedostala ani jednoho ze svých rekordních osmi Oscarů.

Info

Asociace českých filmových klubů
Okno do dvora

www.facebook.com/projekt100acfk
www.facebook.com/filmovekluby
www.acfk.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace