Zprávy / Pozvánky

Guru Guru: konečně poprvé v Praze

Guru Guru: konečně poprvé v Praze

redakce | Zprávy / Pozvánky | 12.09.2015

Guru Guru jsou jedněmi z prvních pionýrů německého undergroundu, známého později jako "krautrock". Vznikli v roce 1968 a záhy se staly součástí scény, kterou tvořili např. Amon Duul, Faust, Tangerine Dream, Kraftwerk či Can, jejichž umělecký odkaz dodnes ovlivňuje celosvětovou hudbu. Guru Guru se nejen stali součástí hudební historie, v které působili jako průkopníci improvizace, zvukových koláží či vůbec nezvyklých písňových struktur, ale také jako jedni z mála zůstali aktivní dosud. Středobodem kapely je dodnes jejich zakládající člen, bubeník a performer Mani Neumeier.


Guru Guru se nejen stali součástí hudební historie, v které působili jako průkopníci improvizace, zvukových koláží či vůbec nezvyklých písňových struktur, ale také jako jedni z mála zůstali aktivní dosud. Středobodem kapely je dodnes jejich zakládající člen, bubeník a performer Mani Neumeier. Přežili všechny hudební trendy a modní styly se svou kompilací avatgardy, jazzu a samozřejmě i rocku. Jejich jméno se stalo synonymem pro inteligentní, nespoutanou hudbu, která překračuje hranice. Jako kypící vulkán pokračují ve své cestě mimo hlavní hudební proudy se svou inspirativní hudbou – a letos slaví 45 let od vydání svého prvního alba UFO. Guru Guru vystoupí v Čechách poprvé a se svými více jak 3 300 odehranými koncerty to bude dokonce jejich úplně první vystoupení v zemích bývalé východní Evropy (pokud nepočítáme bývalé východní Německo).

Mailově jsem poslal Mani Neumeierovi několik otázek, na které odpověděl:
Podle čeho po všech těch letech vybíráte písně na koncert?
Máme aktuálně vydaných 34 CD/LP. Vybíráme písně podle toho, které nám přijde nejlepší naživo na scéně. Takže máme písně z roku 1972 (Ooga Booga), z roku 1974 (Der Elektrolurch) a samozřejmě písně z let 1980, 1995, 2000, 2005, 2009, 2012 a taky 2014!

Připravíte si pro Prahu něco speciálního, když jste tady poprvé?
Ano, uděláme naše show opravdu speciální a – zaplať pámbu! – jsme ve velmi dobré formě! Prosím, vyřiď lidem, že nás musí vidět. Není více pestřejší - a kvalifikovanější! –krautrocková kapela. Ať zapomenou, co viděli na Youtube, jsme teď na živo mnohem silnější a zajímavější!

Nějaký vzkaz na závěr?
Pro mě to není jen show. Můj vzkaz zní: milujte se a užívejte si hudby. A dělejte si věci po svém! To je pro mě daleko důležitější, než jen nějaká součást našich koncertů. "Láska" je to, co svět vytváří a dělá lepším. A jednoduše. V začátcích Guru Guru byly takovéto proklamace,něco jako gól do vlastní branky, ale ukázalo se, že to je to, o co jde. A myslím, že je toho možné dosáhnout a že si to uvědomuje čím dál víc lidí a chtějí být lepšími. Ale nechci nikomu radit, možná si to myslím jen já. Možná je to něco kosmického, co skrze mě prochází k lidem. Těším se na náš první koncert v Praze. Love + peace!

Koho k takové legendě jako "předkapelu" přidat? Koho jiného než praotce české alternativy, Mikoláše Chadimu s jeho triem. Ano, koncert v 19 hodin zahájí jeho MCH TRIO, neméně zajímavá muzika, neméně legendární status a v podstatě stejnou dobu na scéně. Prostě večer, na kterém žádný fanda "jiné hudby" nemůže chybět. Po koncertě proběhne autogramiáda, spojená s prodejem CD a vinylů Guru Guru.

Za Guerilla Records Vladimír "Lábus" Drápal

Info

Guerilla records uvádí:
Guru Guru (de), host: MCH Trio
Palác Akropolis Praha,
17. října 2015 19:00
vstup: 330 v předprodeji/400 v den koncertu

www.mani-neumeier.de/guruguru
www.guerilla.cz
www.palacakropolis.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bert & Friends zahrají na střeše Radost, pak tour

redakce 16.06.2021

Vstupenky byly vyprodány během pár hodin, a proto se kapela rozhodla přidat ještě jeden koncert, který se odehraje hned následující den.

Kasárna Karlín zahajují léto. Bude i malá stage

redakce 15.06.2021

Oblíbený pražský kulturní spot, Kasárna Karlín, oznamuje letní program. Mezi červnem a zářím přivítá několik kapel. Na place přibude i malá stage.

Big Thief i Poets of the Fall přijedou příší rok

redakce 14.06.2021

Na své české fanoušky Big Thief nezapomněli a v rámci svého prvního evropského turné zahrají v klubu MeetFactory. V Roxy vystoupí finští Poets of the Fall.

Oslava narozenin vydavatelství Polí5

redakce 13.06.2021

Velký večer alternativní hudby po covidovém půstu. Načeva, Hm... a další zahrají svá „nová“ alba z labelu Polí5.

Los Bitchos přivezou nakažlivou směsku psychedelie a cumbie

redakce 11.06.2021

Co začalo jako studiový pokus o moderní verzi peruánské cumbie, je nyní plnohodnotnou kapelou s nevídaným drajvem. Nerozlijte si koktejly!

Potrvá otevírá koncertní sezónu

redakce 10.06.2021

Během června chystá dejvická kavárna tři vystoupení. Představí se Jiří Imlauf, Šimanský/Niesner a UKW.

Divočina karlínského brownfieldu aneb program Přístavu 18600

redakce 10.06.2021

Úterní večery v Přístavu 18600 jsou určeny přednáškám, středy divadlu, čtvrtky koncertům, pátky podvečerním DJ setům.

Filmaři lákají na rekordní počet českých filmů

redakce 10.06.2021

Jen do půlky letošního září se diváci mohou těšit na rekordní počet téměř dvaceti českých distribučních premiér celovečerních filmů. A k tomu jde do kin více než deset dokumentů.

Silence of Sound a Madera v hradeckém Artičoku

redakce 07.06.2021

Vernisáž fotografií Barky Fabiánové v kavárně, koncert kapely Madera na dvorku pod rozkvetlou třešní. Pozvánka do královéhradeckého Artičoku.

The Residents v Praze

redakce 06.06.2021

Původně bylo toto turné plánováno již na začátek roku 2021, kvůli pandemii koronaviru bylo ale přeloženo.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace