Zprávy / Pozvánky

Guru Guru: konečně poprvé v Praze

Guru Guru: konečně poprvé v Praze

redakce | Zprávy / Pozvánky | 12.09.2015

Guru Guru jsou jedněmi z prvních pionýrů německého undergroundu, známého později jako "krautrock". Vznikli v roce 1968 a záhy se staly součástí scény, kterou tvořili např. Amon Duul, Faust, Tangerine Dream, Kraftwerk či Can, jejichž umělecký odkaz dodnes ovlivňuje celosvětovou hudbu. Guru Guru se nejen stali součástí hudební historie, v které působili jako průkopníci improvizace, zvukových koláží či vůbec nezvyklých písňových struktur, ale také jako jedni z mála zůstali aktivní dosud. Středobodem kapely je dodnes jejich zakládající člen, bubeník a performer Mani Neumeier.


Guru Guru se nejen stali součástí hudební historie, v které působili jako průkopníci improvizace, zvukových koláží či vůbec nezvyklých písňových struktur, ale také jako jedni z mála zůstali aktivní dosud. Středobodem kapely je dodnes jejich zakládající člen, bubeník a performer Mani Neumeier. Přežili všechny hudební trendy a modní styly se svou kompilací avatgardy, jazzu a samozřejmě i rocku. Jejich jméno se stalo synonymem pro inteligentní, nespoutanou hudbu, která překračuje hranice. Jako kypící vulkán pokračují ve své cestě mimo hlavní hudební proudy se svou inspirativní hudbou – a letos slaví 45 let od vydání svého prvního alba UFO. Guru Guru vystoupí v Čechách poprvé a se svými více jak 3 300 odehranými koncerty to bude dokonce jejich úplně první vystoupení v zemích bývalé východní Evropy (pokud nepočítáme bývalé východní Německo).

Mailově jsem poslal Mani Neumeierovi několik otázek, na které odpověděl:
Podle čeho po všech těch letech vybíráte písně na koncert?
Máme aktuálně vydaných 34 CD/LP. Vybíráme písně podle toho, které nám přijde nejlepší naživo na scéně. Takže máme písně z roku 1972 (Ooga Booga), z roku 1974 (Der Elektrolurch) a samozřejmě písně z let 1980, 1995, 2000, 2005, 2009, 2012 a taky 2014!

Připravíte si pro Prahu něco speciálního, když jste tady poprvé?
Ano, uděláme naše show opravdu speciální a – zaplať pámbu! – jsme ve velmi dobré formě! Prosím, vyřiď lidem, že nás musí vidět. Není více pestřejší - a kvalifikovanější! –krautrocková kapela. Ať zapomenou, co viděli na Youtube, jsme teď na živo mnohem silnější a zajímavější!

Nějaký vzkaz na závěr?
Pro mě to není jen show. Můj vzkaz zní: milujte se a užívejte si hudby. A dělejte si věci po svém! To je pro mě daleko důležitější, než jen nějaká součást našich koncertů. "Láska" je to, co svět vytváří a dělá lepším. A jednoduše. V začátcích Guru Guru byly takovéto proklamace,něco jako gól do vlastní branky, ale ukázalo se, že to je to, o co jde. A myslím, že je toho možné dosáhnout a že si to uvědomuje čím dál víc lidí a chtějí být lepšími. Ale nechci nikomu radit, možná si to myslím jen já. Možná je to něco kosmického, co skrze mě prochází k lidem. Těším se na náš první koncert v Praze. Love + peace!

Koho k takové legendě jako "předkapelu" přidat? Koho jiného než praotce české alternativy, Mikoláše Chadimu s jeho triem. Ano, koncert v 19 hodin zahájí jeho MCH TRIO, neméně zajímavá muzika, neméně legendární status a v podstatě stejnou dobu na scéně. Prostě večer, na kterém žádný fanda "jiné hudby" nemůže chybět. Po koncertě proběhne autogramiáda, spojená s prodejem CD a vinylů Guru Guru.

Za Guerilla Records Vladimír "Lábus" Drápal

Info

Guerilla records uvádí:
Guru Guru (de), host: MCH Trio
Palác Akropolis Praha,
17. října 2015 19:00
vstup: 330 v předprodeji/400 v den koncertu

www.mani-neumeier.de/guruguru
www.guerilla.cz
www.palacakropolis.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Podzimní Potrvá hlučné i tklivé

redakce 21.09.2021

Kavárna, klub, bar - Potrvá. Když otevřete dveře, snadno vstoupíte do našlápnutého koncertu v hudebním klubu, živého baru ale i klidné kavárny. Co nabídne hudební menu?

Zvíře jménem Podzim koncertuje

redakce 21.09.2021

Zvíře jménem Podzim si ještě na podzim střihne pár koncertů, které budou jistě výjimečné, čili neváhejte.

Nový singl Black Holes

redakce 21.09.2021

Po dvou letech do své hudby teď přidávají elektronický element.

VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy

redakce 20.09.2021

Kapela VickiKristinaBarcelona představuje Waitsovy písně v novém světle, přičemž ctí jejich původní humor a patos.

Sezóna se plní koncerty Fource

redakce 19.09.2021

Na jaře přijedou díky Fource Tom Gregory, Ocean Alley, John nebo Orla Gartland. Injury Reserve dorazí už v únoru.

Katarze v Gabriel Loci

redakce 17.09.2021

Magický prostor bývalého kláštera bude vibrovat na elektronické vlně a přinese divákovi neobyčejný zážitek.

Fuchs2 zahajuje klubovou sezónu

redakce 16.09.2021

Nový dramaturgický tým má ambici představovat výrazná jména současné klubové hudby a svébytné producenty a DJs s originální tvůrčí vizí.

Audiovizuální večer Genot Centre v Plato

redakce 16.09.2021

V průběhu večera, noci a rána se v městské galerii Plato Ostrava postupně představí deset různých tuzemských i zahraničních hudebníků či hudebních uskupení.

Sýček se vrací

redakce 16.09.2021

Nové zahnízdění Sýčka přineslo i obměněnou sestavu, která ale pořád frčí na krautrockový dálnici.

Pixies se vrátí do Prahy

redakce 15.09.2021

Historie Pixies je plná rozchodů, převratů a překvapení. Po více než třiceti letech vystupování a nahrávání Pixies zřejmě nalezli kýžený klid.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace