Zprávy / Pozvánky

Guru Guru: konečně poprvé v Praze

Guru Guru: konečně poprvé v Praze

redakce | Zprávy / Pozvánky | 12.09.2015

Guru Guru jsou jedněmi z prvních pionýrů německého undergroundu, známého později jako "krautrock". Vznikli v roce 1968 a záhy se staly součástí scény, kterou tvořili např. Amon Duul, Faust, Tangerine Dream, Kraftwerk či Can, jejichž umělecký odkaz dodnes ovlivňuje celosvětovou hudbu. Guru Guru se nejen stali součástí hudební historie, v které působili jako průkopníci improvizace, zvukových koláží či vůbec nezvyklých písňových struktur, ale také jako jedni z mála zůstali aktivní dosud. Středobodem kapely je dodnes jejich zakládající člen, bubeník a performer Mani Neumeier.


Guru Guru se nejen stali součástí hudební historie, v které působili jako průkopníci improvizace, zvukových koláží či vůbec nezvyklých písňových struktur, ale také jako jedni z mála zůstali aktivní dosud. Středobodem kapely je dodnes jejich zakládající člen, bubeník a performer Mani Neumeier. Přežili všechny hudební trendy a modní styly se svou kompilací avatgardy, jazzu a samozřejmě i rocku. Jejich jméno se stalo synonymem pro inteligentní, nespoutanou hudbu, která překračuje hranice. Jako kypící vulkán pokračují ve své cestě mimo hlavní hudební proudy se svou inspirativní hudbou – a letos slaví 45 let od vydání svého prvního alba UFO. Guru Guru vystoupí v Čechách poprvé a se svými více jak 3 300 odehranými koncerty to bude dokonce jejich úplně první vystoupení v zemích bývalé východní Evropy (pokud nepočítáme bývalé východní Německo).

Mailově jsem poslal Mani Neumeierovi několik otázek, na které odpověděl:
Podle čeho po všech těch letech vybíráte písně na koncert?
Máme aktuálně vydaných 34 CD/LP. Vybíráme písně podle toho, které nám přijde nejlepší naživo na scéně. Takže máme písně z roku 1972 (Ooga Booga), z roku 1974 (Der Elektrolurch) a samozřejmě písně z let 1980, 1995, 2000, 2005, 2009, 2012 a taky 2014!

Připravíte si pro Prahu něco speciálního, když jste tady poprvé?
Ano, uděláme naše show opravdu speciální a – zaplať pámbu! – jsme ve velmi dobré formě! Prosím, vyřiď lidem, že nás musí vidět. Není více pestřejší - a kvalifikovanější! –krautrocková kapela. Ať zapomenou, co viděli na Youtube, jsme teď na živo mnohem silnější a zajímavější!

Nějaký vzkaz na závěr?
Pro mě to není jen show. Můj vzkaz zní: milujte se a užívejte si hudby. A dělejte si věci po svém! To je pro mě daleko důležitější, než jen nějaká součást našich koncertů. "Láska" je to, co svět vytváří a dělá lepším. A jednoduše. V začátcích Guru Guru byly takovéto proklamace,něco jako gól do vlastní branky, ale ukázalo se, že to je to, o co jde. A myslím, že je toho možné dosáhnout a že si to uvědomuje čím dál víc lidí a chtějí být lepšími. Ale nechci nikomu radit, možná si to myslím jen já. Možná je to něco kosmického, co skrze mě prochází k lidem. Těším se na náš první koncert v Praze. Love + peace!

Koho k takové legendě jako "předkapelu" přidat? Koho jiného než praotce české alternativy, Mikoláše Chadimu s jeho triem. Ano, koncert v 19 hodin zahájí jeho MCH TRIO, neméně zajímavá muzika, neméně legendární status a v podstatě stejnou dobu na scéně. Prostě večer, na kterém žádný fanda "jiné hudby" nemůže chybět. Po koncertě proběhne autogramiáda, spojená s prodejem CD a vinylů Guru Guru.

Za Guerilla Records Vladimír "Lábus" Drápal

Info

Guerilla records uvádí:
Guru Guru (de), host: MCH Trio
Palác Akropolis Praha,
17. října 2015 19:00
vstup: 330 v předprodeji/400 v den koncertu

www.mani-neumeier.de/guruguru
www.guerilla.cz
www.palacakropolis.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Večer s Kateřinou Šedou na Moje kino Live

redakce 04.03.2021

Umělkyně bude během živého přenosu hovořit o projektech, jež můžou ostatní motivovat k vlastní aktivitě, a tím jim pomoci překlenout aktuální složitou dobu.

Otvorená výzva na tretí ročník festivalu Tehláreň

redakce 28.02.2021

Cieľom festivalu je sieťovať komunitu mladej generácie umelcov zo Slovenska a okolitých štátov, ktorá sa môže v neformálnej atmosfére vzájomne spoznať medzi sebou.

Akci Národ sobě – kultura podpoří i Morcheeba

redakce 26.02.2021

Koncert Národ sobě – kultura tobě je postavený především na neobvyklých nebo ne často slýchaných kooperacích.

Madhouse Express vs. Weird Visuals vs. stream

redakce 25.02.2021

Spojení psychedelického rocku a osobitého projevu kapely Madhouse Express doplní projekce liquid-light show.

Urban Market nabídne koncerty i přednášky

redakce 25.02.2021

Festival nabídne během pěti dní koncerty 52 Hertz Whale, Isama Zing, Bad Karma Boy, Felix, Tono S. a Lannne.

Do Prahy přijedou I Like Trains

redakce 14.02.2021

Hudebně stojí svébytná tvorba I Like Trains nadále mezi postpunkem, new wave a gothrockem, ale je prosáklá i vyloženě popovými linkami a hlavně nikdy neutichajím groovem a podivně skličující energií.

Změny akcí Fource Entertainment přehledně

redakce 11.02.2021

Koncerty nám chybí stejně jako vám, ve stávající nepříznivé situaci ale dělají Fource Entertainment vše pro to, aby se naplánované akce nerušily.

Benefiční streamy pro Klub 007 Strahov

redakce 28.01.2021

Dva večery, sedm super hero kapel, žánry hard, fast and loud, tak jak je na kopci zvykem. Sety nehorázně krátké a maximálně zničující.

Zavřená MeetFactory servíruje místo živé kultury podcasty

redakce 20.01.2021

MeetFactory se snaží plnit svou misi i přesto, že její dveře musí zůstat zavřené. V podcastu Tovární hlášení zpovídá důležité osobnosti české i slovenské kultury.

Celebration44 online

redakce 30.12.2020

Vánoční atmosféra byla tradičně úzce spjatá s party Celebration44 a letos, ačkoliv tomu náročné časy nepřejí, tomu nebude jinak.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace