Zprávy / Pozvánky

HaDivadlo: Požár v šťastném Rakousku adaptuje best-seller

HaDivadlo: Požár v šťastném Rakousku adaptuje best-seller

redakce | Zprávy / Pozvánky | 16.02.2023

Třetí premiérou HaDivadla v rámci 48. sezony s titulem Blízkost bude autorská adaptace magického románu Felix Austria (2014) oceňované ukrajinské autorky Sofije Andruchovyč. Premiéra inscenace Požár v šťastném Rakousku se uskuteční v pátek 24. února 2023.

Děj románu se odehrává na přelomu 19. a 20. století v srdci rakousko-uherského Haliče a sleduje vývoj vztahu mezi dvěma ženami, bohatou dědičkou Adelou a její ukrajinskou služebnou. Příběh s alegorickými prvky přitom vypovídá o předtuše budoucí podoby Evropy. Román Felix Austria patří mezi nejvýznamnější literární počiny ukrajinské autorky Sofije Andruchovyč. Její nevšední postavy ožijí na prknech HaDivadla, scény Centra experimentálního divadla sídlící v brněnské Alfa pasáži. Volná adaptace Eduarda Kudláče a autorky Ivy Klestilové, která je zároveň bývalou členkou hereckého souboru HaDivadla, je založena na překladu Petra Ch. Kaliny.

Autorka románové předlohy Sofija Andruchovyč bude hostkou HaDivadla v neděli 26. března 2023. Od 16:00 ve foyer divadla proběhne setkání s jejím příspěvkem na téma ukrajinské literatury a současné pozice ukrajinských spisovatelů za válečné situace. Následovat bude představení Požáru v šťastném Rakousku s dřívějším začátkem od 17:30, po němž proběhne moderovaná beseda s Andruchovyč společně s tvůrci inscenace. Pro inscenaci Požár v šťastném Rakousku vytvořila scénu a kostýmy Eva Kudláčová Rácová, která v minulosti spolupracovala například s Národním divadlem v Praze či Slovenským národním divadlem a působí rovněž jako výtvarnice pro film a televizi. Dalším významným spolupracovníkem na této inscenaci je Peter Machajdík, mezinárodně oceňovaný hudební skladatel a pedagog. Věnuje se experimentální a multimediální tvorbě a skládá pro klasický orchestr, film i jevištní projekty.

Inscenace Požár v šťastném Rakousku je první spoluprací mezi HaDivadlem a režisérem Eduardem Kudláčem. Čeští diváci přitom tohoto významného divadelního experimentátora, dramatika a fotografa mohou znát z jeho domovské scény Mestské divadlo Žilina, které nedávno v HaDivadle hostovalo s inscenací Niekto príde.

Info

HaDivadlo
web divadla

foto © Terezie Fojtová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červnový Kabinet múz

redakce 01.06.2023

Full Moon selekce z červnového programu Kabinetu múz. Kam zajdeme?

Pantera v Praze po čtyřiadvaceti letech

redakce 01.06.2023

Texaská čtveřice nadále inspiruje spousty kolegů hudebníků a zároveň si získává miliony šíleně oddaných fanoušků po celém světě.

Polský gqom, japonský daxofonista nebo niněrový drone. Punctum uzavírá jarní sezónu

redakce 31.05.2023

Měsíc ve znamení zajímavých malých koncertů oázy jménem Punctum.

El Perro (ex Radio Moscow) a Esben and the Witch míří do Prahy

redakce 31.05.2023

Mezinárodní sestava El Perro se vydává na evropskou tour v podobném stylu a snaze navázat na předchozí úspěchy Radio Moscow.

Blixa Bargeld a Teho Teardo v Paláci Akropolis

redakce 30.05.2023

Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.

Cornelia Jakobs, Matthew and the Atlas, Glen Hansard nebo Bill Burr přijedou do Prahy

redakce 30.05.2023

Burr se nebojí rozkrývat paradoxy takové nálepky a kromě jiného se nepřímo ptá: Mohl by nás nakonec spojit muž, který vystupuje v bavlněném tričku s kapucí?

Punctum zažije polské všeuměly i tlak zlomených rytmů

redakce 29.05.2023

Alternativa, Heartnoize a Sonitus přivezou polské všuměly i čínskou elektroniku.

Erik Truffaz uvede na Flédě soundtracky kultovních filmů

redakce 27.05.2023

Švýcarsko-francouzský trumpetista patří k jazzové špičce, běžně překračuje hranice žánru a obohacuje jej o prvky hip hopu, rocku nebo elektroniky.

Lunchmeat a Bukolika v kladenské Poldi

redakce 26.05.2023

Na Till The Last se představí spoluzakladatel zásadního mexického kolektivu No Ambition And Fuck-all Interest Mexican Jihad a jeho kolega Fausto Bahio.

Full Moon in the Eye: Ivan Pinkava v Trafo Gallery

redakce 25.05.2023

Tělo se svýma očima. Nebo snad oči a jejich tělo? Těžko rozhodnout, která z těchto dvou definic podstaty vnímání lépe odpovídá principům díla Ivana Pinkavy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace