Zprávy / Pozvánky

HaDivadlo rozezní Nekonečný valčík Jiřího Bulise

HaDivadlo rozezní Nekonečný valčík Jiřího Bulise

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.09.2023

HaDivadlo připravuje vzpomínkový večer na hudebního skladatele a dlouholetého spolupracovníka mnoha alternativních divadel Jiřího Bulise, který před třiceti leti tragicky zemřel. Událost pod názvem Nekonečný valčík Jiřího Bulise: Citovky a řachandy proběhne v sobotu 23. září 2023 v HaDivadle. Bulisova hudba přitom zazní v podání legendárních herců HaDivadla i Husy na provázku, českých alternativních kapel i brněnského uskupení Ensemble Opera Diversa. Večerem bude provázet Bulisův kolega a kamarád – režisér Břetislav Rychlík.

Jiří Bulis byl hudebník, klavírista a především skladatel divadelní, scénické, filmové a jazzové hudby. Narodil se v Chomutově a po maturitě se přesunul do Brna, kde vystudoval hudební kompozici na JAMU. Silný odkaz po sobě zanechal na scénách divadelní alternativy, a to hlavně HaDivadla, Divadla na provázku a Činoherního klubu. Jeho hudba zazněla ve filmech Věry Chytilové či Juraje Jakubiska, významné je i jeho hudební album Tiché písně, které nazpíval Bulis se svým klavírním doprovodem.

Letos v květnu tomu bylo třicet let, co Jiří Bulis tragicky zemřel při autonehodě. K příležitosti výročí jeho úmrtí plánuje HaDivadlo připomenout jeho tvorbu a odkaz, které byly významnou součástí jedné historické éry českého divadla. Večerní program Nekonečný valčík Jiřího Bulise plánovaný na sobotu 23. září by tak měl být setkáním mnoha Bulisových přátel, kolegů, blízkých a pamětníků a zároveň znovu rozeznít Bulisovu hudbu ve starých i nových interpretacích. Součástí programu budou vystoupení současných i starších, legendárních herců HaDivadla a divadla Husa na provázku, ale i bývalých spolupracovníků z obou divadelních scén. Významným bodem programu bude uvedení několika znovuobjevených mini oper z pera Jiřího Bulise, které interpretuje brněnské hudebně-divadelní uskupení Ensemble Opera Diversa v režii Kateřiny Křivánkové. Zahraje i dcera Jiřího Bulise se svou kapelou Lucie Dlabolová Band.

Nekonečný valčík Jiřího Bulise bude první událostí pořádanou k příležitosti 50. výročí založení HaDivadla. Divadlo své narozeniny oslaví na jaře 2024 v Prostějově, kde bylo původně založeno a po několik sezon zde před přesunem do Brna působilo. Následující výroční 50. sezona v letech 2024/25 představí bohatý program na oslavu minulých, ale i současných podob HaDivadla.

Info

HaDivadlo
web divadla

foto © se svolením HaDivadla

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šimanský & Niesner v Džungli BKAO

redakce 14.07.2024

Jan, řečený Člověk Krve, si nese slovo sen i v rodovém jméně. Z magických prostor jeho písní se noří živé postavy, důvěrně známá místa i povědomá slova.

Psychedelic Porn Crumpets ve Futuru

redakce 14.07.2024

Odkud by měl do světa proudit ten nejlepší psychedelický rock, když ne z Austrálie.

Berlin Atonal představuje nový projekt Openless

redakce 11.07.2024

Poté, co v loňském roce přešli na dvouletý režim, představují Openless jako sérii tří výjimečných koncertních večerů plných audio-vizuálních zážitků.

David Tibet s Current 93 v Kostele sv. Šimona a Judy

redakce 08.07.2024

Svět C93 je pestrý, chaotický, má spoustu odboček a zákoutí, ale v konečném důsledku jde především o upřímnou snahu vydat ze sebe mimořádný umělecký výkon.

Za Fuchsem Arleta, Berlin Manson nebo Dušan Vlk

redakce 07.07.2024

Po třech slovenských edicích míří Underground Overtake poprvé do Prahy, kde obsadí open air prostor za Fuchsem.

Opulence: letní eventová série Radia Wave a GHMP

redakce 06.07.2024

Kromě několika opulentních koncertů v zákoutích zdejších zahrad se můžete těšit na tematické debaty vedené hudební publicistkou Anetou Martínkovou.

Okay Kaya, Yann Destal a Kavinsky v Praze

redakce 05.07.2024

Dva večery s tou nejlepší francouzskou elektronikou a jeden s tajuplnou hudebnici. Fource.

CocoRosie oslaví v Praze dvacet let na scéně

redakce 04.07.2024

Svým uměním se zasazují o lidská práva, zpochybňují společenské normy a často si pohrávají s různými tabu.

Porridge Radio ve Futuru

redakce 04.07.2024

Výrazný zvuk, kombinující prvky indie rocku a postpunku, je doplněn o upřímné texty, které se nebojí otevřeně reflektovat emocionální turbulence a existenciální otázky.

Fource přivezou The Last Dinner Party, Cults i Alana Walkera

redakce 01.07.2024

Jako když paprsky světla pronikají do temných koutů – hudba Cults je jako posmutnělý film, který je ale plný záblesků naděje.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace