Zprávy

Handa Gote: Mimo mainstream i mimo "alternativní mainstream"

Handa Gote: Mimo mainstream i mimo "alternativní mainstream"

redakce | Zprávy | 08.11.2012

Handa Gote (japonský výraz pro pájku) je umělecká skupina, střídající ve svém instrumentáři zvukové instalace, pohybové a taneční divadlo, živou hudbu, výzkum na poli mediální archeologie, výtvarné divadlo a technologie. Jejich tvorba je ovlivněna minimalismem, východní filozofií i hnutím d.i.y. Mísí v sobě české kutilství, recyklaci objektů i technologií, kult Cargo a inspiraci japonskými estetickými kategoriemi Mono no aware, Wabi a Sabi. Více o kolektivu lze zjistit na webu www.jedefrau.org/handa-gote.

Skupina Handa Gote Research & Development vznikla v roce 2005 a letos pořádá 3. ročník festivalu s názvem Still-Life 3. Akce probíhá celý listopad 2012 v pražských prostorách divadla Alfred ve dvoře, Divadla Archa (koncert kapely B4 v rámci probíhajícího Radio Wave Stimulfestivalu), café V Lese a v klubu Ferenc Futurista v Černošicích. Handa Gote představují své oblíbené české i zahraniční, divadelní i hudební tvůrce. "Než se uložíme k zimnímu spánku, vybičujeme se v listopadu k aktivitě a předvedeme několik svých představení a opět pozveme pár milých hostí," říká člen kolektivu Tomáš Procházka. "V dramaturgii festivalu jsou naše vlastní představení umístěna v kontextu dalších uměleckých aktivit s vysokým podílem ruční práce, recyklace a rekontextualizace (expanded cinema, found footage), nebo pracující s dekonstrukcí forem a eliminací role ega v umění (free improvising music)."

Program festivalu podle Handa Gote Still-Life 3:
www.jedefrau.org/handa-gote/festival-still-life-2012
10.11. Pan Roman / Handa Gote / soukromý klub Ferenc Futurista
11.11. Super-Natural / Wariot Ideal / divadlo Alfred ve dvoře
13.11. Jazz Khonspiracy, David Vrbík & Aleš Kilián v rámci Wakushoppu / Café V Lese
19.11. What She Does / Cristina Maldonado (MEX) / divadlo Alfred ve dvoře
20. + 21.11. Prales / Handa Gote / divadlo Alfred ve dvoře
22.11. Standard 8 Super8 / Jan Dörner a Martin Klapper / divadlo Alfred ve dvoře
23.11. Tonttu / Pasi Mäkelä (FIN) / divadlo Alfred ve dvoře
24.11. Martin Janíček & Bethany Lacktorin (USA) / soukromý klub Ferenc Futurista

"Festival Still-life jsme se rozhodli uspořádat poprvé v roce 2009. Chtěli jsme představit svá aktuální představení v kontextu prací přátel a kolegů, kterých si vážíme. Zajímá nás divadelní tvorba mimo mainstream a tedy samozřejmě i mimo 'alternativní mainstream'. Zajímají nás tvůrci, kteří nezaměňují pojmy divadlo a drama, skupiny, které ke své práci nepotřebují režiséra a pro které tradiční hierarchie divadelních složek není nezpochybnitelná. Zajímají nás tvůrci se zkušeností z jiných oborů, kteří plynule operují v prostoru mezi divadlem a hudbou, divadlem a filmem, divadlem a výtvarným uměním, divadlem a vědou.

V naší představě práce na divadelním okraji není provokací, ale zkoumáním, laboratorní prací, ekvivalentem základního výzkumu ve vědě. Snaha o přilákání co nejširšího spektra diváků se s výzkumem logicky míjí a někdy se bohužel může míjet i s tvorbou. Divadlo manévruje poněkud težkopádně, proto se rádi necháváme poučit a ovlivnit impulsy zvenčí, například ze světa moderní hudby, které je vlastní koexistence a kde hudební subžánry vznikají snad každý týden.

V loňském roce jsme festival nepořádali, jednak z finančních důvodů, ale především pak z důvodů neexistence odpovídajích prostor. Plánovaný 'ponor' do úplného undergroundu a pořádání festivalu v bytech, squatech a podobných lokalitách se také nepovedl, když nejdůležitější z vybraných míst bylo uzavřeno. V budoucnu bychom se asi pokusili o kombinaci obou přístupů. Reminiscence na bytovou kulturu 80. let nás stále zajímá. Možná je také kombinace nenásilné intervence (Urban Camping), bytových událostí a 'konvenčních' představení, které se mohou odehrát jen v divadle."

(Tomáš Procházka, Handa Gote)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Wreck and Reference na Sedmičce

redakce 22.08.2019

Kalifornská dvojice Ignat Frege a Felix Skinner aka Wreck and Reference se vrací do Prahy. Podpoří je domácí Kult Masek.

Z Tapes festival na trnavském Nádvoří

redakce 22.08.2019

Slovenské kazetové vydavatelství Z Tapes otevře na trnavském Nádvoří druhý ročník svého festvalu. 6 kapel ze 4 zemí.

PAF na konci léta u Ostopovic

redakce 22.08.2019

PAF na konci léta, pátý ročník hudebního bienále, proběhne tradičně u lesa pod oblouky nikdy nedostavěné dálnice.

Festival Ostravské dny už zítra

redakce 21.08.2019

Bienále Ostravské dny jsou hudební a uměleckou událostí mezinárodního charakteru, která vrcholí festivalem pro veřejnost.

Rouilleux s novou deskou i klipem

redakce 21.08.2019

Nejnovější deska dokonává odklon Rouilleux od kytar a kromě vokálu stojí zejména na pianu, syntezátorech a varhanách.

Noise rockové duo HTRK ve Fuchs2

redakce 21.08.2019

Australské noise rockové duo HTRK se po osmi letech vrací do Prahy. Jonnine Standish a Nigel Yang představí novou desku.

Červencové novinky databáze XPlaylist

redakce 20.08.2019

Co nového je v číslech a tématech největší tuzemské hudební databáze XPlaylist, která si pod logo píše „fanouškovská“?

Flash the Readies vydávají Dunu

redakce 20.08.2019

Apokalypsa se přesouvá do vesmíru přímo na planetu stvořenou spisovatelem Frankem Herbertem. Flash the Readies a Duna.

Nouvelle Prague nabídne šestý ročník

redakce 20.08.2019

Šestý ročník showcaseového festivalu a konference Nouvelle Prague přináší změnu místa konání i debaty o hudební scéně.

Pop-Kultur Moon 2019

redakce 19.08.2019

Zase do Berlína? Ano, zase. Pop-kultur je akce, která zase tak dlouhou historii nemá, první vydání proběhlo v Berghainu až v roce 2015, ale o to je zajímavější.