Zprávy

Handa Gote: Mimo mainstream i mimo "alternativní mainstream"

Handa Gote: Mimo mainstream i mimo "alternativní mainstream"

redakce | Zprávy | 08.11.2012

Handa Gote (japonský výraz pro pájku) je umělecká skupina, střídající ve svém instrumentáři zvukové instalace, pohybové a taneční divadlo, živou hudbu, výzkum na poli mediální archeologie, výtvarné divadlo a technologie. Jejich tvorba je ovlivněna minimalismem, východní filozofií i hnutím d.i.y. Mísí v sobě české kutilství, recyklaci objektů i technologií, kult Cargo a inspiraci japonskými estetickými kategoriemi Mono no aware, Wabi a Sabi. Více o kolektivu lze zjistit na webu www.jedefrau.org/handa-gote.

Skupina Handa Gote Research & Development vznikla v roce 2005 a letos pořádá 3. ročník festivalu s názvem Still-Life 3. Akce probíhá celý listopad 2012 v pražských prostorách divadla Alfred ve dvoře, Divadla Archa (koncert kapely B4 v rámci probíhajícího Radio Wave Stimulfestivalu), café V Lese a v klubu Ferenc Futurista v Černošicích. Handa Gote představují své oblíbené české i zahraniční, divadelní i hudební tvůrce. "Než se uložíme k zimnímu spánku, vybičujeme se v listopadu k aktivitě a předvedeme několik svých představení a opět pozveme pár milých hostí," říká člen kolektivu Tomáš Procházka. "V dramaturgii festivalu jsou naše vlastní představení umístěna v kontextu dalších uměleckých aktivit s vysokým podílem ruční práce, recyklace a rekontextualizace (expanded cinema, found footage), nebo pracující s dekonstrukcí forem a eliminací role ega v umění (free improvising music)."

Program festivalu podle Handa Gote Still-Life 3:
www.jedefrau.org/handa-gote/festival-still-life-2012
10.11. Pan Roman / Handa Gote / soukromý klub Ferenc Futurista
11.11. Super-Natural / Wariot Ideal / divadlo Alfred ve dvoře
13.11. Jazz Khonspiracy, David Vrbík & Aleš Kilián v rámci Wakushoppu / Café V Lese
19.11. What She Does / Cristina Maldonado (MEX) / divadlo Alfred ve dvoře
20. + 21.11. Prales / Handa Gote / divadlo Alfred ve dvoře
22.11. Standard 8 Super8 / Jan Dörner a Martin Klapper / divadlo Alfred ve dvoře
23.11. Tonttu / Pasi Mäkelä (FIN) / divadlo Alfred ve dvoře
24.11. Martin Janíček & Bethany Lacktorin (USA) / soukromý klub Ferenc Futurista

"Festival Still-life jsme se rozhodli uspořádat poprvé v roce 2009. Chtěli jsme představit svá aktuální představení v kontextu prací přátel a kolegů, kterých si vážíme. Zajímá nás divadelní tvorba mimo mainstream a tedy samozřejmě i mimo 'alternativní mainstream'. Zajímají nás tvůrci, kteří nezaměňují pojmy divadlo a drama, skupiny, které ke své práci nepotřebují režiséra a pro které tradiční hierarchie divadelních složek není nezpochybnitelná. Zajímají nás tvůrci se zkušeností z jiných oborů, kteří plynule operují v prostoru mezi divadlem a hudbou, divadlem a filmem, divadlem a výtvarným uměním, divadlem a vědou.

V naší představě práce na divadelním okraji není provokací, ale zkoumáním, laboratorní prací, ekvivalentem základního výzkumu ve vědě. Snaha o přilákání co nejširšího spektra diváků se s výzkumem logicky míjí a někdy se bohužel může míjet i s tvorbou. Divadlo manévruje poněkud težkopádně, proto se rádi necháváme poučit a ovlivnit impulsy zvenčí, například ze světa moderní hudby, které je vlastní koexistence a kde hudební subžánry vznikají snad každý týden.

V loňském roce jsme festival nepořádali, jednak z finančních důvodů, ale především pak z důvodů neexistence odpovídajích prostor. Plánovaný 'ponor' do úplného undergroundu a pořádání festivalu v bytech, squatech a podobných lokalitách se také nepovedl, když nejdůležitější z vybraných míst bylo uzavřeno. V budoucnu bychom se asi pokusili o kombinaci obou přístupů. Reminiscence na bytovou kulturu 80. let nás stále zajímá. Možná je také kombinace nenásilné intervence (Urban Camping), bytových událostí a 'konvenčních' představení, které se mohou odehrát jen v divadle."

(Tomáš Procházka, Handa Gote)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Písničkářka June Cocó vydala sólovou desku a připravuje turné

redakce 14.12.2019

June Cocó vydala sólové album Fantasies & Fine Lines, s nímž se na jaře 2020 vrátí na česká pódia.

Berlínský festival CTM rozšiřuje program o dva tematické věčery

redakce 13.12.2019

V rámci letošního partnerství s východoafrickým kolektivem Nyege Nyege uvede CTM několik interpretů.

Árstíðir vám dají Island na dlani

redakce 13.12.2019

Soulkostel je pro podobné události dokonalý.

Když se Berlín zamiluje do Prahy

redakce 13.12.2019

Kromě jiného pražské vydavatelství Digital Paradox Records představí MacroNoise, Fedora a šéfa labelu pod značkou Sabiani.

Full Moon #104: Bezprecedentní upřímnost FKA twigs

redakce 12.12.2019

Na obálce prosincového vydání je komplexní britská umělkyně FKA twigs, uvnitř taneční a audiovizuální kreace a nové CD Guilty Echoes.

February s novým singlem do nové éry

redakce 12.12.2019

Mladá čtveřice na novince přiostřila hlukové pasáže a vydala se vstříc starším i současným postpunkovým vzorům.

Benefit pro Jako doma i Kafka Band v Brně

redakce 12.12.2019

Benefiční koncert pro Jako doma, organizaci věnující se ženskému bezdomovectví i Kafka Band, to je brněnský čas předvánoční.

Pražská dvojice Black Holes vydává debut

redakce 12.12.2019

Jak ve dvou se dá dosáhnout hutného, naléhavého zvuku v kombinaci s melodickými zpěvy? Black Holes to zkoušejí.

Ceny Vinyla 2019 znají své nominace

redakce 11.12.2019

Hned čtyři alba v kategorii Deska roku nominovala porota hudebních cen Vinyla. Vyhlášení v pražském Lucerna Music Baru.

KlipyTipy: Kucharski - Moji malí lidé

redakce 11.12.2019

Kucharski na jaře představili debutové album Láska co bezhlavě bolí. Nyní nabízí první video, obrazovou koláž Moji malí lidé.