redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.11.2017
V Domě Gustava Mahlera v Jihlavě bude vernisáží 12. prosince v 17 hodin zahájena výstava výtvarníků Annegret Heinl a Jana Steklíka připravená přímo pro tyto prostory. Jako host bude na výstavě uveden i výtvarník Aleš Lamr. Výstavu pořádá statutární město Jihlava. Kurátorem je Jozef Cseres, intermediální umělec a estetik, který k výstavě uvádí:
"Letos v září strávili Annegret Heinl a Jan Steklík osm dnů v Ústí nad Orlicí posloucháním Mahlerových symfonií a písní, výsledkem čehož je vystavený cyklus společných kreseb na notovém papíru, vytvořených speciálně pro tuto výstavu. Bohužel to bylo jejich poslední setkání a dílo. Jelikož jde o výtvarníky s dlouhodobým nadstandardním zájmem o hudbu mnoha žánrů, nevizualizovali hudební struktury poprvé. Z Mahlerovy tvorby je zaujaly 1. a 4. symfonie, Rückertovy písně (Rückert Lieder) a zejména kantáta Píseň žalobná (Das klagende Lied) s inspirací v lidové baladě o zpívající kosti. Svoje poslechové zážitky i samotný způsob, jakým skladatel naložil s pohádkou, přetavili v cyklu Listening to Gustav Mahler for 8 Days (8 dnů poslouchání Gustava Mahlera), jež výstavě vévodí. V něm i v dalších vystavených dílech nám umělci předvádějí možné podoby hudby, rezignující na pragmatiku hudební notace, ve prospěch otevřeného čtení, hravé estetiky a volných posluchačských asociací. Rozechvěných pět linek notové osnovy, liberální interpretační instrukce a vtipné konceptuální hříčky vibrují významy, jež přesahují rámec konvenčních hudebních představ a nabízejí tudíž empatickým divákům možnost realizovat ledabyle i pečlivě vizualizovanou hudbu četnými způsoby a bez interpretačních zábran či poetických omezení."
Zatímco Heinl vystavuje vesměs novější kresby-partitury, Steklík v některých, zejména starších pracích překračuje rámec hudební tematiky, akcentujíce gestičnost kresebního aktu a experimentujíce se samotnou podstatou média. Oba umělce však kromě zájmu o hudbu spojuje estetika otevřenosti, smysl pro hravé experimenty, jemný konceptuální humor a nenápadné odhalování krásy přirozenosti a jednoduchosti, díky čemu jejich rozmanité a proměnlivé dílo už léta získává nesentimentální lyričnost. Na vernisáži vystoupí Tomáš Vtípil, multiinstrumentalista, skladatel a performer.
Partitury pro GM
13. 12. 2017 - 17. 2. 2018
Dům Gustava Mahlera, Jihlava
redakce 02.07.2022
Kapelníci Roberta Planta a PIL na jednom pódiu. Výjimečné spojení tří kultovních postav, které na britské scéně působí už víc než čtyřicet let.
redakce 30.06.2022
Hudební prostor s neobvyklým názvem je dílem entuziastů z kulturního spolku Provoz.
redakce 29.06.2022
Dravá indiepopová zpěvačka Amy Shark vyráží na turné a svou českou premiéru. Bonobo nás vezme do pestré divočiny alba Fragments, v Praze zahraje na podzim.
redakce 27.06.2022
V sólové tvorbě sází J.Zunz na minimalistickou elektroniku, evokující stav na pomezí snu a bdělosti, a skrze repetitivní melodie směřuje za horizont běžného vědomí.
redakce 26.06.2022
Letní výstava představí soukromou sbírku a aktivity Karla Babíčka – významného kulturního hybatele a zakladatele legendární pražské galerie Behémót v 90. letech.
redakce 22.06.2022
Kim Larsen již tuto sobotu představí nové album, na které milovníci neofolku čekali dlouhých deset let od poslední, fenomenální desky The Lone Descent.
redakce 21.06.2022
Po roční pauze od hudby i sociálních sítí se slovenský rapper vrací objevovat zákoutí digitálních glitchů a hyperaktivních beatů.
redakce 21.06.2022
Ice Nine Kills, to jsou chytlavé riffy, monstrózní produkce i vyklenuté melodie – a hlavně estetika osmdesátkových hororů.
redakce 19.06.2022
Royal Albert Hall? Opera v Sydney? Není problém. Tam se ale jeho podmanivá, leč velice jemná a intimní hudba perfektně hodí.
redakce 17.06.2022
V sobotu se může celá pražská komunita těšit na velké otevření, která jako již mnoho let garantuje kvalitní hudební a literární program.