Zprávy / Pozvánky

Hidden Orchestra – dvoje bicí, elektronika i housle (v Olomouci)

Hidden Orchestra – dvoje bicí, elektronika i housle (v Olomouci)

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.01.2013

Žánrově nezařaditelní, tajemní a hlavně nenapodobitelní – to všechno jsou Hidden Orchestra ze skotského Edinburghu. Jejich originální hudební fúze jazzu, post-rocku a ambientu bývá někdy označována jako ideální soundtrack k nočním procházkám, k čemuž svádí název jejich tři roky starého debutu Night Walks. Jak ale naznačily jejich dva loňské koncerty u nás – za prvé: nokturální hudba v podání kvarteta v čele s multiinstrumentalistou Joe Achesonem rozhodně neznamená jen rozjímavé nálady, místo v nich má i energická smršť, ostatně Hidden Orchestra disponují dvěma bubeníky; za druhé: „Jasné, môže to byť aj tým, že sú viac ambient ako jazz, viac hidden ako orchestra, no osobne si myslím, že podstata ich hudobnej poctivosti tkvie v prístupe a hlavne prístupnosti hudobných podnetov ako takých. A to je v novom albume Archipelago o dosť citeľnejšie ako v nokturálnom debute Night Walks. Dnes v tom však nebudú žiadne drogy, milé deti!“ (Veronika Kubanková)

Srovnání s podobně stylově velkoryse rozkročenými projekty jako jsou Jaga Jazzist či The Cinematic Orchestra jsou sice na místě, ale obě kapely jsou dnes považované za „poněkud přežité“, za věrozvěsty acid (nu-)jazzu minulé dekády, zatímco Hidden Orchestra představují žhavou součastnost.

Mozkem i duší Hidden Orchestra je Joe Acheson, který prvního spoluhráče našel ve své manželce Poppy Ackroyd (vystudovaná houslistka) a zbytek kapely se rekrutoval ze dvou výtečných skotských bubeníků, které přestaly bavit studiové projekty. Z Joe Acheson Quartet se během roku 2010 stal Hidden Orchestra a začaly přípravy na natáčení debutu Night Walks. Originální fúze jazzu, filmové hudby a ambientu se ujala prestižní britská značka Tru Thoughts a kapela za ni sklidila zasloužené ovace. Na stejné značce vydali Hidden Orchestra v říjnu 2012 i své druhé album Archipelago (a na desce nechybí ani singl Flight, v němž hostuje na klarinet Tomáš Dvořák alias Floex).

První ohlasy na Archipelago jsou více než nadšené, i když vyžaduje snad ještě bedlivější poslech a obsahuje více „filmových“ elementů. „Tak napríklad Joe Acheson svoje inšpiračné zdroje nedoluje z bohom zabudnutých jazzových dosiek, ale z vtáčieho spevu, nevidiacich detí vo Fínsku a malebnosti folklóru. A zložil soundtrack k dokumentu o lietajúcich kobercoch (ako fakt). Kade chodí, tade nahráva, a tak zo šiestich rokov usilovného načúvania zvukov vŕzgajúceho života vznikol výnimočný počin Archipelago, ktorého vrcholom sa stáva výletná plavba so škótskou ženuškou Poppy Ackroyd na ostrov Roaireim (cover), kde Joe zastavil čas a nechal vybuchnúť zvuk.“

První vystoupení skotských Hidden Orchestra v Olomouci se odehraje 30. ledna 2013 v Jazz Tibet Clubu a vzhledem ke kapacitě prostoru, renomé kapely u nás a začínající sezoně doporučujeme vyhledat předprodej. Boží mlýny nemelou nikdy naprázdno.

Odkazy:
www.hiddenorchestra.com
www.jazzclub.olomouc.com/?menu=club_program
www.facebook.com/events/117469635088579

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Očekávaný dokument V síti vstoupí do kin

redakce 20.01.2020

Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydaly na sociální sítě, aby prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online.

Darkest Hour slaví pětadvacet let

redakce 18.01.2020

Nelze je tak striktně zařadit do metalcore škatule, neb se tu ke slovu dostává jak syrový hardcore/punk, tak ryzí melodičnost skandinávského death metalu.

Koncert britského Cavetowna se přesouvá do Roxy

redakce 18.01.2020

Ze studentského pokoje k posluchačům po celém světě. Koncert, původně plánovaný do Rock Café přesouvá do většího klubu Roxy.

Ca$hanova Bulhar pokřtí desku ve Futuru

redakce 16.01.2020

Ca$hanova Bulhar je mladou krví na současné české rapové scéně. Ve Futurum Music Baru pokřtí nové EP Timberlaketrapped.

Al Di Meola vystoupí na Pražském jaru

redakce 16.01.2020

Hlasitost nahradil bohatými harmoniemi a nápaditými improvizacemi, které dodávají hudbě stejně silný emocionální náboj jako zvuky elektrické fúze.

Tindersticks v Arše i na Colours

redakce 15.01.2020

Britští rockoví melancholici Tindersticks přijedou v létě do České republiky. Na Colours of Ostrava i do Divadla Archa.

Kurzor:\ představí Tijanu T

redakce 15.01.2020

DJka Tijana T uvede svůj propracovaný mix tvrdého techna, acidu, electra a dalších žánrových přesmyček.

Rockeři z Ulánbátaru zahrají v Praze

redakce 14.01.2020

The Hu, čtyři rockeři z Ulánbátaru zpívají mongolsky, používají hrdelní zpěv šamanů a hrají na mongolské lidové nástroje.

Explicit ohlašují další event

redakce 14.01.2020

Zahraničním hostem je tentokrát Pigskin z Londýna, který má za sebou shows na RinseFM nebo kreativní spolupráce s výraznými módními značkami.

Jonathan Bree v Akropoli

redakce 13.01.2020

O jeho současnou slávu se tak trochu stará i internet – Bree je mimo jiné autorem virálního klipu The Cigarette Duet.