Zprávy

Himalayan Dalai Lama míří na Eurosonic

Himalayan Dalai Lama míří na Eurosonic

redakce | Zprávy | 03.01.2017

Díky hudebně exportnímu projektu Czeching Radia Wave, ve kterém i letos 6 českých hudebních publicistů a publicistek nominovalo nadějné české hudební projekty, měli David a Kryštof možnost nahrát nové EP v karlínském studiu Českého rozhlasu. 12. 12. vyšlo jejich EP Space na kazetách, digitálně si dávejte na odkazech níže. Křest EP proběhl v proskleném studiu Radia Wave, kde Himalayan Dalai Lama zahráli živě dvě ukázky z nové nahrávky. Byla to ochutnávka toho, co uslyší hudební fanoušci, ale také profesionálové z hudebního průmyslu na největším evropském showcaseovém festivalu Eurosonic v holandském Groningenu, kde letošní vítězové vystoupí 13. ledna. Pro tuto velkou příležitost je Czeching kromě nové nahrávky vybavil také propagačními materiály a zařazením do Mezinárodní hudební výměny EBU (European Broadcasting Union), díky které se dostane na vlny jiných evropských veřejnoprávních rádií nejen jejich nové EP, ale také záznam koncertu z Eurosoniku.

Himalayan Dalai Lama prý ve výhru nedoufali, i když jejich vystoupení v rámci akce Czeching Showcase v garážích Českého rozhlasu mělo velký ohlas a mezinárodní porota měla o vítězi také jasno. Dva týdny po vyhlášení už kapela mířila do velkého nahrávacího studia, kde jim asistovali hudební inženýři i režisér a přidali se hosté, které Himalayan Dalai Lama sami pozvali – pianista Jiří Hradil z Tata Bojs, na smyčcových aranžích se podílel Jan Šikl ze Zabelov Group a na mixu Pišta Kráľovič alias FVLCRVM. "Použili jsme dva tracky, které jsme měli rozpracované, a přidělali dva nové. Nahrávali jsme s živým smyčcovým kvartetem, bicíma a klavírem a byla to zajímavá zkušenost. Hodně jsme si pak dali záležet na zvukové postprodukci, se kterou nám pomáhal Tomáš Karásek, který dělal i mastering," dodává brněnská dvojice producentů k procesu nahrávání.


Vzniklá nahrávka je výrazným krokem směrem k jemnější imaginativní elektronice, který Himalayan Dalai Lama naznačili již na svém debutu Lama, vydaném slovenským labelem Gergaz. "Chtěli jsme, aby to bylo takový prostorný, aby lidi zavřeli oči a cítili prostor," poznamenala dvojice autorů k tomu, jak o vyznění nové nahrávky uvažovali. Na koncepci atraktivního bookletu se podílela fotografka, kurátorka a šéfredaktorka časopisu Artikl Bára Alex Kašparová, která Himalayan Dalai Lama do Czechingu nominovala. Fotky zachycují jakýsi nový prostor z pěny, který společně trojice vytvořila. V budoucnu snad tento prostor budete moci vidět i jako instalaci.

I když jsou Kryštof Matěj a David Novotný především elektronickými producenty a jejich nástroji jsou syntezátory a nejrůznější kontrolery propojené se softwarem Ableton Live, začínali v kapelách The Hydes a Louis Bunuel. Kryštof hraje na bicí a David na baskytaru. Krátce nato, co začali společně tvořit převážně elektronickou taneční hudbu, dostali možnost předskakovat americkým Arms & Sleepers, kterým také dělali remix, a po pár měsících, na jaře 2015, díky spřáteleným hudebníkům objeli se svou novou tvorbou několik evropských měst. Zahraniční zkušenosti tedy nasbírali ještě před vydáním svého debutu. Ten jim vynesl účinkování na Colours of Ostrava, Elekci a také nominaci v Czechingu. V současné době se kapela připravuje na vystoupení na Eurosoniku. Uvažuje o dvou variantách živého pojetí nového materiálu, jedné velkolepější s živými nástroji a druhé klubové, v podobě producentského live setu. I když se některým českým posluchačům může zdát, že živé nástroje jsou důkazem větší muzikality a kreativity tvůrců, není tomu tak. I program minulého ročníku Eurosoniku potvrdil, že producentské sety, jakými se prezentoval například britský Mura Masa, jsou považované za plnohodnotné a velmi živé koncerty. Dá se tedy očekávat, že Himalayan Dalai Lama si najdou své publikum v zahraničí poměrně rychle.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zvíře jménem Podzim má Psí sny

redakce 22.09.2019

Vydáním singlu Psí sny a křtem ohněm mnohohlavý orchestr Zvíře jménem Podzim zahajuje poslední rok svého života.

Trystero hledá pomoc pro Sabrinu

redakce 22.09.2019

Sabrina se nevrátila z práce domů. Kam se poděla? Pomozte nakladatelství Trystero vydat nejlepší komiksový román roku 2018.

Nové album -123min. je příběhem přátelství

redakce 22.09.2019

První nahrávka po deseti letech je příběhem přátelství, které mezi sebou trio hudebníků má. Deska Les je celá v češtině.

Nová ženská tvár na slovenskej scéne - Blanch

redakce 21.09.2019

Blanch je najnovším prírastkom Slnko Records, za ktorým stojí skladateľka, speváčka a gitaristka Bianca Macková.

Longital uvádí novou desku videoklipem

redakce 21.09.2019

Longital dokončili desátou studiovku pojmenovanou Mauna. Vyjde u Slnko Records a jako pozvánkou k němu je nový klip Slová.

Be2Can - To nejlepší z nejprestožnějších filmových festivalů

redakce 21.09.2019

I letos naleznete v nabídce Be2Can hraniční, provokativní zážitky i robustní filmy-romány, filmařské legendy i čerstvou krev současné arthouse scény.

Německá indie střela Giant Rooks míří do Prahy

redakce 21.09.2019

Na domácí půdě si vydobyli pověst jedné z nejzábavnějších koncertních mladých kapel, u nás své kouzlo předvedou ve smíchovském klubu Underdogs'.

Le Guess Who? 2019 oznamuje program

redakce 20.09.2019

Nejprogresivnější holandský festival, který se soustředí na bourání hranic a hudbu definující žánry celého světa, oznamuje kompletní soupisku pro letošní ročník.

Polská pianistka Hania Rani na turné

redakce 20.09.2019

Talentovaná pianistka a skladatelka Hania Rani v rámci svého podzimního tour odehraje jediný český koncert v Kopřivnici.

Letošní Ji.hlava bude rozmanitá

redakce 20.09.2019

V nabitém programu nebudou chybět české a zahraniční premiéry, velká přehlídka erotiky v dokumentu i retrospektiva Mana Raye.