Zprávy

Himalayan Dalai Lama míří na Eurosonic

Himalayan Dalai Lama míří na Eurosonic

redakce | Zprávy | 03.01.2017

Díky hudebně exportnímu projektu Czeching Radia Wave, ve kterém i letos 6 českých hudebních publicistů a publicistek nominovalo nadějné české hudební projekty, měli David a Kryštof možnost nahrát nové EP v karlínském studiu Českého rozhlasu. 12. 12. vyšlo jejich EP Space na kazetách, digitálně si dávejte na odkazech níže. Křest EP proběhl v proskleném studiu Radia Wave, kde Himalayan Dalai Lama zahráli živě dvě ukázky z nové nahrávky. Byla to ochutnávka toho, co uslyší hudební fanoušci, ale také profesionálové z hudebního průmyslu na největším evropském showcaseovém festivalu Eurosonic v holandském Groningenu, kde letošní vítězové vystoupí 13. ledna. Pro tuto velkou příležitost je Czeching kromě nové nahrávky vybavil také propagačními materiály a zařazením do Mezinárodní hudební výměny EBU (European Broadcasting Union), díky které se dostane na vlny jiných evropských veřejnoprávních rádií nejen jejich nové EP, ale také záznam koncertu z Eurosoniku.

Himalayan Dalai Lama prý ve výhru nedoufali, i když jejich vystoupení v rámci akce Czeching Showcase v garážích Českého rozhlasu mělo velký ohlas a mezinárodní porota měla o vítězi také jasno. Dva týdny po vyhlášení už kapela mířila do velkého nahrávacího studia, kde jim asistovali hudební inženýři i režisér a přidali se hosté, které Himalayan Dalai Lama sami pozvali – pianista Jiří Hradil z Tata Bojs, na smyčcových aranžích se podílel Jan Šikl ze Zabelov Group a na mixu Pišta Kráľovič alias FVLCRVM. "Použili jsme dva tracky, které jsme měli rozpracované, a přidělali dva nové. Nahrávali jsme s živým smyčcovým kvartetem, bicíma a klavírem a byla to zajímavá zkušenost. Hodně jsme si pak dali záležet na zvukové postprodukci, se kterou nám pomáhal Tomáš Karásek, který dělal i mastering," dodává brněnská dvojice producentů k procesu nahrávání.


Vzniklá nahrávka je výrazným krokem směrem k jemnější imaginativní elektronice, který Himalayan Dalai Lama naznačili již na svém debutu Lama, vydaném slovenským labelem Gergaz. "Chtěli jsme, aby to bylo takový prostorný, aby lidi zavřeli oči a cítili prostor," poznamenala dvojice autorů k tomu, jak o vyznění nové nahrávky uvažovali. Na koncepci atraktivního bookletu se podílela fotografka, kurátorka a šéfredaktorka časopisu Artikl Bára Alex Kašparová, která Himalayan Dalai Lama do Czechingu nominovala. Fotky zachycují jakýsi nový prostor z pěny, který společně trojice vytvořila. V budoucnu snad tento prostor budete moci vidět i jako instalaci.

I když jsou Kryštof Matěj a David Novotný především elektronickými producenty a jejich nástroji jsou syntezátory a nejrůznější kontrolery propojené se softwarem Ableton Live, začínali v kapelách The Hydes a Louis Bunuel. Kryštof hraje na bicí a David na baskytaru. Krátce nato, co začali společně tvořit převážně elektronickou taneční hudbu, dostali možnost předskakovat americkým Arms & Sleepers, kterým také dělali remix, a po pár měsících, na jaře 2015, díky spřáteleným hudebníkům objeli se svou novou tvorbou několik evropských měst. Zahraniční zkušenosti tedy nasbírali ještě před vydáním svého debutu. Ten jim vynesl účinkování na Colours of Ostrava, Elekci a také nominaci v Czechingu. V současné době se kapela připravuje na vystoupení na Eurosoniku. Uvažuje o dvou variantách živého pojetí nového materiálu, jedné velkolepější s živými nástroji a druhé klubové, v podobě producentského live setu. I když se některým českým posluchačům může zdát, že živé nástroje jsou důkazem větší muzikality a kreativity tvůrců, není tomu tak. I program minulého ročníku Eurosoniku potvrdil, že producentské sety, jakými se prezentoval například britský Mura Masa, jsou považované za plnohodnotné a velmi živé koncerty. Dá se tedy očekávat, že Himalayan Dalai Lama si najdou své publikum v zahraničí poměrně rychle.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zmírání a křtění v Kabinetu múz

redakce 03.06.2020

Komu se nelení, tomu se v červnu v Kabinetu múz zelení i černí.

Rock for People Home

redakce 03.06.2020

Hudebníky a fanoušky se organizátoři rozhodli propojit ve vybraných městech naživo a online, aby byly koncerty dostupné všem i přes bezpečnostní opatření spojených s pandemií koronaviru.

Festival Deziluze i za záchranu březnického pivovaru

redakce 02.06.2020

Koncepčně festival navazuje na předchozí ročníky zejména podporou začínajících umělců. Neméně důležitým aspektem je i záchrana pivovaru v Březnici.

Břitva za rok 2019 zařízla

redakce 02.06.2020

Hlavním vítězem se stává Necrocock, který skrze Kaviar Kavalier zplodil hitově silně nakažlivé a stylově obtížně zařaditelné album.

Host se vrací na českou vlnu, vychází Plachetnice na vinětách

redakce 02.06.2020

Jiří Hájíček přichází s novou knihou, která čtenáře zavede do Prahy a znovu i do jižních Čech, přesněji do Českého Krumlova.

Nejkrásnější knihy roku

redakce 01.06.2020

Několikanásobné ocenění si za originální zpracování knih odnesla nakladatelství Host, Arbor Vitae a Nadační fond 8smička.

Živé kvety majú novú skladbu

redakce 01.06.2020

Salutuj je už tretia pesnička, ktorú Živé kvety nahrali od marca tohto roku. V súčasnosti kapela finalizuje tracklist a vydanie na CD a LP plánuje na jeseň.

Audio Zoo oznamuje na konec června rooftop festival

redakce 01.06.2020

Pořadatelé slibují zatím tajného zahraničního headlinera a kapacitu 300 až 500 návštěvníků dle aktuálních podmínek za dodržení hygienických pravidel.

Indiepopoví Lab on Fire mají nový klip

redakce 31.05.2020

Pozornému oku neunikne, že se v záběrech mihne i několik lidí s rouškou. Jako kdyby už tehdy tušili, jaký módní trend přijde v době, kdy klip vydají.

Uchovat paměť zakletou v liniích dřeva: Linde von Braun

redakce 31.05.2020

Výstava Linde von Braun hudebníka a výtvarníka Tomáše Brauna se koná v Galerii Emila Juliše v Černčicích u Loun.