Zprávy

Himalayan Dalai Lama míří na Eurosonic

Himalayan Dalai Lama míří na Eurosonic

redakce | Zprávy | 03.01.2017

Díky hudebně exportnímu projektu Czeching Radia Wave, ve kterém i letos 6 českých hudebních publicistů a publicistek nominovalo nadějné české hudební projekty, měli David a Kryštof možnost nahrát nové EP v karlínském studiu Českého rozhlasu. 12. 12. vyšlo jejich EP Space na kazetách, digitálně si dávejte na odkazech níže. Křest EP proběhl v proskleném studiu Radia Wave, kde Himalayan Dalai Lama zahráli živě dvě ukázky z nové nahrávky. Byla to ochutnávka toho, co uslyší hudební fanoušci, ale také profesionálové z hudebního průmyslu na největším evropském showcaseovém festivalu Eurosonic v holandském Groningenu, kde letošní vítězové vystoupí 13. ledna. Pro tuto velkou příležitost je Czeching kromě nové nahrávky vybavil také propagačními materiály a zařazením do Mezinárodní hudební výměny EBU (European Broadcasting Union), díky které se dostane na vlny jiných evropských veřejnoprávních rádií nejen jejich nové EP, ale také záznam koncertu z Eurosoniku.

Himalayan Dalai Lama prý ve výhru nedoufali, i když jejich vystoupení v rámci akce Czeching Showcase v garážích Českého rozhlasu mělo velký ohlas a mezinárodní porota měla o vítězi také jasno. Dva týdny po vyhlášení už kapela mířila do velkého nahrávacího studia, kde jim asistovali hudební inženýři i režisér a přidali se hosté, které Himalayan Dalai Lama sami pozvali – pianista Jiří Hradil z Tata Bojs, na smyčcových aranžích se podílel Jan Šikl ze Zabelov Group a na mixu Pišta Kráľovič alias FVLCRVM. "Použili jsme dva tracky, které jsme měli rozpracované, a přidělali dva nové. Nahrávali jsme s živým smyčcovým kvartetem, bicíma a klavírem a byla to zajímavá zkušenost. Hodně jsme si pak dali záležet na zvukové postprodukci, se kterou nám pomáhal Tomáš Karásek, který dělal i mastering," dodává brněnská dvojice producentů k procesu nahrávání.


Vzniklá nahrávka je výrazným krokem směrem k jemnější imaginativní elektronice, který Himalayan Dalai Lama naznačili již na svém debutu Lama, vydaném slovenským labelem Gergaz. "Chtěli jsme, aby to bylo takový prostorný, aby lidi zavřeli oči a cítili prostor," poznamenala dvojice autorů k tomu, jak o vyznění nové nahrávky uvažovali. Na koncepci atraktivního bookletu se podílela fotografka, kurátorka a šéfredaktorka časopisu Artikl Bára Alex Kašparová, která Himalayan Dalai Lama do Czechingu nominovala. Fotky zachycují jakýsi nový prostor z pěny, který společně trojice vytvořila. V budoucnu snad tento prostor budete moci vidět i jako instalaci.

I když jsou Kryštof Matěj a David Novotný především elektronickými producenty a jejich nástroji jsou syntezátory a nejrůznější kontrolery propojené se softwarem Ableton Live, začínali v kapelách The Hydes a Louis Bunuel. Kryštof hraje na bicí a David na baskytaru. Krátce nato, co začali společně tvořit převážně elektronickou taneční hudbu, dostali možnost předskakovat americkým Arms & Sleepers, kterým také dělali remix, a po pár měsících, na jaře 2015, díky spřáteleným hudebníkům objeli se svou novou tvorbou několik evropských měst. Zahraniční zkušenosti tedy nasbírali ještě před vydáním svého debutu. Ten jim vynesl účinkování na Colours of Ostrava, Elekci a také nominaci v Czechingu. V současné době se kapela připravuje na vystoupení na Eurosoniku. Uvažuje o dvou variantách živého pojetí nového materiálu, jedné velkolepější s živými nástroji a druhé klubové, v podobě producentského live setu. I když se některým českým posluchačům může zdát, že živé nástroje jsou důkazem větší muzikality a kreativity tvůrců, není tomu tak. I program minulého ročníku Eurosoniku potvrdil, že producentské sety, jakými se prezentoval například britský Mura Masa, jsou považované za plnohodnotné a velmi živé koncerty. Dá se tedy očekávat, že Himalayan Dalai Lama si najdou své publikum v zahraničí poměrně rychle.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

KoRn jsou zpět

redakce 17.11.2019

KoRn jsou často označováni za průkopníky nu-metalu, tedy stylu, jenž kombinuje metal s prvky jiných hudebních stylů.

Ash oslaví své výročí i v Praze

redakce 17.11.2019

Trojalbum Teenage Wildlife sleduje kariéru skupiny od jejich prvního hitu Jack Names The Planets až ke skladbě BuzzKill.

Kasárna Karlín nabídnou Svatomartinské slavnosti, filmy, koncerty i přednášky

redakce 17.11.2019

Bohatý program probíhá během chladných měsíců ve vnitřních vytápěných prostorách tohoto jinak prázdného a nevyužívaného klasicistního skvostu v centru Prahy.

Soulové legendy Incognito představí v Praze nové album

redakce 16.11.2019

Britská skupina Incognito, která rozdává soulové a funkové vibes už neuvěřitelných čtyřicet let, se vrátí do Lucerny.

Desáté Hradby Samoty mají první jména

redakce 16.11.2019

Hradby Samoty chystají na zámku v Moravanech nad Váhom jubilejní desátý ročník. Známa jsou první potvrzená jména.

Paleta zvuků a žánrů na novém albu projektu Omnion

redakce 16.11.2019

Druhé album sólového projektu Omnion skladatele, multiinstrumentalisty a hráče na tabla Tomáše Reindla vychází s osmiletým odstupem od alba prvního.

Katarína Máliková po troch rokoch vydáva nový album

redakce 15.11.2019

Autorka prekračuje hranice žánru world music a posúva sa do nových, pre ňu neprebádaných zdrojov zvuku a práce s vlastným hlasom.

Archive a další na Pohodě 2020

redakce 15.11.2019

Slovenská Pohoda rozšiřuje svůj line-up o londýnské Archive, all star band Kokoroko i islandský industriál Hatari.

Promoe s novou deskou ve Futuru

redakce 15.11.2019

Rekordman v počtu koncertů v Čechách z řad zahraničních rapperů? Promoe přijíždí do pražského Futurum Music Baru.

Kapela 10 000 Russos se vrací do Prahy se třetím albem

redakce 15.11.2019

Jestli zařadíte 10 000 Russos mezi drone rock, krautrock nebo ostrý shoegaze je vlastně jedno, klíčové je zažít je naživo.