Zprávy / Pozvánky

Hitchcock a Keaton se potkají s českými muzikanty

Hitchcock a Keaton se potkají s českými muzikanty

redakce | Zprávy / Pozvánky | 08.11.2015

Velká klubová jména v roli doprovodných kapel legendárních i polozapomenutých němých filmů, to je nepravidelný filmově-hudební cyklus Biofonie pražských kin Aero a Bio Oko. Po nedávných projekcích doprovázených autorskou hudbou skupin Zrní, Ille, Kittchen nebo kytaristy Petra Kružíka z Priessnitz se v listopadu diváci dočkají hned dvou němých projekcí s doprovodem alternativních kapel Carnem a Johannes Benz.

"Biofonie je taková naše lahůdka, vytržení z běžné kinařské dramaturgie. Moc rádi do Aera zveme mladé české muzikanty a s napětím očekáváme, co vzejde z jejich propojení s němými filmovými klasiky, obzvlášť pokud se jedná o vůbec první uvedení jako teď v případě Friga na mašině a Johannes Benz," říká ředitelka kina Aero Zuzana Kameníková.

V úterý 10. listopadu od 19.30 se v Aeru představí režijní debut mistra hororového žánru Alfreda Hitchcocka s názvem Bludiště lásky (The Pleasure Garden, USA 1925). Melodrama o dvou sboristkách londýnského divadla Zahrada rozkoše, které vstupují do společenského života a společně překonávají nástrahy milostného života, odstartovalo Hitchcockovu hvězdnou kariéru. I když jeho nejslavnější filmy měly teprve přijít, úvodní scéna z Bludiště lásky předznamenává budoucí motivy jeho tvorby a nezapře režisérův specifický filmový rukopis.


Film svou původní hudbou doprovodí multižánrová kapela Carnem, která si premiéru tohoto představení odbyla na letošní Letní filmové škole a setkala se s velmi pozitivními ohlasy. Carnem je projekt zpěvačky Kateřiny Göttlichové (BraAgas, Cena Anděl v kategorii World music v letech 2009 a 2014), Davida Göttlicha (Timudej) a Jana Balcara (La Putyka). Díky jejich spojení vznikla kapela, která vychází z kořenů world music. Čerpá ze španělské, mexické i balkánské hudby, nechává z ní ale jen základní kameny, které jsou dokreslované krajinou elektronických zvuků, ruchů, loopů a efektů. Projekce filmu plynule přejde do samostatného koncertu skupiny Carnem, který se odehraje přímo před plátnem Aera.

V pondělí 30. listopadu od 19.00 přijede do Aera Frigo na mašině (The General, USA 1926), jeden z posledních filmů němé éry. Buster Keaton, legendární komik kamenné tváře, se nechal inspirovat epizodou americké občanské války známé jako "Velká lokomotivní honička" a natočil nejen grotesku nabitou množstvím gagů, ale i napínavé drama a na svou dobu velkorozpočtový akční thriller se stovkou statistů. Frigo na mašině nezískal v době svého uvedení příliš vřelé přijetí ze strany kritiky ani diváků. Buster Keaton ho ale považoval za svůj nejlepší film a filmová historie mu dala za pravdu. Dnes je film považovaný za jeden z nejvýznamnějších filmů němé éry a i v konkurenci současných filmů se stále umisťuje v žebříčku nejoblíbenějších filmů portálu Čsfd. Zřídka uváděný film v Aeru v premiéře doprovodí režisér a dokumentarista Jan Foukal alias Johannes Benz se svou kapelou.


Johannes Benz je alter ego režiséra a dokumentaristy Jana Foukala, který v roce 2014 debutoval svým soundtrackem o alegorické cestě řidiče kamionu na albu One Way Road. V roce 2015 pak pokračuje úspěšným celovečerním filmem společnosti HBO o přátelství, svobodě a snění – Amerika. V silných melodiích písníčkáře, který je často přirovnáván k Bobu Dylanovi či Beckovi ho doprovází výrazní hudebníci David Landštof (Radůza, ex Lenka Dusilová...), a.m. Almela (Kafkaband, ex EOST...), Josef Štěpánek (Radůza, Iva Bitová...) a vokalistky Harvei sisters. Po projekci filmu s hudebním doprovodem proběhne na baru Aera samostatný koncert Johannes Benz.

Info

Carnem & Bludiště lásky
10. 11. 2015 19:30
Kino Aero, Praha

Johannes Benz & Frigo na mašině
30. 11. 2015 19:30
Kino Aero, Praha

www.kinoaero.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Alvaro Soler a Julien Baker se vrátí do Prahy

redakce 13.04.2021

Letní hity a kouzelné okamžiky všedního života Alvara Solera. Předem prohrané osobní bitvy jedné z nejupřímnějších a nejodvážnějších písničkářek Julien Baker.

Němá klasika s hudebním doprovodem: A Season of Classic Films

redakce 07.04.2021

Film nikdy němý nebyl. Ve dvacátých letech ozvučovali filmy klavíristé a hudební tělesa různorodými skladbami více či méně populární hudby.

Pražské kulturní fórum: Jaká je budoucnost kultury?

redakce 06.04.2021

Fóra se zúčastní zahraniční experti na kulturní politiku Pier Luigi Sacco, Jordi Pardo, Ragnar Siil a Michal Hladký.

The Underground Youth s novou deskou, v Underdogs'

redakce 29.03.2021

Na nové desce The Underground Youth opustili svůj obvyklý potemnělý kytarový postpunk provoněný shoegazem a přináší jednodušší zvuk.

Atlantský rapper Russ poprvé v Praze

redakce 28.03.2021

Ve své tvorbě tak často skáče mezi hédonistickým moderním rapem s výraznými refrény a melodickými R&B baladami.

Kapela Už jsme doma zahraje písně z repertoáru FPB

redakce 24.03.2021

Speciální online koncert nazvaný Už jsme doma hrají písně FPB, se bude vysílat z pražského klubu Kaštan.

Nick Waterhouse a Girl in Red v Praze

redakce 23.03.2021

Sytě modrá nostalgie, americký písničkář Nick Waterhouse vystoupí v Praze a červená kapuce a zlomená srdce Girl in Red míří do Prahy poprvé.

Startuje nový Clubhouse Room o elektronické hudební scéně

redakce 21.03.2021

První tři díly Oscilátoru jsou věnovány 90. létům a prvním akcím a klubům, které v Čechách vznikly.

Katarína Máliková a další budou streamovat z brněnských klubů

redakce 21.03.2021

Na festivale vystoupí Teepee, Katarína Máliková, Neřvi mi do ucha, Bare Escape a i další.

Druhá benefiční akce Ledoborců Kultury

redakce 20.03.2021

Když kultuře bylo nejhůř, když ledy opatření ne a ne povolit, když celkové oteplení bylo v nedohlednu, tu vynořil se Ledoborec.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace