Zprávy / Pozvánky

Hitchcock a Keaton se potkají s českými muzikanty

Hitchcock a Keaton se potkají s českými muzikanty

redakce | Zprávy / Pozvánky | 08.11.2015

Velká klubová jména v roli doprovodných kapel legendárních i polozapomenutých němých filmů, to je nepravidelný filmově-hudební cyklus Biofonie pražských kin Aero a Bio Oko. Po nedávných projekcích doprovázených autorskou hudbou skupin Zrní, Ille, Kittchen nebo kytaristy Petra Kružíka z Priessnitz se v listopadu diváci dočkají hned dvou němých projekcí s doprovodem alternativních kapel Carnem a Johannes Benz.

"Biofonie je taková naše lahůdka, vytržení z běžné kinařské dramaturgie. Moc rádi do Aera zveme mladé české muzikanty a s napětím očekáváme, co vzejde z jejich propojení s němými filmovými klasiky, obzvlášť pokud se jedná o vůbec první uvedení jako teď v případě Friga na mašině a Johannes Benz," říká ředitelka kina Aero Zuzana Kameníková.

V úterý 10. listopadu od 19.30 se v Aeru představí režijní debut mistra hororového žánru Alfreda Hitchcocka s názvem Bludiště lásky (The Pleasure Garden, USA 1925). Melodrama o dvou sboristkách londýnského divadla Zahrada rozkoše, které vstupují do společenského života a společně překonávají nástrahy milostného života, odstartovalo Hitchcockovu hvězdnou kariéru. I když jeho nejslavnější filmy měly teprve přijít, úvodní scéna z Bludiště lásky předznamenává budoucí motivy jeho tvorby a nezapře režisérův specifický filmový rukopis.


Film svou původní hudbou doprovodí multižánrová kapela Carnem, která si premiéru tohoto představení odbyla na letošní Letní filmové škole a setkala se s velmi pozitivními ohlasy. Carnem je projekt zpěvačky Kateřiny Göttlichové (BraAgas, Cena Anděl v kategorii World music v letech 2009 a 2014), Davida Göttlicha (Timudej) a Jana Balcara (La Putyka). Díky jejich spojení vznikla kapela, která vychází z kořenů world music. Čerpá ze španělské, mexické i balkánské hudby, nechává z ní ale jen základní kameny, které jsou dokreslované krajinou elektronických zvuků, ruchů, loopů a efektů. Projekce filmu plynule přejde do samostatného koncertu skupiny Carnem, který se odehraje přímo před plátnem Aera.

V pondělí 30. listopadu od 19.00 přijede do Aera Frigo na mašině (The General, USA 1926), jeden z posledních filmů němé éry. Buster Keaton, legendární komik kamenné tváře, se nechal inspirovat epizodou americké občanské války známé jako "Velká lokomotivní honička" a natočil nejen grotesku nabitou množstvím gagů, ale i napínavé drama a na svou dobu velkorozpočtový akční thriller se stovkou statistů. Frigo na mašině nezískal v době svého uvedení příliš vřelé přijetí ze strany kritiky ani diváků. Buster Keaton ho ale považoval za svůj nejlepší film a filmová historie mu dala za pravdu. Dnes je film považovaný za jeden z nejvýznamnějších filmů němé éry a i v konkurenci současných filmů se stále umisťuje v žebříčku nejoblíbenějších filmů portálu Čsfd. Zřídka uváděný film v Aeru v premiéře doprovodí režisér a dokumentarista Jan Foukal alias Johannes Benz se svou kapelou.


Johannes Benz je alter ego režiséra a dokumentaristy Jana Foukala, který v roce 2014 debutoval svým soundtrackem o alegorické cestě řidiče kamionu na albu One Way Road. V roce 2015 pak pokračuje úspěšným celovečerním filmem společnosti HBO o přátelství, svobodě a snění – Amerika. V silných melodiích písníčkáře, který je často přirovnáván k Bobu Dylanovi či Beckovi ho doprovází výrazní hudebníci David Landštof (Radůza, ex Lenka Dusilová...), a.m. Almela (Kafkaband, ex EOST...), Josef Štěpánek (Radůza, Iva Bitová...) a vokalistky Harvei sisters. Po projekci filmu s hudebním doprovodem proběhne na baru Aera samostatný koncert Johannes Benz.

Info

Carnem & Bludiště lásky
10. 11. 2015 19:30
Kino Aero, Praha

Johannes Benz & Frigo na mašině
30. 11. 2015 19:30
Kino Aero, Praha

www.kinoaero.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hurts. Nová deska, pak tour.

redakce 09.08.2020

Deska Faith je pro duo počátkem nové éry. Po období tvůrčího tápání se Hurts vracejí posíleni.

Britská formace Neck Deep v MeetFactory

redakce 09.08.2020

Koncepčně bohatá nová deska řeší téma odloučení, existenciálního zmatku a hledání smyslu života pohledem dvou imaginárních osob Jetta a Alice.

Nujazzová lahůdka Skalpel v Paláci Akropolis

redakce 08.08.2020

Do Paláce Akropolis přichází dvojice ostřílených producentů Marcin Cichy a Igor Pudlo s projektem Skalpel, se kterým představí nejnovější album Highlight.

Návrat v plné síle, úderné duo The Score znovu v Praze

redakce 07.08.2020

The Score se katapultovali do čela současného pop-rocku díky pulzujícímu hudebnímu stylu a inovativním nápadům.

Bilej kluk na terase před Fuchsem

redakce 05.08.2020

V roce 2018 získal bilej kluk cenu Vinyla za objev roku. Přítomen je i v DJském kolektivu Blazin Bullets a v pražské digitální platformě BCAA system.

Radio and Juliet, Shakespeare a Radiohead

redakce 05.08.2020

Radio and Juliet spojuje tanec s nejslavnějším milostným příběhem všech dob a se skupinou Radiohead, jednou z nejúspěšnějších kapel současné anglické alternativní rockové scény.

Jednota vyhlíží z Kalvárie světlé zítřky – s mezinárodním lineupem i noční party

redakce 04.08.2020

Dva roky po úspěšné akci v broumovském Soulkostele se Jednota chystá na další místo, které teď namísto duchovních poutníků navštěvují hledači nezapomenutelných míst.

Islanďanka Sóley s novým albem do Futura

redakce 03.08.2020

Vydání alba bude doprovázena rozsáhlým evropským turné, jehož jednou ze zastávek bude také Praha.

Nadechněte se pro Zažít město jinak

redakce 03.08.2020

Burza vinylů, soutěž pomazánek, komentovaná procházka po okolí… Nejen do těchto aktivit se zapojí účastníci zářijových slavností.

Fu Manchu ve Futuru oslaví 30 let na scéně

redakce 02.08.2020

Vzhledem k nucené přestávce se oslavy ke třiceti letům trvání kapely Fu Manchu v Evropě uskuteční až v příštím roce.