Zprávy / Pozvánky

Hitchcock a Keaton se potkají s českými muzikanty

Hitchcock a Keaton se potkají s českými muzikanty

redakce | Zprávy / Pozvánky | 08.11.2015

Velká klubová jména v roli doprovodných kapel legendárních i polozapomenutých němých filmů, to je nepravidelný filmově-hudební cyklus Biofonie pražských kin Aero a Bio Oko. Po nedávných projekcích doprovázených autorskou hudbou skupin Zrní, Ille, Kittchen nebo kytaristy Petra Kružíka z Priessnitz se v listopadu diváci dočkají hned dvou němých projekcí s doprovodem alternativních kapel Carnem a Johannes Benz.

"Biofonie je taková naše lahůdka, vytržení z běžné kinařské dramaturgie. Moc rádi do Aera zveme mladé české muzikanty a s napětím očekáváme, co vzejde z jejich propojení s němými filmovými klasiky, obzvlášť pokud se jedná o vůbec první uvedení jako teď v případě Friga na mašině a Johannes Benz," říká ředitelka kina Aero Zuzana Kameníková.

V úterý 10. listopadu od 19.30 se v Aeru představí režijní debut mistra hororového žánru Alfreda Hitchcocka s názvem Bludiště lásky (The Pleasure Garden, USA 1925). Melodrama o dvou sboristkách londýnského divadla Zahrada rozkoše, které vstupují do společenského života a společně překonávají nástrahy milostného života, odstartovalo Hitchcockovu hvězdnou kariéru. I když jeho nejslavnější filmy měly teprve přijít, úvodní scéna z Bludiště lásky předznamenává budoucí motivy jeho tvorby a nezapře režisérův specifický filmový rukopis.


Film svou původní hudbou doprovodí multižánrová kapela Carnem, která si premiéru tohoto představení odbyla na letošní Letní filmové škole a setkala se s velmi pozitivními ohlasy. Carnem je projekt zpěvačky Kateřiny Göttlichové (BraAgas, Cena Anděl v kategorii World music v letech 2009 a 2014), Davida Göttlicha (Timudej) a Jana Balcara (La Putyka). Díky jejich spojení vznikla kapela, která vychází z kořenů world music. Čerpá ze španělské, mexické i balkánské hudby, nechává z ní ale jen základní kameny, které jsou dokreslované krajinou elektronických zvuků, ruchů, loopů a efektů. Projekce filmu plynule přejde do samostatného koncertu skupiny Carnem, který se odehraje přímo před plátnem Aera.

V pondělí 30. listopadu od 19.00 přijede do Aera Frigo na mašině (The General, USA 1926), jeden z posledních filmů němé éry. Buster Keaton, legendární komik kamenné tváře, se nechal inspirovat epizodou americké občanské války známé jako "Velká lokomotivní honička" a natočil nejen grotesku nabitou množstvím gagů, ale i napínavé drama a na svou dobu velkorozpočtový akční thriller se stovkou statistů. Frigo na mašině nezískal v době svého uvedení příliš vřelé přijetí ze strany kritiky ani diváků. Buster Keaton ho ale považoval za svůj nejlepší film a filmová historie mu dala za pravdu. Dnes je film považovaný za jeden z nejvýznamnějších filmů němé éry a i v konkurenci současných filmů se stále umisťuje v žebříčku nejoblíbenějších filmů portálu Čsfd. Zřídka uváděný film v Aeru v premiéře doprovodí režisér a dokumentarista Jan Foukal alias Johannes Benz se svou kapelou.


Johannes Benz je alter ego režiséra a dokumentaristy Jana Foukala, který v roce 2014 debutoval svým soundtrackem o alegorické cestě řidiče kamionu na albu One Way Road. V roce 2015 pak pokračuje úspěšným celovečerním filmem společnosti HBO o přátelství, svobodě a snění – Amerika. V silných melodiích písníčkáře, který je často přirovnáván k Bobu Dylanovi či Beckovi ho doprovází výrazní hudebníci David Landštof (Radůza, ex Lenka Dusilová...), a.m. Almela (Kafkaband, ex EOST...), Josef Štěpánek (Radůza, Iva Bitová...) a vokalistky Harvei sisters. Po projekci filmu s hudebním doprovodem proběhne na baru Aera samostatný koncert Johannes Benz.

Info

Carnem & Bludiště lásky
10. 11. 2015 19:30
Kino Aero, Praha

Johannes Benz & Frigo na mašině
30. 11. 2015 19:30
Kino Aero, Praha

www.kinoaero.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pád Vladimira 518

redakce 20.07.2021

Plátna, malby a kresby. Audiovizuální sekvence, textové citace, objekty a pády jednoho Idiota.

Žižkovské letovisko, letní scéna

redakce 13.07.2021

V Atriu na Žižkově se právě otevřela letní scéna Žižkovské letovisko.

Underdogs' na dvorku

redakce 12.07.2021

Doba ještě není vnitřním akcím nakloněná, a tak se v Underdogs' rozhodli na léto přesunout scénu ze suterénu ven.

Osobní osobně: Dodie a Aurora se představí v Praze

redakce 12.07.2021

Fource oznámili dvě zpěvačky, které přivezou na přelomu zimy a jara příštího roku.

Gojira přijede do Prahy

redakce 09.07.2021

Nespočet ocenění, aktivistická činnost v oblasti ekologie, životního prostředí a lidských práv a také kapela, která za poslední dekádu přivedla metalovou hudbu k renesanci.

Genot Centre se vrací živě i křtivě

redakce 08.07.2021

Pražský kolektiv se po pandemické pauze vrací do Divadla Archa s čtvrtou edicí své nové koncertní série. A bude se křtít.

Axela Thesleffa v Dolních Vítkovicích

redakce 08.07.2021

Festival Colours of Ostrava uvede finského producenta Axela Thesleffa v rámci série Hotspot na tajném místě Dolních Vítkovic.

Fource přivezou Tate McRae i Michaela Malarkeyho

redakce 07.07.2021

Na svém kontě má dva oceňované projekty i zápis v žebříčku 30 pod 30 magazínu Forbes.

Oslava narozenin Rachotu

redakce 06.07.2021

Organizátoři s potěšením oznamují, že se jim letos přes veškeré těžkosti nakonec podařilo shromáždit ty nejlepší možné gratulanty. The Young Gods? I další.

Červencové koncerty Rachotu

redakce 04.07.2021

Itamar Borochov čerpá z geograficky pestrého odkazu svých předků a stejně jako on dokázal svůj talent plně rozvinout v tvrdé konkurenci newyorské hudební scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace