Zprávy / Pozvánky

Hitchcock a Keaton se potkají s českými muzikanty

Hitchcock a Keaton se potkají s českými muzikanty

redakce | Zprávy / Pozvánky | 08.11.2015

Velká klubová jména v roli doprovodných kapel legendárních i polozapomenutých němých filmů, to je nepravidelný filmově-hudební cyklus Biofonie pražských kin Aero a Bio Oko. Po nedávných projekcích doprovázených autorskou hudbou skupin Zrní, Ille, Kittchen nebo kytaristy Petra Kružíka z Priessnitz se v listopadu diváci dočkají hned dvou němých projekcí s doprovodem alternativních kapel Carnem a Johannes Benz.

"Biofonie je taková naše lahůdka, vytržení z běžné kinařské dramaturgie. Moc rádi do Aera zveme mladé české muzikanty a s napětím očekáváme, co vzejde z jejich propojení s němými filmovými klasiky, obzvlášť pokud se jedná o vůbec první uvedení jako teď v případě Friga na mašině a Johannes Benz," říká ředitelka kina Aero Zuzana Kameníková.

V úterý 10. listopadu od 19.30 se v Aeru představí režijní debut mistra hororového žánru Alfreda Hitchcocka s názvem Bludiště lásky (The Pleasure Garden, USA 1925). Melodrama o dvou sboristkách londýnského divadla Zahrada rozkoše, které vstupují do společenského života a společně překonávají nástrahy milostného života, odstartovalo Hitchcockovu hvězdnou kariéru. I když jeho nejslavnější filmy měly teprve přijít, úvodní scéna z Bludiště lásky předznamenává budoucí motivy jeho tvorby a nezapře režisérův specifický filmový rukopis.


Film svou původní hudbou doprovodí multižánrová kapela Carnem, která si premiéru tohoto představení odbyla na letošní Letní filmové škole a setkala se s velmi pozitivními ohlasy. Carnem je projekt zpěvačky Kateřiny Göttlichové (BraAgas, Cena Anděl v kategorii World music v letech 2009 a 2014), Davida Göttlicha (Timudej) a Jana Balcara (La Putyka). Díky jejich spojení vznikla kapela, která vychází z kořenů world music. Čerpá ze španělské, mexické i balkánské hudby, nechává z ní ale jen základní kameny, které jsou dokreslované krajinou elektronických zvuků, ruchů, loopů a efektů. Projekce filmu plynule přejde do samostatného koncertu skupiny Carnem, který se odehraje přímo před plátnem Aera.

V pondělí 30. listopadu od 19.00 přijede do Aera Frigo na mašině (The General, USA 1926), jeden z posledních filmů němé éry. Buster Keaton, legendární komik kamenné tváře, se nechal inspirovat epizodou americké občanské války známé jako "Velká lokomotivní honička" a natočil nejen grotesku nabitou množstvím gagů, ale i napínavé drama a na svou dobu velkorozpočtový akční thriller se stovkou statistů. Frigo na mašině nezískal v době svého uvedení příliš vřelé přijetí ze strany kritiky ani diváků. Buster Keaton ho ale považoval za svůj nejlepší film a filmová historie mu dala za pravdu. Dnes je film považovaný za jeden z nejvýznamnějších filmů němé éry a i v konkurenci současných filmů se stále umisťuje v žebříčku nejoblíbenějších filmů portálu Čsfd. Zřídka uváděný film v Aeru v premiéře doprovodí režisér a dokumentarista Jan Foukal alias Johannes Benz se svou kapelou.


Johannes Benz je alter ego režiséra a dokumentaristy Jana Foukala, který v roce 2014 debutoval svým soundtrackem o alegorické cestě řidiče kamionu na albu One Way Road. V roce 2015 pak pokračuje úspěšným celovečerním filmem společnosti HBO o přátelství, svobodě a snění – Amerika. V silných melodiích písníčkáře, který je často přirovnáván k Bobu Dylanovi či Beckovi ho doprovází výrazní hudebníci David Landštof (Radůza, ex Lenka Dusilová...), a.m. Almela (Kafkaband, ex EOST...), Josef Štěpánek (Radůza, Iva Bitová...) a vokalistky Harvei sisters. Po projekci filmu s hudebním doprovodem proběhne na baru Aera samostatný koncert Johannes Benz.

Info

Carnem & Bludiště lásky
10. 11. 2015 19:30
Kino Aero, Praha

Johannes Benz & Frigo na mašině
30. 11. 2015 19:30
Kino Aero, Praha

www.kinoaero.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hudebně-diskuzní Hluk #2

redakce 22.10.2021

Druhý poslechově-diskusní večer Hluk chystá live sety Stanislava Abraháma, mʊdʌki a Simona Whethama.

Kopřivnický koncertní trojboj

redakce 21.10.2021

Kopřivnický koncertní trojboj představí tři místní kapely, které v posledních dvou letech díky covidu doma nekoncertovali.

JAF 34 vydává klip a pokřtí desku

redakce 19.10.2021

Křest alba Empty znamená i jeho první a poslední živé provedení. Ve Fuchsu2 vystoupí i mnoho dalších umělců a skupin.

Joseph Nechvatal představí v Brně svou tvorbu

redakce 19.10.2021

Prezentace autora pro Vašulka Kitchen Brno je nazvaná podle poslední umělcovy knihy Immersion Into Noise.

The Crimson Marathon v Brně i v Praze

redakce 19.10.2021

V průběhu večera se představí jednotliví členové King Crimson, a to jak v hudbě této skupiny, tak i se svými vlastními projekty.

Old Time Relijun dorazí na Sedmičku

redakce 18.10.2021

Zvuk OTR postavený na výrazné rytmice a zběsilých pěveckých vstupech jejich frontmana se ale podepsal i do výrazu generačně mladších postpunkových kapel.

100 gecs i Jeremy Zucker vystoupí v MeetFactory

redakce 18.10.2021

Hudba Jeremyho Zuckera plyne jako příběhy, které si vyprávíte s nejlepšími přáteli – je intimní, smysluplná, nebojí se jít do detailů.

Linea Aspera v Rock Café

redakce 17.10.2021

Radost ze znovuobnovení fungování Linea Aspera nakonec vyústila ve vydání druhé dlouhohrající řadovky.

Virtuální konference Meltingpot představí přes sto řečníků

redakce 17.10.2021

Meltingpot nabídne během čtyř dnů na dvou scénách výjimečné příběhy téměř sto osobností z celého světa - inovátorů, vizionářů, vědců či autorů bestsellerů.

Manu Delago přiveze novou desku věnovanou přírodě

redakce 15.10.2021

Už v sobotu 16. října dorazí do Paláce Akropolis se svým aktuálním programem Environ Me, v němž se klasické i elektronické nástroje mísí se zvuky přírody.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace