Zprávy / Pozvánky

Hradecký slunovrat v zimní edici

Hradecký slunovrat v zimní edici

redakce | Zprávy / Pozvánky | 07.10.2016

Magický zámek v Hradci nad Moravicí topící se v záplavě barevného listí a hvězdy různých žánrů v krásném novogotickém sále Velká dvorana. To je zimní varianta Hradeckého slunovratu, která se bude konat první listopadovou sobotu. Třetí ročník, šestý díl – tak můžeme v číslech shrnout Hradecký slunovrat 2016. Hlavní hvězdou tentokrát bude slavný trumpetista Laco Deczi se svou kapelou Celula New York složenou ze samých skvělých muzikantů. Laco Deczi nedávno ohlásil svou prezidentskou kandidaturu, takže Hradec je vlastně taková logická zastávka před pražským Hradem. Kdo se bude chtít dozvědět více o osobnosti Laca Decziho, může navštívit krásné rekonstruované kino v Hradci nad Moravicí, kde bude promítán dokumentární hudební film Pára nad řekou.

Velmi očekávaný je také koncert, nebo lépe řečeno show jednočlenného orchestru Circus Ponorka, který tvoří skladatel, producent, herec, zpěvák a kytarista Honza Ponocný. Můžete jej znát nejen ze spolupráce s mnoha slavnými muzikanty, ale také jako autora hudby k filmům Alice Nellis a herce (připomeňme například roli slepého bubeníka ve filmu Revival). Nedílnou součástí zimních hradeckých slunovratů je také křest nového alba. Po CD Půljablkoně a LP opavské skupiny Ladě letos přijde na řadu další domácí kapela. Album jednoduše pojmenované číslovkou pět pokřtí Expedice Apalucha. Baskytarista Jiří Pater, jinak též člen Ladě, se tak stane prvním muzikantem vystupujícím na všech dosud proběhlých zimních verzích Hradeckého slunovratu.


Ke kořenům blues nás vrátí brněnská kapela The Weathermakers sdružená kolem Jana Fice. Vychutnáme si delta blues hrané navíc na nástroje vlastní výroby (manufaktura Red Bird Instruments). Tklivé tóny uslyšíme vycházet z kytar zhotovených z krabic od doutníků, zesilovačů ze starých rádií a možná se na pódiu objeví i koště s nataženou strunou. "Zaujali svojí až pouliční syrovostí, neučesaností. Připadá mi, že si nehrají na bluesmany (jak to často u evropských bluesmanů vídáme), ale že jimi opravdu jsou," napsal o The Weathermakers respektovaný odborník Ondřej Bezr. Divácký úspěch jistě zaznamenají i The Honzíci. Trampská parodie, dotažená do nejmenších detailů. Vznikla díky neochotě pořadatelů na Portě v Řevnicích přečíst název skupiny The Weathermakers, ti pak muzikantům poradili, ať se příště jmenují nějak hezky česky, třeba Jeníčci. A tak vznikli The Honzíci, esence všech trampských zvyklostí a klišé. Přivítejme tedy kamarády, kteří se sjíždějí na Staré Osadě – Žblabunku, Vlčici, Sváču a další, zalomením palce a hlasitým "Umí". Kdo ví, třeba na Hradec přijede i legendární člen kapely Kojot, kterého ovšem dosud nikdo neviděl.

Celý večer pak zakončí afterparty, která se ponese také v trampském duchu coby potlach kamarádů ze spřátelených osad T. O. Žába himálajská spící a T. O. Stará osada. A proč vlastně existuje vedle letního festivalu i (pod)zimní edice? Odpovídá ředitel festivalu Vašek Müller: *"Zimní Hradecké slunovraty mají krásnou, a řekl bych až sevřenou atmosféru, je nám v tom nádherném sále všem moc příjemně, a tomu svědčí i dlouhé potlesky a nadšení diváků, které si všichni muzikanti moc užívají. A vlastně si tímto festiválkem zkracujeme čekání na léto. Ne náhodou zrovna na této akci budou prvně v prodeji lístky na Hradecký slunovrat 2017. Takže si můžete nejen užít moc hezký koncert, ale vlastně i vyřešit vánoční dárky pro hudební příznivce. A to určitě stojí za to."

Info

Hradecký slunovrat - Winter Edition 2016
5. 11. 2016 18:00
Hradec Nad Moravicí - Zámek

www.facebook.com/events/1104715556225344
www.facebook.com/hradeckyslunovrat
www.hradeckyslunovrat.cz

Foto © Ivan Krejza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Katarze v Gabriel Loci

redakce 17.09.2021

Magický prostor bývalého kláštera bude vibrovat na elektronické vlně a přinese divákovi neobyčejný zážitek.

Fuchs2 zahajuje klubovou sezónu

redakce 16.09.2021

Nový dramaturgický tým má ambici představovat výrazná jména současné klubové hudby a svébytné producenty a DJs s originální tvůrčí vizí.

Audiovizuální večer Genot Centre v Plato

redakce 16.09.2021

V průběhu večera, noci a rána se v městské galerii Plato Ostrava postupně představí deset různých tuzemských i zahraničních hudebníků či hudebních uskupení.

Sýček se vrací

redakce 16.09.2021

Nové zahnízdění Sýčka přineslo i obměněnou sestavu, která ale pořád frčí na krautrockový dálnici.

Pixies se vrátí do Prahy

redakce 15.09.2021

Historie Pixies je plná rozchodů, převratů a překvapení. Po více než třiceti letech vystupování a nahrávání Pixies zřejmě nalezli kýžený klid.

Startuje XI. ročník hudebních cen Vinyla

redakce 14.09.2021

Chystají se koncerty, přednášky a nově i workshopy Vinyla Academy.

Unikátní site specific akce #5 Prostor

redakce 13.09.2021

Zažijte netradičních #5 Prostor Pražské tržnice během koncertů Hellwany, Aiko, Hlaskontrabas, Floexe s Never Sol a Vážného zájmu.

Slut slaví třicátiny beneficí

redakce 10.09.2021

Jde se do studia a je nad slunce jasnější, že v případě Slut nejde o nějaký hloupě nostalgický reunion.

Další koncerty Rachot v září

redakce 10.09.2021

Na rozdíl od jiných avantgardistů jsou Lotto pravým opakem akademického přístupu. Jejich hudba pulsuje, vysílá seismické vibrace.

Kabinet múz slaví třicet let

redakce 09.09.2021

Ačkoliv rekonstrukční práce ještě pokračují, veřejnosti se Kabinet múz představí v nové podobě už v září.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace