Zprávy / Pozvánky

Hradecký slunovrat v zimní edici

Hradecký slunovrat v zimní edici

redakce | Zprávy / Pozvánky | 07.10.2016

Magický zámek v Hradci nad Moravicí topící se v záplavě barevného listí a hvězdy různých žánrů v krásném novogotickém sále Velká dvorana. To je zimní varianta Hradeckého slunovratu, která se bude konat první listopadovou sobotu. Třetí ročník, šestý díl – tak můžeme v číslech shrnout Hradecký slunovrat 2016. Hlavní hvězdou tentokrát bude slavný trumpetista Laco Deczi se svou kapelou Celula New York složenou ze samých skvělých muzikantů. Laco Deczi nedávno ohlásil svou prezidentskou kandidaturu, takže Hradec je vlastně taková logická zastávka před pražským Hradem. Kdo se bude chtít dozvědět více o osobnosti Laca Decziho, může navštívit krásné rekonstruované kino v Hradci nad Moravicí, kde bude promítán dokumentární hudební film Pára nad řekou.

Velmi očekávaný je také koncert, nebo lépe řečeno show jednočlenného orchestru Circus Ponorka, který tvoří skladatel, producent, herec, zpěvák a kytarista Honza Ponocný. Můžete jej znát nejen ze spolupráce s mnoha slavnými muzikanty, ale také jako autora hudby k filmům Alice Nellis a herce (připomeňme například roli slepého bubeníka ve filmu Revival). Nedílnou součástí zimních hradeckých slunovratů je také křest nového alba. Po CD Půljablkoně a LP opavské skupiny Ladě letos přijde na řadu další domácí kapela. Album jednoduše pojmenované číslovkou pět pokřtí Expedice Apalucha. Baskytarista Jiří Pater, jinak též člen Ladě, se tak stane prvním muzikantem vystupujícím na všech dosud proběhlých zimních verzích Hradeckého slunovratu.


Ke kořenům blues nás vrátí brněnská kapela The Weathermakers sdružená kolem Jana Fice. Vychutnáme si delta blues hrané navíc na nástroje vlastní výroby (manufaktura Red Bird Instruments). Tklivé tóny uslyšíme vycházet z kytar zhotovených z krabic od doutníků, zesilovačů ze starých rádií a možná se na pódiu objeví i koště s nataženou strunou. "Zaujali svojí až pouliční syrovostí, neučesaností. Připadá mi, že si nehrají na bluesmany (jak to často u evropských bluesmanů vídáme), ale že jimi opravdu jsou," napsal o The Weathermakers respektovaný odborník Ondřej Bezr. Divácký úspěch jistě zaznamenají i The Honzíci. Trampská parodie, dotažená do nejmenších detailů. Vznikla díky neochotě pořadatelů na Portě v Řevnicích přečíst název skupiny The Weathermakers, ti pak muzikantům poradili, ať se příště jmenují nějak hezky česky, třeba Jeníčci. A tak vznikli The Honzíci, esence všech trampských zvyklostí a klišé. Přivítejme tedy kamarády, kteří se sjíždějí na Staré Osadě – Žblabunku, Vlčici, Sváču a další, zalomením palce a hlasitým "Umí". Kdo ví, třeba na Hradec přijede i legendární člen kapely Kojot, kterého ovšem dosud nikdo neviděl.

Celý večer pak zakončí afterparty, která se ponese také v trampském duchu coby potlach kamarádů ze spřátelených osad T. O. Žába himálajská spící a T. O. Stará osada. A proč vlastně existuje vedle letního festivalu i (pod)zimní edice? Odpovídá ředitel festivalu Vašek Müller: *"Zimní Hradecké slunovraty mají krásnou, a řekl bych až sevřenou atmosféru, je nám v tom nádherném sále všem moc příjemně, a tomu svědčí i dlouhé potlesky a nadšení diváků, které si všichni muzikanti moc užívají. A vlastně si tímto festiválkem zkracujeme čekání na léto. Ne náhodou zrovna na této akci budou prvně v prodeji lístky na Hradecký slunovrat 2017. Takže si můžete nejen užít moc hezký koncert, ale vlastně i vyřešit vánoční dárky pro hudební příznivce. A to určitě stojí za to."

Info

Hradecký slunovrat - Winter Edition 2016
5. 11. 2016 18:00
Hradec Nad Moravicí - Zámek

www.facebook.com/events/1104715556225344
www.facebook.com/hradeckyslunovrat
www.hradeckyslunovrat.cz

Foto © Ivan Krejza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Château Perché Warm Up Festival v Crossu

redakce 26.06.2019

Francouzský festival Château Perché je óda na kulturu, umění, výraz, svobodu a nekonvenčnost. Je to oslava života a lásky, která spojuje lidi. U nás warm up!

Tom z dEUS a jeho jazzová kapela

redakce 26.06.2019

Suverénní, ale chvílemi notně divokou instrumentaci zkušených jazzmanů navíc obohacuje o punkový feeling. Tom Barman a jeho TaxiWars.

Songs from Utopia: Příběhy o šílenství reality v karlínském Bar/áku

redakce 26.06.2019

Silná výpověd dvou zralých hudebních osobností, chvála souhry a velkého souznění. Songs of Utopia v karlínském Bar/áku

The Kill Devil Hills letos i v klubu

redakce 25.06.2019

Australští The Kill Devil Hills se letos v létě vracejí na Starý kontinent a tentokrát míří zejména na letní festivaly.

Tropical Fuck Storm se premiérově představí v Praze

redakce 25.06.2019

Tropical Fuck Storm si za krátkou dobu své existence stihli získat přízeň kritiky i fanoušků po celém světě.

Budoucnost math-metalu Frontierer rozseká Prahu

redakce 24.06.2019

"Frontierer jsou zřejmě nejtvrdší a nejšpinavější kapela, která následuje odkaz The Dillinger Escape Plan." A v půli července přijede rozsekat Prahu na třísky.

Subtilní svět Cigarettes After Sex na podzim v Praze

redakce 23.06.2019

Cigarettes After Sex se stylizují do černobílé a jejich písně na youtube zpravidla nedoprovází hudební videa. S chystanou druhou deskou se v listopadu vrací do pražského Roxy.

Ariadne s exkluzivními předskokany

redakce 21.06.2019

Čelní srážka liturgických zpěvů a elektronických experimentů? Ariadne pojí sakrální tradice s nestálou postmodernou.

Prague Headphone Festival v Punctu

redakce 21.06.2019

Koncept koncertu recipovaného prostřednictvím sluchátek je inspirovaný konceptem Le Placard, se kterým přišel Erik Minkkinen.

Fléda chystá GusGus, Hooverphonic, De Staat nebo Kompromat

redakce 21.06.2019

Zveřejnění dlouho utajovaného obsahu Vitalicova šuplíku budou v listopadu předcházet koncerty různých žánrů z mnoha koutů světa.