Zprávy / Pozvánky

Hrubý s Galénem chystají narozeninový mejdan roku

Hrubý s Galénem chystají narozeninový mejdan roku

Anna Mašátová | Zprávy / Pozvánky | 16.12.2013

Před pětašedesáti lety se narodil houslista Jan Hrubý, o pětačtyřicet let později vzniklo odborné zdravotnické nakladatelství Galén. Zdálo by se, že spolu tato jména nemají nic společného, přesto spolu chystají narozeninový večírek s desítkami vystupujících.

Jan Hrubý se narodil 3. prosince roku 1948 v Praze. Všestranný hudebník studoval housle na Pražské konzervatoři, spřátelil se i s baskytarou a prošel nejlepšími českými rockovými kapelami, jako jsou Etc. Vladimíra Mišíka nebo Framus 5 Michala Prokopa, spolupracoval s Dagmar Andrtovou-Voňkovou, Janem Spáleným, Hanou Hegerovou nebo skupinami Jazz Q, Marsyas, C&K Vocal a mnoha dalšími. Na počátku devadesátých let propadl tzv. „keltskému rocku“. Na motivy knih J.R.R. Tolkiena nahrál alba s kapelou Kukulín, keltské a irské motivy zazněly také na soundtracku k pohádce Nevěsta pro Paddyho, za hudbu k poezii irského básníka Desmonda Egana získal dokonce ocenění z rukou irského velvyslance v Praze.

Galén už nějaký ten rok není zaměřen pouze na medicínskou literaturu, ale významně podporuje fenomén českého písničkářství. Vydává desky, sbírky textů, biografie i antologie, jedním z jeho „koní“ je právě i sám oslavenec.

Po boku Hrubého tak vystoupí (nejen) jeho dlouholetí spoluhráči – Kukulín, Vladimír Mišík, Radim Hladík s ČDG, Michal Prokop s Lubošem Andrštem, Marsyas, Vlastimil Třešňák, Jana Šteflíčková či Vladimír Merta, který ten večer pokřtí nové album s názvem Domilováno a obsáhlý svazek textů Mimo čas.

Kromě mnoha překvapení bude představena kniha publicisty Milana Tesaře Housle tečka Hrubý. Legendární houslista v ní vzpomíná na uplynulá léta na pódiu i mimo něj, biografie je opatřena bohatou fotografickou přílohou a texty Jiřího Černého a Josefa Klímy. Přijďte včas, program je nabitý, opulentní literárně-hudební oslava startuje již v 18 hodin.

Info

Jan Hrubý & Galén
18. 12. 2013 18:00
Palác Akropolis, Praha
Vstup: 260 - 300 Kč

www.palacakropolis.cz
www.galen.cz

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Golden Filter poprvé v Praze

redakce 18.02.2020

Jejich cesta prošla skrz jemné popové melodie a synthpopové taneční pasáže v lyrický experiment plný rovných beatů.

Znovuzrození DIIV se ukážou v MeetFactory

redakce 18.02.2020

Shoegazem říznutý dream pop si rychle podmanil indie publikum i hudební publicisty.

Haiku Garden i Bob Wayne v Kaštanu

redakce 17.02.2020

Do Prahy se vrátí lublanští Haiku Garden, a spolu s pražskými Palindromes zazvoní kytarami v břevnovském Kaštanu.

Pushteek Fest podruhé a s několika speciálními hosty

redakce 17.02.2020

Decultivate doprovází Baptists na všech třech zastávkách po Evropě a tentokrát musí drtit molekuly, aby překonali zabijácký set z minulého roku.

Vole s Bahratal na minitour

redakce 16.02.2020

Vole se velice rádi dělí o podíl na všeobecném halasu (čti mayhemu), na minitour je doprovodí nejen labelem spříznění Bahratal.

Jarní program na Flédě září velkými jmény

redakce 16.02.2020

Dramaturgie klubu pro jarní měsíce jasně odráží trend současné hudby – striktní žánrové rozdělení je minulostí, budoucnost patří fúzím.

Limp Bizkit se vracejí do České republiky

redakce 16.02.2020

V rámci pražského koncertu by tak vedle osvědčených hitovek mohl zaznít i nový repertoár, po kterém fanoušci již velmi dlouho lačně pokukují.

Pokračování Wakushoppu v Ostravě

redakce 14.02.2020

Wakushoppu je série improvizačních koncertů, nekomerční platforma pro volnou improvizaci a audiovizuální umění.

Na Flédu přijede Ramirez

redakce 14.02.2020

V rozhovoru pro server Urban Buzz mezi své vlivy řadí hlavně old school rap a umělce, jako jsou Outkast, DJ Screw nebo Andre Nickatin.

Edison Filmhub promítne všech sedmnáct filmů nominovaných na Českého lva

redakce 13.02.2020

Přehlídkou zároveň Edison startuje svůj nový programový blok Český výběr, ve kterém budou promítány kurátorsky selektované tituly.