Zprávy / Pozvánky

Hrubý s Galénem chystají narozeninový mejdan roku

Hrubý s Galénem chystají narozeninový mejdan roku

Anna Mašátová | Zprávy / Pozvánky | 16.12.2013

Před pětašedesáti lety se narodil houslista Jan Hrubý, o pětačtyřicet let později vzniklo odborné zdravotnické nakladatelství Galén. Zdálo by se, že spolu tato jména nemají nic společného, přesto spolu chystají narozeninový večírek s desítkami vystupujících.

Jan Hrubý se narodil 3. prosince roku 1948 v Praze. Všestranný hudebník studoval housle na Pražské konzervatoři, spřátelil se i s baskytarou a prošel nejlepšími českými rockovými kapelami, jako jsou Etc. Vladimíra Mišíka nebo Framus 5 Michala Prokopa, spolupracoval s Dagmar Andrtovou-Voňkovou, Janem Spáleným, Hanou Hegerovou nebo skupinami Jazz Q, Marsyas, C&K Vocal a mnoha dalšími. Na počátku devadesátých let propadl tzv. „keltskému rocku“. Na motivy knih J.R.R. Tolkiena nahrál alba s kapelou Kukulín, keltské a irské motivy zazněly také na soundtracku k pohádce Nevěsta pro Paddyho, za hudbu k poezii irského básníka Desmonda Egana získal dokonce ocenění z rukou irského velvyslance v Praze.

Galén už nějaký ten rok není zaměřen pouze na medicínskou literaturu, ale významně podporuje fenomén českého písničkářství. Vydává desky, sbírky textů, biografie i antologie, jedním z jeho „koní“ je právě i sám oslavenec.

Po boku Hrubého tak vystoupí (nejen) jeho dlouholetí spoluhráči – Kukulín, Vladimír Mišík, Radim Hladík s ČDG, Michal Prokop s Lubošem Andrštem, Marsyas, Vlastimil Třešňák, Jana Šteflíčková či Vladimír Merta, který ten večer pokřtí nové album s názvem Domilováno a obsáhlý svazek textů Mimo čas.

Kromě mnoha překvapení bude představena kniha publicisty Milana Tesaře Housle tečka Hrubý. Legendární houslista v ní vzpomíná na uplynulá léta na pódiu i mimo něj, biografie je opatřena bohatou fotografickou přílohou a texty Jiřího Černého a Josefa Klímy. Přijďte včas, program je nabitý, opulentní literárně-hudební oslava startuje již v 18 hodin.

Info

Jan Hrubý & Galén
18. 12. 2013 18:00
Palác Akropolis, Praha
Vstup: 260 - 300 Kč

www.palacakropolis.cz
www.galen.cz

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Raketkanon vyjíždí na poslední turné

redakce 14.10.2019

Jednou ze zastávek posledního klubového tour Raketkanon bude i vídeňská Arena, Čechám i Slovensku se tentokrát vyhnou.

Titáni thrash metalu Slayer se loučí koncertním filmem plným krve

redakce 14.10.2019

Snímek zachycuje kapelu v nejlepší formě na koncertě v Los Angeles v roce 2017 a zároveň do krátkého hraného filmu propojuje poslední tři videoklipy.

Písničkář Cavetown se vrací do Prahy

redakce 14.10.2019

Na nahrávce míchá folkové písničkářství, indie elektroniku i popové melodie, které doprovází optimisticky zasněné vypravování o dospívání.

Milky Chance a písně inspirované mořem

redakce 12.10.2019

Skladby spojuje téma všudypřítomného oceánu a samotný název odkazuje na sílu měsíce způsobující každodenní příliv a odliv.

LU a Nierika po devíti letech spolu

redakce 11.10.2019

Při příležitosti vydání limitovaných vinylových edic se po devíti letech setkají LU a Nierika na stejném pódiu.

Beth Hart ve větším

redakce 11.10.2019

Beth Hart pokaždé přijíždí se zbrusu novým playlistem, pokaždé překvapí vyvážeností svého setu a talentem.

Nová inkarnace, nový koncept, nová sestava - Swans v jarní Praze

redakce 10.10.2019

Jak víme, s Michaelem Girou a jeho Swans se nikdy nic neopakuje dvakrát. Těšíme se na duben, kdy přiveze současný zvuk legendární, ovšem nyní zcela nové formace.

Legendy industriálu Test Dept v Praze

redakce 10.10.2019

Legendy industriálu a zakladatelé techna Test Dept vystoupí v pražském Paláci Akropolis spolu s Paprsky inženýra Garina.

Dennis Lloyd přijede v listopadu do Prahy

redakce 09.10.2019

Izraelský zpěvák, skladatel, producent a multiinstrumentalista Dennis Lloyd vystoupí poprvé u nás.

Kouzlo chaosu: Ka Baird v Praze

redakce 08.10.2019

V Punctu se představí omamná psychedelie pro hlas, syntezátory a flétnu.