Zprávy / Festivalové

Hudba a video ruku v ruce: YouTopia

Hudba a video ruku v ruce: YouTopia

redakce | Zprávy / Festivalové | 08.09.2019

Festival s názvom YouTopia, ktorý prepája hudobný a audiovizuálny svet, spoločne pripravujú kultúrne centrum Malý Berlín, Nádvorie a občianske združenie Publikum.sk. Jeho prvý ročník sa bude v Trnave konať 20. – 21. septembra. Inšpiráciou festivalu sú hudobné videoklipy, ktoré dlhodobo patria k najsledovanejším obsahom na internete. Po tom, ako ich prestali vysielať nielen plnoformátové televízie, ale aj kanály, ktoré sa na hudobný obsah vyslovene špecializovali, videoklipy našli svoj druhý domov na YouTube. Práve od tejto internetovej stránky je aj odvodený názov festivalu.

Kým však v televízii tradične prevládali profesionálne vytvorené videá, na internete môže vysielať prakticky hocikto. Profesionálne videoklipy zdieľajú rovnaký priestor s fanúšikovskými verziami. Ľudia zaplavujú kyberpriestor remixami, mashupmi, paródiami či poctami svojich obľúbených piesní. Festival YouTopia vzniká preto, aby najlepšie a najpozoruhodnejšie hudobné videá presťahoval zo súkromia osobných smartfónov či počítačov na veľké plátno aj s kvalitným ozvučením. Spojením pohyblivého obrazu a premenlivého soundtracku vznikajú pri sledovaní filmov v kinosálach jedinečné zážitky a YouTopia ponúka možnosť zažiť niečo podobné pri spojení videa a hudby.

Rovnocennou súčasťou festivalu budú audiovizuálne performancie a hudobné koncerty dopĺňané o vizuálnu zložku, napríklad v podobe VJingu alebo pripravenej projekcie. Festival ponúkne žánrovo pestrú súčasnú hudbu domácej alternatívnej scény, ktorú doplnia zahraniční interpreti, medzi nimi napr. aj Jonny Wilson známy ako Eclectic Method, nekorunovaný kráľ videoremixu. Už od prvého ročníka sa festival profiluje ako prehliadka toho najlepšieho v oblasti hudobného videa a hudobnej produkcie na Slovensku v porovnaní so svetom. Jedna z premietacích sekcií je venovaná výberu najlepších slovenských videoklipov za roky 2018 – 2019.

Info

YouTopia 2019
20. - 22. 9. 2019
Nádvorie, Trnava
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Irena & Vojtěch Havlovi se chystají na Le Guess Who?

redakce 04.10.2022

Pestrou tvorbu manželů je dodnes těžké, ne-li nemožné, zařadit do nějaké škatulky. Na jejich vystoupení láká festival videem od nezávislého filmaře, fotografa a zvukového umělce Vincenta Moona.

Rock for People tasí Muse a Slipknot

redakce 03.10.2022

Rock for People letos slavil úspěch na všech frontách a 27. ročník festivalu na tento úspěch nejen naváže, ale chystaným lineupem ho doslova převálcuje.

Film a architektura uvede v Brně poctu géniům moderní architektury a designu

redakce 30.09.2022

Festival zakončí v Kině Art bizarní dokument The Bubble přibližující oblast Villages, největší komunitu důchodců v Americe.

Na Be2Can nebude chybět Stříbrný medvěd z Berlinale nebo Zlatý lev z Benátek

redakce 30.09.2022

Filmová přehlídka, která každoročně nabízí dramaturgicky vytříbený výběr toho nejvýraznějšího z Berlinale, Benátky a Cannes, letos představí dvacet premiér.

Začíná knižní festival LITR

redakce 28.09.2022

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace.

První ročník brněnské klubové noci Batch

redakce 27.09.2022

Mezi headlinery akce patří argentinská rapperka Catnapp, legenda středoevropského a východoevropského punku polští Dezerter.

Sýpka Za Škodovkou dokořán

redakce 22.09.2022

V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Space X počtvrté

redakce 22.09.2022

Počet hudebníků i příznivců zabývající se ambientem, minimalismem či alternativní elektronikou v současném hudebním dění neustále roste.

Lunchmeat Festival 2022 co nevidět, co neslyšet

redakce 21.09.2022

Každoroční přehlídka věnovaná elektronické hudbě a vizuálnímu umění slibuje šestidenní dobrodružný program na čtyřech scénách v Praze.

Ostrava Kamera Oko: Pod dlažbou je pláž!

redakce 21.09.2022

Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace