Zprávy / Pozvánky

Hudební dialogy s příchutí flamenca: Dorantes a García-Fons v Praze

Hudební dialogy s příchutí flamenca: Dorantes a García-Fons v Praze

Barka Fabiánová | Zprávy / Pozvánky | 30.03.2017

Když španělský pianista David Peñas Dorantes potkal francouzského kontrabasistu Renauda Garcíu-Fons bylo tohle setkání osudové. Okamžitě našli společnou hudební řeč, z následné spolupráce pak vznikl skvostný dialog plný flamencových rytmů prozářených středomořským sluncem. Tihle dva virtuózní hudebníci rozhodně boří hranice mezi žánry a jejich koncerty bývají hudebním zážitkem, na který se nezapomíná. Kromě jarního pražského vystoupení v Divadle U Hasičů, budou v létě i jedním z vrcholů festivalu Colours of Ostrava.

David Peñas Dorantes pochází z Andaluzie, v jeho žilách však koluje cikánská krev. Možná právě proto je jeho život odjakživa spjat s flamencem. Začínal jako kytarista, v deseti letech však kytaru odložil a začal studovat hru na klavír. V současnosti je jedním z nejvyhledávanějších španělských pianistů. V jeho tvorbě tak najdete nejen flamenco, ale i prvky jazzu a impresionistické nálady.


Kontrabasista Renaud García-Fons se sice narodil v Paříži, ale jeho rodiče pocházeli z Katalánska. I on začínal kytarou a pianem, ale později mu učaroval kontrabas. Studoval na konzervatoři v Paříži, jeho učitelem byl Francois Rabbath, syrský kontrabasový inovátor. Možná i jeho zásluhou je dnes García-Fons považován za Paganiniho tohoto nástroje. Na kontrabas přidal pátou strunu, čímž výrazně rozšířil možnosti tohoto nástroje. Ojedinělý je pak i způsob, jakým používá smyčec. Jeho pomocí dokáže zvuk kontrabasu přeměnit na violoncello, housle a kytaru.

Dva hudebníci, kteří milují flamenco, společně nahráli album Paseo a Dos. A jak se píše v předmluvě k téhle desce: Pokud sejdete z cesty, po které chodí všichni, snadno dorazíte do míst, kde ještě nikdo před vámi nebyl. Možná na této cestě potkáte jiné cestovatele, virtuózní alchymisty, které pohání stejná touha sublimovat své umění. Spolupráce Renauda Garcíi-Fons a Dorantese je transcendentální a nevyhnutelná. Hudba, která se zrodila pod sluncem, prodchnutá historií flamenca, je poháněna silou a smyslností. Výsledkem jsou pak čisté emoce destilované tímto fenomenálním duem.

Info

Dorantes & Garcia-Fons Duo (SPA/FR)
02.04. 2017
Divadlo U Hasičů, Praha

www.facebook.com/events/149333138876767/
jmw.cz/cs/p/dorantes-garcia-fons-duo

Foto: ©Javier Caro

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Otvorená výzva na tretí ročník festivalu Tehláreň

redakce 28.02.2021

Cieľom festivalu je sieťovať komunitu mladej generácie umelcov zo Slovenska a okolitých štátov, ktorá sa môže v neformálnej atmosfére vzájomne spoznať medzi sebou.

Akci Národ sobě – kultura podpoří i Morcheeba

redakce 26.02.2021

Koncert Národ sobě – kultura tobě je postavený především na neobvyklých nebo ne často slýchaných kooperacích.

Madhouse Express vs. Weird Visuals vs. stream

redakce 25.02.2021

Spojení psychedelického rocku a osobitého projevu kapely Madhouse Express doplní projekce liquid-light show.

Urban Market nabídne koncerty i přednášky

redakce 25.02.2021

Festival nabídne během pěti dní koncerty 52 Hertz Whale, Isama Zing, Bad Karma Boy, Felix, Tono S. a Lannne.

Do Prahy přijedou I Like Trains

redakce 14.02.2021

Hudebně stojí svébytná tvorba I Like Trains nadále mezi postpunkem, new wave a gothrockem, ale je prosáklá i vyloženě popovými linkami a hlavně nikdy neutichajím groovem a podivně skličující energií.

Změny akcí Fource Entertainment přehledně

redakce 11.02.2021

Koncerty nám chybí stejně jako vám, ve stávající nepříznivé situaci ale dělají Fource Entertainment vše pro to, aby se naplánované akce nerušily.

Benefiční streamy pro Klub 007 Strahov

redakce 28.01.2021

Dva večery, sedm super hero kapel, žánry hard, fast and loud, tak jak je na kopci zvykem. Sety nehorázně krátké a maximálně zničující.

Zavřená MeetFactory servíruje místo živé kultury podcasty

redakce 20.01.2021

MeetFactory se snaží plnit svou misi i přesto, že její dveře musí zůstat zavřené. V podcastu Tovární hlášení zpovídá důležité osobnosti české i slovenské kultury.

Celebration44 online

redakce 30.12.2020

Vánoční atmosféra byla tradičně úzce spjatá s party Celebration44 a letos, ačkoliv tomu náročné časy nepřejí, tomu nebude jinak.

Audiovizuální Pfko 2021 jako stream. Menu.

redakce 29.12.2020

Speciální audiovizuální Pfko, tedy přání všeho dobrého v roce příštím si na 30. prosince přichystala platforma Menu.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace