Zprávy / Pozvánky

Hudební dialogy s příchutí flamenca: Dorantes a García-Fons v Praze

Hudební dialogy s příchutí flamenca: Dorantes a García-Fons v Praze

Barka Fabiánová | Zprávy / Pozvánky | 30.03.2017

Když španělský pianista David Peñas Dorantes potkal francouzského kontrabasistu Renauda Garcíu-Fons bylo tohle setkání osudové. Okamžitě našli společnou hudební řeč, z následné spolupráce pak vznikl skvostný dialog plný flamencových rytmů prozářených středomořským sluncem. Tihle dva virtuózní hudebníci rozhodně boří hranice mezi žánry a jejich koncerty bývají hudebním zážitkem, na který se nezapomíná. Kromě jarního pražského vystoupení v Divadle U Hasičů, budou v létě i jedním z vrcholů festivalu Colours of Ostrava.

David Peñas Dorantes pochází z Andaluzie, v jeho žilách však koluje cikánská krev. Možná právě proto je jeho život odjakživa spjat s flamencem. Začínal jako kytarista, v deseti letech však kytaru odložil a začal studovat hru na klavír. V současnosti je jedním z nejvyhledávanějších španělských pianistů. V jeho tvorbě tak najdete nejen flamenco, ale i prvky jazzu a impresionistické nálady.


Kontrabasista Renaud García-Fons se sice narodil v Paříži, ale jeho rodiče pocházeli z Katalánska. I on začínal kytarou a pianem, ale později mu učaroval kontrabas. Studoval na konzervatoři v Paříži, jeho učitelem byl Francois Rabbath, syrský kontrabasový inovátor. Možná i jeho zásluhou je dnes García-Fons považován za Paganiniho tohoto nástroje. Na kontrabas přidal pátou strunu, čímž výrazně rozšířil možnosti tohoto nástroje. Ojedinělý je pak i způsob, jakým používá smyčec. Jeho pomocí dokáže zvuk kontrabasu přeměnit na violoncello, housle a kytaru.

Dva hudebníci, kteří milují flamenco, společně nahráli album Paseo a Dos. A jak se píše v předmluvě k téhle desce: Pokud sejdete z cesty, po které chodí všichni, snadno dorazíte do míst, kde ještě nikdo před vámi nebyl. Možná na této cestě potkáte jiné cestovatele, virtuózní alchymisty, které pohání stejná touha sublimovat své umění. Spolupráce Renauda Garcíi-Fons a Dorantese je transcendentální a nevyhnutelná. Hudba, která se zrodila pod sluncem, prodchnutá historií flamenca, je poháněna silou a smyslností. Výsledkem jsou pak čisté emoce destilované tímto fenomenálním duem.

Info

Dorantes & Garcia-Fons Duo (SPA/FR)
02.04. 2017
Divadlo U Hasičů, Praha

www.facebook.com/events/149333138876767/
jmw.cz/cs/p/dorantes-garcia-fons-duo

Foto: ©Javier Caro

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy

redakce 20.09.2021

Kapela VickiKristinaBarcelona představuje Waitsovy písně v novém světle, přičemž ctí jejich původní humor a patos.

Sezóna se plní koncerty Fource

redakce 19.09.2021

Na jaře přijedou díky Fource Tom Gregory, Ocean Alley, John nebo Orla Gartland. Injury Reserve dorazí už v únoru.

Katarze v Gabriel Loci

redakce 17.09.2021

Magický prostor bývalého kláštera bude vibrovat na elektronické vlně a přinese divákovi neobyčejný zážitek.

Fuchs2 zahajuje klubovou sezónu

redakce 16.09.2021

Nový dramaturgický tým má ambici představovat výrazná jména současné klubové hudby a svébytné producenty a DJs s originální tvůrčí vizí.

Audiovizuální večer Genot Centre v Plato

redakce 16.09.2021

V průběhu večera, noci a rána se v městské galerii Plato Ostrava postupně představí deset různých tuzemských i zahraničních hudebníků či hudebních uskupení.

Sýček se vrací

redakce 16.09.2021

Nové zahnízdění Sýčka přineslo i obměněnou sestavu, která ale pořád frčí na krautrockový dálnici.

Pixies se vrátí do Prahy

redakce 15.09.2021

Historie Pixies je plná rozchodů, převratů a překvapení. Po více než třiceti letech vystupování a nahrávání Pixies zřejmě nalezli kýžený klid.

Startuje XI. ročník hudebních cen Vinyla

redakce 14.09.2021

Chystají se koncerty, přednášky a nově i workshopy Vinyla Academy.

Unikátní site specific akce #5 Prostor

redakce 13.09.2021

Zažijte netradičních #5 Prostor Pražské tržnice během koncertů Hellwany, Aiko, Hlaskontrabas, Floexe s Never Sol a Vážného zájmu.

Slut slaví třicátiny beneficí

redakce 10.09.2021

Jde se do studia a je nad slunce jasnější, že v případě Slut nejde o nějaký hloupě nostalgický reunion.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace