Zprávy / Pozvánky

Hudební hvězdy na Pražském Quadriennale 2015

Hudební hvězdy na Pražském Quadriennale 2015

redakce | Zprávy / Pozvánky | 06.05.2015

Nejvýznamnější mezinárodní přehlídka v oblasti divadla a scénografie na světě s tradicí od roku 1967 se opět po čtyřech letech vrací do Prahy. 13. ročník Pražského Quadriennale se ponese v duchu živé výstavy, která během 11 dní nabídne desetitisícům návštěvníků prezentaci děl a umělců z rekordního počtu 78 zemí světa. Hlavním tématem PQ 2015 je SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika. Hudba je tedy jedním ze tří podtémat PQ, které rozvíjejí SdílenýProstor, a je jí věnována velká část celého programu. Před Rudolfinem vyroste během PQ 2015 na 11 dní expozice Hudba a prostor kurátora Jiřího Heřmana, na Nové scéně se uskuteční workshopy pro zvukové designéry, v areálu Podolského plaveckého bazénu zahrají švýcarští hudebníci např. z Young Gods, v přednáškovém programu vystoupí i hudební hvězdy jako je např. Bianca Casady ze skupiny CocoRosie. Po celý červen bude probíhat v Galerii Jaroslava Fragnera světová premiéra multimediální instalace věnované fenoménu festivalu v Glastonbury. Hudba je však také výrazně zastoupena i v Sekci zemí a regionů, hlavní programové části PQ 2015. Zvuky a hudba jsou totiž mnohdy hlavními vyjadřovacími prostředky kurátorů jednotlivých expozic této světové výstavy.

Slavnostní zahájení 13. ročníku Pražského Quadriennale se uskuteční ve středu 17. června od 18 hodin na Staroměstském náměstí. Pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského vystoupí Folklórna skupina Poľana z Jarabiny a členové souboru Farma v jeskyni. Zahraje Orchestr BERG v čele s dirigentem Peterem Vrábelem.

Zvuk přenášený kostmi, počasí měnící hudbu či izraelský hudební videoart V rámci výstavní Sekce Zemí a regionů se návštěvníci mohou těšit na mnoho netradičních zvukových i hudebních zážitků. Polská národní expozice, na které pracoval významný scénograf Jerzy Gurawski, nechá návštěvníky proniknout do tajů sonifikace a zprostředkuje jim možnost "sáhnout si na zvuk" a slyšet jej přes vlastní kosti. Finská instalace Meteorologická stanice prozkoumá roli zvuku jako scénografického faktoru v performativních uměních a to hned několika způsoby. Umělci se například pokusí společně s návštěvníky Pražského Quadriennale zjistit, jakým způsobem ovlivňuje počasí hudební nástroje a tedy i hudbu. Finští hudebníci během hry na nástroj zažijí déšť, sníh, dusivé horko, povodeň a vítr, i všechny jejich možné kombinace a s postupných rozkladem nástrojů budou návštěvníci moci sledovat i proměny samotné hudby. Katalánsko uvede záznamy nedávných operních inscenací Alfonse Florese a Izrael přiveze do Prahy videartovou instalaci, která představí celkem 45 produkcí izraelských muzikálů a oper.

Glastonbury: Země a legenda (28. 5. – 28. 6. 2015, Galerie Jaroslava Fragnera)
Victoria and Albert Museum připravilo v rámci Pražského Quadriennale 2015 první imerzivní videoinstalaci o festivalu Glastonbury. Jedná se o světovou premiéru, ve které se poprvé v atraktivní multimediální instalaci představí video archiv tohoto legendárního festivalu. Instalace, představující i dosud nepromítaný film natočený v Glastonbury v roce 2014, zkoumá étos největšího uměleckého festivalu na světě odehrávajícího se v zelených polích. Festival spjatý s idylickým somersetským venkovem je utvářen nezaměnitelnou topografií prostoupenou staletími mýtů a legend a sám se podílí na jeho dalším utváření. Instalace si klade za cíl zachytit tuto komplexitu prostřednictvím pohledu na ideály a scénografii sdíleného prostoru.

Instalace Hudba a Prostor v podobě zenové zahrady před Rudolfinem
(18. – 28. 6. 2015, náměstí Jana Palacha)
Autorem instalace Hudba a Prostor je Jiří Heřman, komisař a garant tématu „Hudba“ v rámci hlavní výstavní sekce PQ 2015. Zenová zahrada vytvoří pro návštěvníky i kolemjdoucí v srdci rušného velkoměsta klidovou zónu, ve které několikrát denně zazní skladba dirigenta a hudebního skladatele Marko Ivanoviće. V sobotu 20. června se hudba rozezní již při východu slunce ve 4.39 a také při jeho západu ve 20.48. Instalace chce poukázat na vztah hudby a prostoru a jejich vzájemné ovlivnění - inscenování hudby v prostoru a prostor jako inspirace pro kompozici hudby.


Bazén v Podolí oslaví 50. výročí audio-vizuálním koncertem Švýcarů- Bernard Trontin (Young Gods), OY a Sunfast
(18. 6. 2015 od 22:30, Plavecký stadion Podolí)
Umělecká instalace a performance Podolská vlna, která je součástí švýcarské expozice, představuje jedinečný audiovizuální projekt, připravený u příležitosti 50. výročí vybudování areálu plaveckého bazénu Podolí. V rámci Pražského Quadriennale tak na jeden den vznikne v areálu plaveckého bazénu ojedinělá performance, inspirovaná samotnými prostory budovy. Vlna, kterou budova připomíná, se na jeden den zalije světelnou instalací, rozezní inspirativní hudbou a na chvíli se bude zdát, jakoby se celá rozpohybovala. Tvůrci audiovizuálního projektu nabídnou 18. června od 22:30 zcela jiný úhel pohledu na plavecký stadion a to v době, kdy není běžně veřejnosti otevřený. Na koncertě komponovaném speciálně pro tuto příležitost vystoupí také Bernard Trontin ze skupiny Young Gods, jeden z umělců ze švýcarského týmu, kteří se PQ 2015 zúčastní. Vstupenkou na akci je plavenka do podolského bazénu.

Sound Kitchen představí živě práci zvukových designérů
(22. – 24. 6. 2015, Nová scéna Národního divadla)
Foyer Nové scény Národního divadla se na tři červnové dny stane sídlem projektu Sound Kitchen, který nabídne prostor pro prezentaci a diskuzi umělců z celého světa působících v oblasti zvukového designu. Sound Kitchen bude přístupný zdarma i široké veřejnosti a to vždy od 10.00 do 18.00. Na Nové scéně Národního divadla se setká téměř 50 zvukových umělců, kteří představí skladby, zvukové umění, zvukové instalace či díla zvukového designu.

Přednášky a workshopy hudebních hvězd
Také v rámci PQ Talks se můžete těšit na zajímavé přednášky a diskuze s hudebními interprety. Bianca Leilani Casady z amerického sesterského dua CocoRosie program doplní svou přednáškou "Faded like a Rose At The End Of A Dream". Ústředím tématem je divadlo jako prostor pro rozvoj tvůrčího procesu. Přednáška proběhne ve čtvrtek 18. června od 14.00 v Paláci Colloredo-Mansfeld. Zpěvačka Ridina Ahmedová ve své tvůrčí dílně prozkoumá vztahy mezi smysly a okolním světem. Její celodenní workshop, který se koná 23. června od 18.00, nadchne všechny, kteří chtějí objevovat vlastní hlas a poznatky s ním spojené.

V rámci Pražského Quadriennale se můžete těšit na mnoho dalších nejen divadelních zážitků. Celý program se v letošním roce poprvé odehraje v historickém centru Prahy, jak uvnitř významných staveb a památek města, tak ve veřejném prostoru. Kromě hlavní programové části Sekce zemí a regionů se můžete těšit na divadelní představení, pouliční performance, instalace ve veřejném prostoru, workshopy, přednášky a diskuze s nejvýznamnějšími osobnostmi současného divadla a scénografie či dokonce filmu jako jsou Robert Lepage, Robert Wilson nebo Julie Taymor.

Info

Pražské Quadriennale 2015
18. -28. 6. 2015

www.facebook.com/praguequadrennial
www.twitter.com/PQ2015
www.pq.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Black Metall není Black metal aneb Kulturní úderka

redakce 29.03.2020

Garage rocková Kulturní úderka neváhá zamíchat do svých skladeb blues, okořenit je ostrým riffem nebo úplně ztišit do akustické balady.

Maceo Parker oznamuje náhradní termín pražského koncertu

redakce 28.03.2020

Maceo Parker oznamuje náhradní termín pražského koncertu v Divadle Archa.

Virtual Healing: DJské kolektivy streamují pro osamělé tanečníky

redakce 26.03.2020

V reakci na nenadálou situaci se spojily desítky kolektivů z Prahy, Brna, Ostravy a dalších měst - pop-up studia streamují denně živě koncerty, DJské sety, rozhovory.

Squid, fenomén britské kytarové scény, přijedou poprvé do Česka

redakce 24.03.2020

Divokou kartu britské kytarové scény získal loni bezpochyby postpunkový/diskofunkový fenomén Squid. V srpnu se představí v Underdogs'.

Lucy Dacus ani James Arthur v Praze nevystoupí, Easy Life a IAMX ano

redakce 24.03.2020

Odložené jarní akustické turné Chrise Cornera a jeho tajuplného projektu IAMX i koncert Easy Life znají nové termíny.

Grandmaster Flash se po minulém triumfu vrací do Roxy

redakce 23.03.2020

Pionýr hip hopu, otec mixování a scratchingu – to vše se skrývá pod pseudonymem Grandmaster Flash.

Einstürzende Neubauten a Nick Mason přesouvají svá turné

redakce 22.03.2020

Čeká se na to, jak se situace ohledně koronaviru v Evropě vyvine vzhledem k současným opatřením vlád jednotlivých evropských zemí.

Kina znovu promítají, streamují online i s chatem

redakce 20.03.2020

Moje kino Live funguje tak, že si divák koupí e-vstupenku do svého oblíbeného kina a spolu s dalšími zhlédne smínek.

Zrní odehrají první koncert Nebeského klidu online z Lucerna Music Baru

redakce 20.03.2020

Jediným řešením v době vládou vyhlášeného nouzového stavu bylo uspořádat koncert bez fanoušků přenášený online.

Jimmy Pé vydáva nové EP

redakce 19.03.2020

Nové EP Jimmyho Pé s názvom Street Circus obsahuje štyri klubové tracky v štýle bass music.