Zprávy / Pozvánky

Hvězda pro zasvěcené: U.S. Girls

Hvězda pro zasvěcené: U.S. Girls

redakce | Zprávy / Pozvánky | 25.08.2016

Majitelka jednoho z nejúchvatnějších hlasů na alternativní scéně, Meghan Remy aka U.S. Girls, vystoupí už potřetí v Praze. Bude to poprvé, kdy sem zavítá pod hlavičkou labelu 4AD, do jehož stáje byla přizvána před rokem. Tam jí také vyšlo zatím poslední album Half Free.

Megan začínala na undergroundové scéně ve Philadelpii před víc než deseti lety. Její tehdejší nahrávky inovátorským způsobem kombinují maximální cit pro nejtradičnější popové melodie s nepredikovatelnými postupy tape music, DIY zvukového kutilství a syrového industrialu. Jejich pomocí dekonstruuje klasickou písničkovou strukturu a postupy žánrů jako je soul, r&b nebo doo-wop. Typická je pro ní nebývalá otevřenost v textech, reflektujících temné zákruty mezilidských vztahů, sexu a pokrytectví společenských konvencí. Meghan je feministická umělkyně z autentické vnitřní potřeby, ale bez potřeby být aktivistkou. Po deskách na filafelfském labelu Siltbreeze, včetně skvělého alba Go Grey, následovala turné po Evropě a také její přesídlení do Kanady. Průlomovou událostí pro ní bylo album U.S. Girls on Kraak, vydané v roce 2011 ve spolupráci s belgickými experimentálním labelem stejného jména. Tady už byly vysloveně hity jako Island Song a U.S. Girls jí vykročila z kolonky "hvězda pro zasvěcené" do širšího povědomí publika sledujícího alternativní scénu. Následovalo draftování britským labelem Fat Cat a deska Gem o rok později, kde se U.S. Girls představila s hutnějším kapelním soundem, na kterém se v nejlepším slova smyslu podepsal producentský vklad jejího manžela Maxe Turnbulla, kanadského hudebníka vystupujícího jako Slim Twig.


Zatím poslední desku Half Free, už pod záštitou elitního londýnského labelu 4AD, předznamenal singl Damn That Valley, temná dubová balada, která je srdce rozrývajícím nářkem vdovy za mužem, který se nevrátil z bojů. Song opisuje osobní pocity a osobní tragédií, ale i díky klipovému ztvárnění jasně míří na americké military aktivity mimo území Spojených států. Album Half Free, ze kterého naprostá většina songů obstojí jako singly, bylo přijato u jejího stále se rozšiřujícího publika s nadšením. Meghan si bez jakýchkoli ústupků vybudovala vlastní hudební jazyk, který propojuje nejrůznější žánry a postupy, a přitom je vždy rozpoznatelný. Letos hrála na prestižních evropských akcích typu Primavera Sound a NOS Primavera, a očekávání, spojená s každým jejím dalším počinem, jsou stále větší.

Meghan s Maxem Turnbullem na Sedmičce doprovodí jiná partnerská dvojice – Bára a Tomáš Přidalovi patří k nejvýraznějším a nejkomplexnějším tvůrčím tandemům na zdejší umělecké scéně. Bára fotí a věnuje se designu, Tomáš píše, kreslí a maluje a spolu mají kapelu, v jejímž soundu se odraží v první řadě jejich nezkrocená a nakažlivá hravost, která je jim společná. S časem a bezpočtem odehraných koncertů získaly brněnské Veverky alias Deceased Squirrel on the Phone sebevědomí, které je dnes činí úkazem, daleko přesahujícím domácí hranice. Každá jejich zastávka je pro pražské publikum událostí.

Info

U.S. Girls (us)
Support: Deceased Squirrel on the Phone
28. 8. 2016 20:00
Klub 007 Strahov, Praha
Vstupné: 250,- s rezervací / 300,- na místě

www.facebook.com/events/934682336659870
www.facebook.com/klub007strahov

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Darkfolková A.A. Williams v Kasárnách Karlín

redakce 30.11.2023

Klasicky vzdělaná multiinstrumentalistka, v jejíž písních se snoubí folk, metal, postrok i klasika.

Prosinec v Punctu

redakce 30.11.2023

Dojde na klasicky velkolepý DIY festival, kultovní postavu minimalistické klasiky i komunitní akce.

Akce plug-in & trigger change

redakce 30.11.2023

Co to vlastně je hudební scéna, co ji tvoří a ovlivňuje? V jakém nastavení by se nám lépe tvořilo i žilo?

GMU slaví sedmdesátku

redakce 30.11.2023

U příležitosti 70. výročí od založení galerie proběhnou tři komentované prohlídky. Vstup bude po celý den zdarma do všech stálých expozic a výstav.

Min Tanaka přijíždí do Archy

redakce 29.11.2023

Slavný japonský tanečník, choreograf a herec Min Tanaka provází Archu po celou dobu její existence.

Slast v Paláci Akropolis

redakce 28.11.2023

Joshek nabídne projížďku z veselého elektro vrzání přes house music až do moderního techno bzučáku.

Sasha Velour a Declan McKenna v Praze

redakce 26.11.2023

Genderfluidní drag umělkyně předvede devadesátiminutový spektákl přesahující žánry a styly.

Jednota last minute show: Man on Man

redakce 24.11.2023

Man on Man jsou Roddy Bottum a Joey Holman. Roddyho znáte z Faith No More, byl jedním z prvních muzikantů na kytarové scéně, který se nebál vyoutovat.

Floex Ensemble na Moderně

redakce 24.11.2023

Hudební cyklus kulturní platformy GOODGOOD představuje lokální hudební skladatele a skladatele moderní a neoklasické hudby.

Načeva a Zdivočelí koně v Kasárnách Karlín s novými písněmi

redakce 24.11.2023

Monika Načeva a Zdivočelí koně přináší zhudebnění básní umělců pronásledovaných minulým režimem z 60.–80. let.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace