Zprávy / Pozvánky

Hvězdy africké hudby v úpické hvězdárně

Hvězdy africké hudby v úpické hvězdárně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 13.07.2015

Fotografka Barka Fabiánová se pohybuje především na pražské hudební scéně, když však příležitost dovolí, najdete ji také pod zahraničními pódii – třeba na festivalu LIFEM v Londýně nebo na Garana Jazz festivalu v Rumunsku, s foťákem brouzdá po Francii, Skandinávii, Německu, či Irsku. Její fotografie doprovází články v kulturních časopisech Full Moon či Uni, na webech Full Moon Zine, Musicweb, Jazzport, Protišedi, Afro.cz či zdobí booklety alb českých i světových muzikantů. Kromě hudebních ozvěn se v její tvorbě často objevuje krajina, ať už bretaňská zákoutí a maríny, které dnes fascinují umělce stejně jako před sto lety, nebo melancholická tajuplnost Finska.

Jak sama přiznává: „Dávám přednost menším klubům a festivalům, protože právě tam má člověk šanci být hudbě opravdu blízko. Nejde mi o fotografování velkých hvězd, ale spíše o emoce, které v nás hudba vyvolává, ať už na straně hudebníků nebo publika. Snažím se o zachycení atmosféry i hudebního poselství a jsem ráda, když se mi to do jisté míry podaří.“ Daří se jí to zcela nepochybně, o čemž svědčí výrazy hudebnic a hudebníků ve chvílích soustředění i melancholického zamyšlení.

Krása africké hudby spočívá v tom, že povznáší, i když vypráví smutný příběh. Můžete být chudí, žít v chatrči, přijít o práci, ale píseň vám dává novou naději. Africká hudba je často o aspiracích afrického lidu, to může podnítit politické odhodlání u těch, kteří by jinak zůstali k politice lhostejní. Politika může být posílena hudbou, ale hudba má sílu, která se vzpírá politice. “ (Nelson Mandela)

Výstava Hvězdy africké hudby nabízí 44 portrétů současné hudební scény v Africe. Getatchew Mekuria, Bassekou Kouyate, Juldeh Camara, Mory Kanté, Dobet Gnahoré, King Ayisoba, Master Musicians of Jajouka, Amadou & Mariam, Konono No. 1, Salif Keita, Rachid Taha nebo Habib Koité a mnozí další. Od Maroka na severu po Jihoafrickou republiku na jihu, od Ghany na západě po Tanzánii na východě, hudebníky na fotkách spojuje radost ze života. Afrika, v níž žije přibližně miliarda obyvatel mluvících více než 3000 jazyky, nadále zůstává tajemným kontinentem, který stále ještě skrývá hudební poklady čekající na odhalení.

Vystavené snímky byly pořízeny v letech 2011 - 2015 na festivalech Respect, Colours of Ostrava, Jazzinec Trutnov a koncertech pořádaných agenturami Rachot a P&J Music. Fotografie kapverdského kytaristy Tcheky se loni umístila na pátém místě v mezinárodní fotografické soutěži Jazz World Photo a stala se tak součástí kolekce 30 fotografií putovní výstavy, která je k vidění v galeriích a výstavních prostorách v ČR a Evropě.

Info

Barka Fabiánová: Hvězdy africké hudby
19.7.2015 - říjen 2015
Vernisáž proběhne 19. 7. od 17 hod
Taneční vystoupení skupiny IYASA
Pozorování oblohy, hry pro děti
www.barkafabianova.net
Hvězdárna Úpice
Výstava Hvězdy africké hudby probíhá ve spolupráci s Geofyzikálním ústavem AV ČR, ve kterém je autorka fotografií zaměstnána.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Alvaro Soler a Julien Baker se vrátí do Prahy

redakce 13.04.2021

Letní hity a kouzelné okamžiky všedního života Alvara Solera. Předem prohrané osobní bitvy jedné z nejupřímnějších a nejodvážnějších písničkářek Julien Baker.

Němá klasika s hudebním doprovodem: A Season of Classic Films

redakce 07.04.2021

Film nikdy němý nebyl. Ve dvacátých letech ozvučovali filmy klavíristé a hudební tělesa různorodými skladbami více či méně populární hudby.

Pražské kulturní fórum: Jaká je budoucnost kultury?

redakce 06.04.2021

Fóra se zúčastní zahraniční experti na kulturní politiku Pier Luigi Sacco, Jordi Pardo, Ragnar Siil a Michal Hladký.

The Underground Youth s novou deskou, v Underdogs'

redakce 29.03.2021

Na nové desce The Underground Youth opustili svůj obvyklý potemnělý kytarový postpunk provoněný shoegazem a přináší jednodušší zvuk.

Atlantský rapper Russ poprvé v Praze

redakce 28.03.2021

Ve své tvorbě tak často skáče mezi hédonistickým moderním rapem s výraznými refrény a melodickými R&B baladami.

Kapela Už jsme doma zahraje písně z repertoáru FPB

redakce 24.03.2021

Speciální online koncert nazvaný Už jsme doma hrají písně FPB, se bude vysílat z pražského klubu Kaštan.

Nick Waterhouse a Girl in Red v Praze

redakce 23.03.2021

Sytě modrá nostalgie, americký písničkář Nick Waterhouse vystoupí v Praze a červená kapuce a zlomená srdce Girl in Red míří do Prahy poprvé.

Startuje nový Clubhouse Room o elektronické hudební scéně

redakce 21.03.2021

První tři díly Oscilátoru jsou věnovány 90. létům a prvním akcím a klubům, které v Čechách vznikly.

Katarína Máliková a další budou streamovat z brněnských klubů

redakce 21.03.2021

Na festivale vystoupí Teepee, Katarína Máliková, Neřvi mi do ucha, Bare Escape a i další.

Druhá benefiční akce Ledoborců Kultury

redakce 20.03.2021

Když kultuře bylo nejhůř, když ledy opatření ne a ne povolit, když celkové oteplení bylo v nedohlednu, tu vynořil se Ledoborec.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace