Zprávy / Pozvánky

Hvězdy africké hudby v úpické hvězdárně

Hvězdy africké hudby v úpické hvězdárně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 13.07.2015

Fotografka Barka Fabiánová se pohybuje především na pražské hudební scéně, když však příležitost dovolí, najdete ji také pod zahraničními pódii – třeba na festivalu LIFEM v Londýně nebo na Garana Jazz festivalu v Rumunsku, s foťákem brouzdá po Francii, Skandinávii, Německu, či Irsku. Její fotografie doprovází články v kulturních časopisech Full Moon či Uni, na webech Full Moon Zine, Musicweb, Jazzport, Protišedi, Afro.cz či zdobí booklety alb českých i světových muzikantů. Kromě hudebních ozvěn se v její tvorbě často objevuje krajina, ať už bretaňská zákoutí a maríny, které dnes fascinují umělce stejně jako před sto lety, nebo melancholická tajuplnost Finska.

Jak sama přiznává: „Dávám přednost menším klubům a festivalům, protože právě tam má člověk šanci být hudbě opravdu blízko. Nejde mi o fotografování velkých hvězd, ale spíše o emoce, které v nás hudba vyvolává, ať už na straně hudebníků nebo publika. Snažím se o zachycení atmosféry i hudebního poselství a jsem ráda, když se mi to do jisté míry podaří.“ Daří se jí to zcela nepochybně, o čemž svědčí výrazy hudebnic a hudebníků ve chvílích soustředění i melancholického zamyšlení.

Krása africké hudby spočívá v tom, že povznáší, i když vypráví smutný příběh. Můžete být chudí, žít v chatrči, přijít o práci, ale píseň vám dává novou naději. Africká hudba je často o aspiracích afrického lidu, to může podnítit politické odhodlání u těch, kteří by jinak zůstali k politice lhostejní. Politika může být posílena hudbou, ale hudba má sílu, která se vzpírá politice. “ (Nelson Mandela)

Výstava Hvězdy africké hudby nabízí 44 portrétů současné hudební scény v Africe. Getatchew Mekuria, Bassekou Kouyate, Juldeh Camara, Mory Kanté, Dobet Gnahoré, King Ayisoba, Master Musicians of Jajouka, Amadou & Mariam, Konono No. 1, Salif Keita, Rachid Taha nebo Habib Koité a mnozí další. Od Maroka na severu po Jihoafrickou republiku na jihu, od Ghany na západě po Tanzánii na východě, hudebníky na fotkách spojuje radost ze života. Afrika, v níž žije přibližně miliarda obyvatel mluvících více než 3000 jazyky, nadále zůstává tajemným kontinentem, který stále ještě skrývá hudební poklady čekající na odhalení.

Vystavené snímky byly pořízeny v letech 2011 - 2015 na festivalech Respect, Colours of Ostrava, Jazzinec Trutnov a koncertech pořádaných agenturami Rachot a P&J Music. Fotografie kapverdského kytaristy Tcheky se loni umístila na pátém místě v mezinárodní fotografické soutěži Jazz World Photo a stala se tak součástí kolekce 30 fotografií putovní výstavy, která je k vidění v galeriích a výstavních prostorách v ČR a Evropě.

Info

Barka Fabiánová: Hvězdy africké hudby
19.7.2015 - říjen 2015
Vernisáž proběhne 19. 7. od 17 hod
Taneční vystoupení skupiny IYASA
Pozorování oblohy, hry pro děti
www.barkafabianova.net
Hvězdárna Úpice
Výstava Hvězdy africké hudby probíhá ve spolupráci s Geofyzikálním ústavem AV ČR, ve kterém je autorka fotografií zaměstnána.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vyhnout se temným místům? Tom Grennan v Praze

redakce 10.10.2020

Magazín NME albu udělil čtyři z pěti hvězd a napsal, že je plné procítěných stylových kytarových bangerů.

Mixcloud chystá streamované koncerty v čele s Flying Lotusem a Róisín Murphy

redakce 08.10.2020

Mixcloud představuje nový způsob vydělávání peněz pro hudebníky díky streamovaným koncertům.

Le Guess Who? chystá hybridní event ON/OFF

redakce 07.10.2020

Organizátoři jako náhradu za přesunutý festival nabízí hybridní event v Utrechtu i na webu!

Nová venkovní expozice Památníku ticha na perónu Nádraží Bubny

redakce 07.10.2020

Jakkoliv se symbolem podzimního programu Památníku ticha stal pojem pomíjivost, organizátoři věří, že veřejná komunikace bude pokračovat navzdory všem epidemiím naší doby.

Koncert Anny Marii Jopek je přesunut

redakce 06.10.2020

Zpěvačka Anna Maria Jopek se zařadila k umělcům, kteří dělají z Polska jazzovou velmoc.

Nový singl a klip Tata Bojs

redakce 05.10.2020

Veselou skladbu doprovází vtipný videoklip, který je stejně jako samotný singl poctou dvěma odvěkým láskám Milana a Mardoši.

Jídelna Kuchařek bez domova zve na dobroty

redakce 03.10.2020

Neměly jsme domov a některé z nás ho stále nemají. Rády vaříme a chceme se přínosně zapojit do společnosti.

Menu Kabinetu

redakce 02.10.2020

Drones, psychedelic, blues, noise nebo progrock a krautrock? Metronome Blues nebo indiepostrocková kytarovka? Kabinet nabízí vše.

Liberecká přehlídka Anifilm bude!

redakce 02.10.2020

Bylo nutné zrušit hudební doprovodný program, ale filmy v sekci „Slyšet animaci” jej aspoň částečně nahradí.

Polští Przepych a francouzští Monstre uzavřou Underdogs'

redakce 01.10.2020

Pomyslnou tečku za letošní sezónou pak v neděli 4. října udělá polské art punkové trio Przepych a francouzské indierockové duo Monstre.