Zprávy / Pozvánky

Hybaj ho!

Hybaj ho!

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.09.2016

Osmý ročník festivalu HYBAJ HO! se koná 20.-24.10. v holešovickém Studiu ALTA a láká na v Praze známé taneční hvězdy i nová jména.

Za cíl si festival klade zejména vzájemné obohacování našich kultur: „Moc si vážíme, že umělci můžou svobodně cestovat a že právě Praha hostí festival slovenského tance. Byť to dnes, před osmým ročníkem HYBAJ HO!, považujeme již za samozřejmé, není tomu tak. Je to jeden z mnoha důležitých příkladů toho, jak můžou být dvě kultury vzájemně otevřené a obohacovat se. Jsme přesvědčeni, že hranice mezi národy se mají přemosťovat, a ne uzavírat, říká Lucia Kašiarová, ředitelka Studia ALTA a zakladatelka festivalu.

V hlavním programu se představí hned tři členové světoznámé Les SlovaKs Dance Company – Milan Herich se svým sólem, které připravuje s venezuelským choreografem Davidem Zambranem, Milan Tomášik s choreografií Silver Blue, v níž tanečníci hledají pravé štěstí ve světě nedůvěry a strachu, a Peter Jaško s poeticky temným představením Untied Tales.

Již tradičně se také představí Tanečná spoločnosť Artyci, letos s tanečním představením bez příběhu Pure, které zkoumá čistou fyzikalitu a přítomnost na jevišti. Slovenský Maďar Csaba Molnár připravuje s pěticí v Praze žijících slovenských tanečníků pro HYBAJ HO! premiéru s názvem Potmehúd, v níž tito Evropané hledají své folklorní kořeny se šibalským úsměvem na rtech.

Další lahůdkou bude uvedení hudebně-taneční inscenace v choreografii Petry Fornayové Dance With Changing Parts, která uchvátila samotného autora skladby Philipa Glasse. Další inscenací, která překračuje hranice chápání tanečního umění, je Pocitové RozUmenie trojice Marta Poláková, Yuri Korec a Peter Šavel. Tato kavárenská site specific performance přinese divákům novou divadelní zkušenost v netradičním prostoru Obýváku Studia ALTA.


Mladou generaci tvůrců zastoupí Kristína Chmelíková a Mária Danadová s představením o různých odstínech ženské identity Versus, dále Kamala Brestica, která s Terezou Hradílkovou vytvořila taneční inscenaci s naživo vytvářenou elektronickou hudbou Genuine Transformers, či debutující Lukáš Homola se svým sólem Solus.

V doprovodném programu nebudou chybět diskuze, neformální obědy a večírky, workshop s Milanem Herichem, promítání tanečních filmů choreografa Jána Ševčíka či vůbec první pražský koncert kapely Saténové ruky. Poprvé se bude také konat networking českých a slovenských umělců a promotérů, jehož záměrem je prohloubení česko-slovenských uměleckých spoluprací.


Program HYBAJ HO! 2016

Čtvrtek 20.10.
18,30 Csaba Molnár a kol.: Potmehúd / PREMIÉRA
19,15 Kristína Chmelíková, Mária Danadová: Versus
20,15 Kamala Brestica: Genuine Transformers

Pátek 21.10.
18,00 Tanečná spoločnosť Artyci / Milan Kozánek: Pure
19,30 Milan Herich: A Solo For Mr. Folk (Work in progress)
20,15 Intermezza FTF: Portrét Jána Ševčíka

Sobota 22.10.
9,00 Workshop Milan Herich: Down By Spiral
13,00 Neformální oběd spojený s networkingem
15,00 Diskuze Tanec s cenzurou
18,30 Marta Poláková, Yuri Korec, Peter Šavel: Pocitové rozUmenie
19,30 Milan Tomášik & Co.: Silver Blue
20,30 Koncert Saténové ruky

Neděle 23.10.
9,00 Workshop Milan Herich: Down By Spiral
13,00 Haluškový magľajz
15,00 HYBAJ se vzdělávat! / diskuze
18,30 Lukáš Homola: Solus
19,30 Peter Jaško, Clara Furey: Untied Tales (The Vanished Power of the Usual Reign)

Pondělí 24.10.
18,00 + 20,00 Petra Fornayová, Cluster Ensemble: Dance With Changing Parts

Info

Hybaj ho! 2016
20. - 24. 10. 2016
www.hybajho.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Olomoucká SF Mini slaví

redakce 20.05.2022

SF Mini je olomoucký DIY skate-punkový prostor, jehož existence je podstatně delší než pět let.

KoRn jsou zpět

redakce 20.05.2022

KoRn jsou často označováni za průkopníky nu-metalu, tedy stylu, jenž kombinuje metal s prvky jiných hudebních stylů.

Ezra Furman v Roxy

redakce 18.05.2022

Její syrové, otevřené texty a okázalý styl jí pomohly stát se jedním z nejangažovanějších a nejnepředvídatelnějších artpopových objevů své doby.

Do Kunsthalle dorazí britský performer Haroon Mirza

redakce 18.05.2022

Ve své skladatelské praxi komponuje a zviditelňuje různé vizuální a akustické prvky materiálů i samotných prostor v podobě nových forem.

Mariza ve velké Lucerně

redakce 14.05.2022

Stejně jako blues, i fado kombinuje poetickou zkratku s hořkostí, touhou i nadějí, a nejlépe zní s kytarovým doprovodem.

Střed zájmu: Redefinice prostoru

redakce 14.05.2022

Kancelář Kreativní Evropa ve spolupráci se Studiem ALTA představí na mezinárodní konferenci Trans Europe Halles 93# dvanáct inspirativních příkladů inovativního přístupu k prostoru.

Circuit des Yeux v říjnu v Praze

redakce 13.05.2022

Před temnou realitou a bezútěšným žalem nad ztrátou svého blízkého přítele utíká Haley Fohr do -io, metafyzického prostoru zalitého všepohlcující hřejivou oranžovou barvou.

10:15 Entertainment letos uvedou

redakce 13.05.2022

Van der Graaf Generator, Einstürzende Neubauten, Nick Mason a další lahůdky na různých místech Prahy.

Rapy v Kabinetu múz

redakce 12.05.2022

Týden ve znamení rapu v Brně. Na co se těšit? Annet X, Fvck_Kvlt, Yeezuz 2020 a další. Múzy.

Senyawa představí extrémní metal i tradiční indonéskou hudbu

redakce 11.05.2022

Konkrétní přístup se mění album od alba, hudba ale vždy zůstává jak uhrančivá, tak nekompromisně otevřená novým možnostem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace