Zprávy / Festivalové

Kdo je kdo na Colours: Devendra Banhart

Kdo je kdo na Colours: Devendra Banhart

redakce | Zprávy / Festivalové | 20.03.2013

Na Colours představí nové album Mala. Devendra Banhart, jeden z nejvýznamnějších písničkářů současnosti. Přijíždí tzv. na vrcholu tvůrčích sil, s albem, které již za krátkou dobu od vydání sklidilo mnoho pozitivních recenzí. Devendra se tak zařadí do první linie k protagonistům předešlých ročníků, jakými byli Animal Collective, CocoRosie nebo Antony and the Johnsons.

„Jeden z nejtalentovanějších a nejcharismatičtějších umělců současné hudby,“ napsal o něm trendsetterský americký hudební server Pitchfork, aby ho zkoušel trumfnout týdeník New Yorker: „Banhart se narodil v Texasu, vyrostl ve Venezuele a Kalifornii a dělá hudbu, která patří svému vlastnímu vesmíru!“

Buď jak buď, Devendra Banhart se narodil před dvaatřiceti lety v Texasu, po rozvodu rodičů ale žil až do čtrnácti s matkou ve Venezuele. Odtud pramení Devendrův občasný zpěv ve španělštině a zápal pro hrdiny brazilského hnutí tropicália z 60. let, obdobu americké éry hippies a psychedelie. Však také zarostlý a s mohutným vousem hipíka připomínal, jeho písničky natáčené s akustickou kytarou na telefonní záznamník ale nenavozovaly halucinační stavy, jako spíš zaujaly prostotou, syrovostí a neobvyklou dada atmosférou.

Devendrova talentu si první všiml Michael Gira, frontman skupiny The Swans, který mu na svém labelu Young God vydal tři alba – Oh Me Oh My (2002), Rejoicing in the Hands (2004) a Niño Rojo (2004). Natáčel vlastní desky, ale i s Beckem, a stále víc o sobě dával vědět jako výtvarník, protože původně studoval na San Francisco Art Institute. Devendrovy kresby a obrazy dnes visí v předních světových galeriích, spolupracoval s Yoko Ono a za obal svého alba What Will We Be získal v roce 2009 nominaci na Grammy. „Zpívám to, co nedokážu nakreslit, a kreslím to, o čem nedokážu zpívat,“ říká chytrý a mazaný Devendra.

Desku Mala natočil opět za pomoci svého dlouholetého kytaristy a producenta Noaha Georgesona. S Georgesonem nahráli většinu nástrojů, jejich krédem se stala věta: „Pojďme použít tu nejstarší nahrávací techniku, kterou seženeme!” Využili například stařičký nahrávací Tascam, na kterém vznikal veškerý dřevní hip-hop, přestože Banhart hip-hop nikdy nehrál. Východoevropský název „malá“ nebo spíš výraz náklonnosti k někomu blízkému souvisí s jeho snoubenkou, srbskou fotografkou a umělkyní Anou Kras, zpívající s Devendrou na albu milostný duet laškovně nazvaný Your Fine Petting Duck.

Recenze neskrývají nadšení a fantastická odezva provází také Devendrovy koncerty s šestičlennou kapelou, ovšem jestli máte rádi krystalickou prostotu, prosím. S jak velkým autobusem dorazí na Colours? A budou s ním brazilští hipíci?

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zimní verze Hradeckého slunovratu ve znamení vozíku pro paní Helu

redakce 15.09.2019

„Umožněme paní Hele přijet na Hradecký slunovrat“. S tímto mottem probíhá crowdfundingový projekt, organizovaný týmem festivalu Hradecký slunovrat a Charitou Opava.

Signal Festival bude provázet téma revoluce

redakce 14.09.2019

Chystá největší instalaci ve své historii i světelné dílo od architektky Evy Jiřičné.

Bubeník Chris „Daddy“ Dave zesílí ozvěny JazzFestu Brno

redakce 13.09.2019

Kromě moderního jazzu a hip-hopu hraje kapela coververze inspirované motivy ze skladeb Jimiho Hendrixe, Radiohead, Waynea Shortera a mnoha dalších.

Den architektury zve do nejen zaniklých klubů

redakce 13.09.2019

V rámci četných procházek a exkurzí se mohou vydat první říjnový víkend hned dvakrát po stopách zaniklých pražských klubů.

Léto patří Varům, podzim Praze (3kino)

redakce 12.09.2019

Největší festival středoevropského filmu 3Kino už po šesté představí filmové novinky i legendy polské, české, maďarské a slovenské kinematografie.

5 LITR aneb knižní veletrh autorských a uměleckých publikací

redakce 11.09.2019

Jádro LITRu tvoří prodejní veletrh, kde se prostřednictvím vlastních stánků představí nezávislí nakladatelé, výtvarníci a umělci.

Nový ročník Family Festu v Novej Cvernovke

redakce 10.09.2019

Family Fest je prvým slovenským metalcore, hardcore, punk a postrockovým festivalom a jeho 5. ročník sa uskutoční v priestoroch kultúrneho a kreatívneho centra Nová Cvernovka.

Hudba a video ruku v ruce: YouTopia

redakce 08.09.2019

Festival pojmenovaný YouTopia připravuje v Trnavě kulturní centrum Malý Berlín, Nádvorie a občanské sdružení Publikum.sk.

Festival Brněnská 16 otevře 60. ročník

redakce 06.09.2019

Programem se tradičně prolíná festivalové motto, které se v letošním 60. roce dotýká různých forem naší budoucnosti.

Festival A Day of Sound ovládnou hudebníci a zvuk

redakce 02.09.2019

Galerie GASK v Kutné Hoře připravila novou událost, kterým oslovuje publikum uměleckých experimentů a hudebních alternativ z celé republiky.