Zprávy / Festivalové

Kdo je kdo na Colours: Devendra Banhart

Kdo je kdo na Colours: Devendra Banhart

redakce | Zprávy / Festivalové | 20.03.2013

Na Colours představí nové album Mala. Devendra Banhart, jeden z nejvýznamnějších písničkářů současnosti. Přijíždí tzv. na vrcholu tvůrčích sil, s albem, které již za krátkou dobu od vydání sklidilo mnoho pozitivních recenzí. Devendra se tak zařadí do první linie k protagonistům předešlých ročníků, jakými byli Animal Collective, CocoRosie nebo Antony and the Johnsons.

„Jeden z nejtalentovanějších a nejcharismatičtějších umělců současné hudby,“ napsal o něm trendsetterský americký hudební server Pitchfork, aby ho zkoušel trumfnout týdeník New Yorker: „Banhart se narodil v Texasu, vyrostl ve Venezuele a Kalifornii a dělá hudbu, která patří svému vlastnímu vesmíru!“

Buď jak buď, Devendra Banhart se narodil před dvaatřiceti lety v Texasu, po rozvodu rodičů ale žil až do čtrnácti s matkou ve Venezuele. Odtud pramení Devendrův občasný zpěv ve španělštině a zápal pro hrdiny brazilského hnutí tropicália z 60. let, obdobu americké éry hippies a psychedelie. Však také zarostlý a s mohutným vousem hipíka připomínal, jeho písničky natáčené s akustickou kytarou na telefonní záznamník ale nenavozovaly halucinační stavy, jako spíš zaujaly prostotou, syrovostí a neobvyklou dada atmosférou.

Devendrova talentu si první všiml Michael Gira, frontman skupiny The Swans, který mu na svém labelu Young God vydal tři alba – Oh Me Oh My (2002), Rejoicing in the Hands (2004) a Niño Rojo (2004). Natáčel vlastní desky, ale i s Beckem, a stále víc o sobě dával vědět jako výtvarník, protože původně studoval na San Francisco Art Institute. Devendrovy kresby a obrazy dnes visí v předních světových galeriích, spolupracoval s Yoko Ono a za obal svého alba What Will We Be získal v roce 2009 nominaci na Grammy. „Zpívám to, co nedokážu nakreslit, a kreslím to, o čem nedokážu zpívat,“ říká chytrý a mazaný Devendra.

Desku Mala natočil opět za pomoci svého dlouholetého kytaristy a producenta Noaha Georgesona. S Georgesonem nahráli většinu nástrojů, jejich krédem se stala věta: „Pojďme použít tu nejstarší nahrávací techniku, kterou seženeme!” Využili například stařičký nahrávací Tascam, na kterém vznikal veškerý dřevní hip-hop, přestože Banhart hip-hop nikdy nehrál. Východoevropský název „malá“ nebo spíš výraz náklonnosti k někomu blízkému souvisí s jeho snoubenkou, srbskou fotografkou a umělkyní Anou Kras, zpívající s Devendrou na albu milostný duet laškovně nazvaný Your Fine Petting Duck.

Recenze neskrývají nadšení a fantastická odezva provází také Devendrovy koncerty s šestičlennou kapelou, ovšem jestli máte rádi krystalickou prostotu, prosím. S jak velkým autobusem dorazí na Colours? A budou s ním brazilští hipíci?

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Literární a komiksové hvězdy na Comic-Con Prague

redakce 19.01.2020

Hlavní hvězdou bude známý britský spisovatel Ben Aaronovitch, který se prosadil jako televizní scenárista pro proslulý anglický seriál Doctor Who.

Jednou ranou na Sziget i v roce 2020

redakce 18.01.2020

Příležitost zahrát si na statisícovém festivalu v zahraničí, na prestižním Szigetu, se nabízí všem hudebníkům u nás.

Charismatická LP se vrátí na Colours of Ostrava

redakce 17.01.2020

LP nadále trvá na jednoduchém receptu: přitažlivé směsi popu, rocku, americany a folku.

Beseda u Bigbítu: Snapped Ankles! Poprvé u nás

redakce 16.01.2020

Motorické rytmy, noise, postpunková inspirace i šamanské kostýmy, eklektická směs i na vlastnoručně vyrobené syntezátory. Beseda přináší první jména lajnapu.

Festival krátkých filmů Praha se blíží

redakce 14.01.2020

Festival krátkých filmů Praha se odehraje v kinech Světozor, Pilotů a Oko. Nabídne i nejlepší kanadské filmy posledních let.

The Libertines, Stormzy, prostě Pohoda

redakce 13.01.2020

Slovenská Pohoda plní letošní menu o další zajímavá jména. The Libertines, Stormzy, Slowthai nebo australští Parcels.

Současná Afrika na Colours of Ostrava

redakce 10.01.2020

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava dostane velké místo současná africká hudba v nejrůznějších podobách.

Eurosonic Moon 2020

Michal Pařízek 09.01.2020

Začátek nového roku trávíme tradičně v malebném, ale zmrzlém Groningenu. Úzké uličky starého města, kouzelná zátiší okolo kanálů, sýry, smažené ryby a hlavně desítky klubů...

Beck i Deftones na INmusic festivalu

redakce 08.01.2020

Chorvatský INmusic festival odhaluje prví pilíře letošního line-upu. Patnáctý ročník povedou Deftones, Beck a The Killers.

Scandi 2020 bude ve znamení žen

redakce 07.01.2020

Známá jména, nové objevy, filmy i dokumenty, dramata i thrillery, to vše přinese další ročník přehlídky severských filmů.