Zprávy / Pozvánky

Ikonická Marianne Faithfull slaví 50 let na scéně

Ikonická Marianne Faithfull slaví 50 let na scéně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.09.2015

Famme fatale 60. let, nestárnoucí múza řady rockerů, jejichž životy by přežil málokdo, ale i inovátorka, která proslula spoluprací s o generaci mladšími hudebníky jako jsou Beck, PJ Harvey, Nick Cave, Blur, Billy Corgan, Antony Hegarty, Anna Calvi a další. Marianne Faithfull slaví 50 let na scéně. V rámci svého světového turné britská zpěvačka a skladatelka zazpívá 29. října i v pražském Divadle Archa.

50th Anniversary World Tour je nejen ohlédnutím za tvorbou Marianne Faithfull, která příští rok oslaví sedmdesátiny. Turné, jehož pražská zastávka se uskuteční v Divadle Archa, představí i zatím poslední - dvacáté studiové album Marianne Faithfull Give My Love to London, které vyšlo loni. Britská zpěvačka, hudební skladatelka, hudebnice a herečka studovala na katolické St Joseph's Collegepochází. Její matka Eva von Sacher-Masoch byla baletka a šlechtična rakouského původu, otec byl agentem britské tajné služby MI6. Z naivní zpěvačky popsongů 60. let se Faithfull propracovala v respektovanou a velmi autentickou interpretku, jejíž "whiskou prosáklý a nikotinem zastřený" hlas věrně ilustroval její turbulentní život.


Během pěti dekád nazpívala mj. řadu songů Kurta Weilla, interpretovala Toma Waitse, řadu meziválečných amerických jazzových a muzikálových šlágrů, ale i původní tvorby. Mezi její nejvýznamnější a nejvýše oceňovaná alba patří post-punkové Broken English (1979), Strange Weather (1987), 20th Century Blues (1997), Kissin' Time (2002) a Before the Poison (2004). Od 60. let Marianne Faithfull průběžně pracovala i jako filmová herečka. Natočila kolem třiceti snímků, proslavil ji film The Girl on a Motorcycle (1968), zatím naposledy velmi výrazně zazářila ve snímku Irina Palm v roce 2007. Kromě své umělecké tvorby proslula Marianne Faithfull i svým životním stylem. V 60. letech byla milenkou Micka Jaggera, který pro ni napsal její největší hit As Tears Go By, kterým debutovala ve svých 17 letech. V bouřlivých 70. letech prošla protidrogovou léčbou, životem ve squatu, několika pokusy o sebevraždu a vážnými zdravotními problémy.

Své umělecké vize i kritiku současného světa artikulovala na posledních albech, na kterých se podílela plejáda hvězných hostů. Mezi autory skladeb se vyjímají jména jako Beck, Damon Albarn, Billy Corgan, PJ Harvey, Jarvis Cocker nebo Antony Hegarty. Vloni Marianne Faithfull vydala album Give My Love to London s autorskými příspěvky Nicka Cavea, Rogera Waterse, Adriana Utleyho (Portishead), Briana Ena či Anny Calvi. O generaci mladší tvůrci však nijak nezastínili sílu ani naléhavost jejího projevu.

Marianne Faithfull vystoupila před českým publikem několikrát, naposledy v roce 2007 jako hlavní hvězda festivalu Colours of Ostrava. Autentičnost a upřímnost jejího vystoupení ocenila i česká hudební kritika po pražském vystoupení, jež napsala: "Marianne Faithfullová je zpěvačkou, jejíž persona se otiskne do muziky celá. I vypůjčený cajdák by obrátila v osobní výpověď."

Info

50th Anniversary World Tour
Marianne Faithfull (uk)
29. 10. 2015 20:00
Divadlo Archa, Praha
Vstupné: 490,- stání / 690,- k sezení

www.facebook.com/events/953102821414804
www.facebook.com/mariannefaithfullofficial
www.facebook.com/DivadloArcha

foto © Kryštof Havlice

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Darkest Hour slaví pětadvacet let

redakce 18.01.2020

Nelze je tak striktně zařadit do metalcore škatule, neb se tu ke slovu dostává jak syrový hardcore/punk, tak ryzí melodičnost skandinávského death metalu.

Koncert britského Cavetowna se přesouvá do Roxy

redakce 18.01.2020

Ze studentského pokoje k posluchačům po celém světě. Koncert, původně plánovaný do Rock Café přesouvá do většího klubu Roxy.

Ca$hanova Bulhar pokřtí desku ve Futuru

redakce 16.01.2020

Ca$hanova Bulhar je mladou krví na současné české rapové scéně. Ve Futurum Music Baru pokřtí nové EP Timberlaketrapped.

Al Di Meola vystoupí na Pražském jaru

redakce 16.01.2020

Hlasitost nahradil bohatými harmoniemi a nápaditými improvizacemi, které dodávají hudbě stejně silný emocionální náboj jako zvuky elektrické fúze.

Tindersticks v Arše i na Colours

redakce 15.01.2020

Britští rockoví melancholici Tindersticks přijedou v létě do České republiky. Na Colours of Ostrava i do Divadla Archa.

Kurzor:\ představí Tijanu T

redakce 15.01.2020

DJka Tijana T uvede svůj propracovaný mix tvrdého techna, acidu, electra a dalších žánrových přesmyček.

Rockeři z Ulánbátaru zahrají v Praze

redakce 14.01.2020

The Hu, čtyři rockeři z Ulánbátaru zpívají mongolsky, používají hrdelní zpěv šamanů a hrají na mongolské lidové nástroje.

Explicit ohlašují další event

redakce 14.01.2020

Zahraničním hostem je tentokrát Pigskin z Londýna, který má za sebou shows na RinseFM nebo kreativní spolupráce s výraznými módními značkami.

Jonathan Bree v Akropoli

redakce 13.01.2020

O jeho současnou slávu se tak trochu stará i internet – Bree je mimo jiné autorem virálního klipu The Cigarette Duet.

Nepředvídatelní Dollkraut v Kasárnách

redakce 13.01.2020

Od silných synťákových melodií šmrnclých dubem přes electro postpunk po hledání etnických inspirací.