Zprávy / Pozvánky

Ikonická Marianne Faithfull slaví 50 let na scéně

Ikonická Marianne Faithfull slaví 50 let na scéně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.09.2015

Famme fatale 60. let, nestárnoucí múza řady rockerů, jejichž životy by přežil málokdo, ale i inovátorka, která proslula spoluprací s o generaci mladšími hudebníky jako jsou Beck, PJ Harvey, Nick Cave, Blur, Billy Corgan, Antony Hegarty, Anna Calvi a další. Marianne Faithfull slaví 50 let na scéně. V rámci svého světového turné britská zpěvačka a skladatelka zazpívá 29. října i v pražském Divadle Archa.

50th Anniversary World Tour je nejen ohlédnutím za tvorbou Marianne Faithfull, která příští rok oslaví sedmdesátiny. Turné, jehož pražská zastávka se uskuteční v Divadle Archa, představí i zatím poslední - dvacáté studiové album Marianne Faithfull Give My Love to London, které vyšlo loni. Britská zpěvačka, hudební skladatelka, hudebnice a herečka studovala na katolické St Joseph's Collegepochází. Její matka Eva von Sacher-Masoch byla baletka a šlechtična rakouského původu, otec byl agentem britské tajné služby MI6. Z naivní zpěvačky popsongů 60. let se Faithfull propracovala v respektovanou a velmi autentickou interpretku, jejíž "whiskou prosáklý a nikotinem zastřený" hlas věrně ilustroval její turbulentní život.


Během pěti dekád nazpívala mj. řadu songů Kurta Weilla, interpretovala Toma Waitse, řadu meziválečných amerických jazzových a muzikálových šlágrů, ale i původní tvorby. Mezi její nejvýznamnější a nejvýše oceňovaná alba patří post-punkové Broken English (1979), Strange Weather (1987), 20th Century Blues (1997), Kissin' Time (2002) a Before the Poison (2004). Od 60. let Marianne Faithfull průběžně pracovala i jako filmová herečka. Natočila kolem třiceti snímků, proslavil ji film The Girl on a Motorcycle (1968), zatím naposledy velmi výrazně zazářila ve snímku Irina Palm v roce 2007. Kromě své umělecké tvorby proslula Marianne Faithfull i svým životním stylem. V 60. letech byla milenkou Micka Jaggera, který pro ni napsal její největší hit As Tears Go By, kterým debutovala ve svých 17 letech. V bouřlivých 70. letech prošla protidrogovou léčbou, životem ve squatu, několika pokusy o sebevraždu a vážnými zdravotními problémy.

Své umělecké vize i kritiku současného světa artikulovala na posledních albech, na kterých se podílela plejáda hvězných hostů. Mezi autory skladeb se vyjímají jména jako Beck, Damon Albarn, Billy Corgan, PJ Harvey, Jarvis Cocker nebo Antony Hegarty. Vloni Marianne Faithfull vydala album Give My Love to London s autorskými příspěvky Nicka Cavea, Rogera Waterse, Adriana Utleyho (Portishead), Briana Ena či Anny Calvi. O generaci mladší tvůrci však nijak nezastínili sílu ani naléhavost jejího projevu.

Marianne Faithfull vystoupila před českým publikem několikrát, naposledy v roce 2007 jako hlavní hvězda festivalu Colours of Ostrava. Autentičnost a upřímnost jejího vystoupení ocenila i česká hudební kritika po pražském vystoupení, jež napsala: "Marianne Faithfullová je zpěvačkou, jejíž persona se otiskne do muziky celá. I vypůjčený cajdák by obrátila v osobní výpověď."

Info

50th Anniversary World Tour
Marianne Faithfull (uk)
29. 10. 2015 20:00
Divadlo Archa, Praha
Vstupné: 490,- stání / 690,- k sezení

www.facebook.com/events/953102821414804
www.facebook.com/mariannefaithfullofficial
www.facebook.com/DivadloArcha

foto © Kryštof Havlice

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Terénní nahrávky, kompozice a LOM

redakce 15.09.2019

Od skladeb o netopýrech přes polymetrický imaginární folklór až k podvodním kulturám.

Ghostemanův hororový svět ve Foru Karlín

redakce 15.09.2019

Milovník black metalu a hip-hopu tvoří hudbu, která si bere ty nejdrsnější klišé z těchto žánrů.

Noc otevřených ateliérů již tento víkend v Invalidovně

redakce 12.09.2019

Noc otevřených ateliérů a uměleckých studií v západním křídle unikátního barokního areálu pražské Invalidovny.

Čirá dekadence Imperial Triumphant

redakce 12.09.2019

Nasadit si zlaté masky a žít ve světě falešného, odporného luxusu.

Aaron Turner v Jednotě

redakce 11.09.2019

Jedna z největších osobností alternativních mutací tvrdé kytarové hudby Aaron Turner a mimořádná šance zažít naživo jeho sólové vystoupení.

Zrní pokračují v havlovském projektu

redakce 11.09.2019

Hudebníci u příležitosti výročí třiceti let svobody plánují koncerty na místech spojených s osobností Václava Havla.

Heartnoize oznamují silný podzim v čele s black midi

redakce 10.09.2019

Black midi, Pelican, festival Alternativa i Petbrick. Všechny odstíny alternativy.

Chapeau Rouge slaví 100 let

redakce 10.09.2019

V roce 1919 se poprvé otevřely dveře do tehdejšího miniaturního salónku klubu Chapeau Rouge...

Benefiční koncert pro Zachraňme lesy

redakce 09.09.2019

Na podporu zásadních a potřebných pozměňovacích návrhů "Pekarová, Fialová, Holomčík" novely tzv. "lesního zákona" zahrají Jan P. Muchow & The Antagonists a Bára Zmeková.

Agnes Obel potřetí v Praze

redakce 09.09.2019

Dánská kritikou uznávaná klavíristka, zpěvačka a skladatelka Agnes Obel vyráží na evropské turné. Zastaví se i v Praze.