Zprávy / Nové desky

Impresionistické hudební obrazy Žofie Kašparové

Impresionistické hudební obrazy Žofie Kašparové

redakce | Zprávy / Nové desky | 02.10.2020

Autorkou repertoáru kapely Peacock Tree je česká flétnistka, basklarinetistka a skladatelka Žofie Kašparová, která žila pět let ve švédském Göteborgu, kde vystudovala obor World music na Academy of Music and Drama. V Česku jste ji mohli vidět a slyšet například s česko-švédsko-finskou kapelou 13th Dimension, která v roce 2017 zvítězila v open call Czech Music Crossroads.

Kapela Peacock Tree vznikla jako její absolventský projekt na hudební akademii v Göteborgu v roce 2017. Tehdy se Žofie rozhodla,  že si do kapely vybere lidi bez ohledu na nástroj. Muzikanty, se kterými má vždycky husí kůži, když spolu hrají, a se kterými si skvěle rozumí. Tím vznikla skladatelská výzva: netradiční složení (flétna, saxofon,  trubka a kontrabas), kterému skladby musela přizpůsobit a které, dělá celý projekt mnohem zajímavějším. V roce 2020 vychází album Impressions, na kterém autorka po způsobu impresionistických malířů zachytila atmosféru okamžiku či situace. Inspirací jí byl tep velkoměsta i švédská krajina a její tiché dlouhé zimní noci i dlouhé letní dny, kdy západ slunce může trvat i několik hodin.


V nadžánrovém kontemplativním a snovém zvuku tří dechových nástrojů, hlasu a kontrabasu jsou patrné vlivy jazzu, klasické hudby, minimalismu, arabských rytmů i severské lidové hudby. Kromě Žofie Kašparové tvoří kapelu Peacock Tree tři švédští muzikanti:  jazzový kontrabasista Erik Bengtsson, trumpetista Robin Backgård s nezaměnitelným zvukem typickým pro norské jazzové trumpetisty a citlivý a všestranný saxofonista/klarinetista Robin Johansson, který se věnuje převážně švédské lidové hudbě.

Info

Žofie Kašparová
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Novinky u Guerilla Records

redakce 14.04.2021

Nové desky, vzpomínkové koncerty i oslava dvacátých narozenin vydavatelství.

Zapomělsem vydává desku Měsíc ve váze

redakce 11.04.2021

Ačkoliv album vznikalo v období koronavirové krize, v kombinaci se stupňující se krizí environmentální, skladby se zdržují komentáře současného dění.

Mlsné medvědí příběhy podle Prokopa Holoubka

redakce 10.04.2021

Hudba obsahuje jak programované elektronické nástroje, tak akustické nástroje hrané naživo i reálné ruchy, slyšíme tam disco i tklivé melodie s klarinetem.

Ďábel a Moonspotter nosí techwear

redakce 08.04.2021

Hlavní postava je člověk pozorující, jak svět kolem něj hoří a on se svobodně rozhodne toho neúčastnit. Žánrově se deska pohybuje mezi trip hopem a dark popem.

Himalayan Dalai Lama hlásí návrat

redakce 05.04.2021

Domácí dvojice Himalayan Dalai Lama se po delší koncertní pauze vrací s třetí deskou. Atmosférické album Isolated Bonds je z velké části inspirované Japonskem.

Projekt Carya vydal debut

redakce 03.04.2021

Deska se volně inspiruje v elektronice, trip hopu a v některých polohách nezapře ani vlivy kytarové alternativy.

Kittchen oznamují Puls

redakce 02.04.2021

Maskovaný kuchař znovu zasahuje. Na den přesně deset let od debutu Menu vydávají Kittchen čtvrté řadové album nazvané Puls.

Nové EP od Stroon

redakce 01.04.2021

Dielo je divadelnym zobrazením vojny skrz skúsenosti a rozprávanie troch žien, ktoré na pozadí sugestívnej scény zasvätia diváka do vlastného prežívania vojnového konfliktu.

Trans Europe Postal Express Olivera Torra

redakce 31.03.2021

Torr vysamploval sesbírané nahrávky, některé zprocesoval k nerozeznání, jiné využil jako základní kámen k nové kompozici.

Vyšlo společné LP Gride a Skiplife

redakce 31.03.2021

Dvakrát po svém. Na společném LP se potkávají legendární prachatický skřípot Gride a Skiplife. LP vychází právě v těchto dnech.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace