Zprávy / Pozvánky

Improvizátor Phil Minton v Divadle 29

Improvizátor Phil Minton v Divadle 29

redakce | Zprávy / Pozvánky | 30.11.2017

Ve společném setu se představí světoznámý vokalista a trumpetista Phil Minton s vídeňským turntablistou Dieb13 a trio Mazur/Mockūnas/Strid, špičky na poli evropského free jazzu a volné improvizace, pokřtí nové album, které vzniklo v Divadlo 29. Phil Minton je vrcholný improvizátor, který se na scéně soudobé hudby pohybuje již od šedesátých let a prošel téměř celou světovou hudební avantgardou. Zaměřuje se hlavně na zpěv a dechové nástroje. Především jeho hlasové schopnosti jsou neuvěřitelné, dokáže svým vokálem vnuknout život mnoha identitám, ne nutně přímo lidským, interpretuje po svém přírodní zvuky i neživé předměty. Se svým hlasem dokáže podobná kouzla jako domorodí šamané nebo beatboxeři. Jeho projev můžeme nazvat fantastickým zvukovým divadlem. Divoký anarchistický přístup k hudbě si uchoval i ve svých sedmdesáti letech, nijak ze svéhlavých postojů neustupuje, ba právě naopak.

Dieb13 je vídeňský turntablista Dieter Kovačič. Je jedním z nejvýznámějších představitelů ra-kouské avantgardní hudební scény, hráčem, který zvukově vyzdvihl gramofon na úroveň klasického nástroje. Krom obvyklých plunderfonických kompozic a tanečních rytmů využívá i zvuky těla a mechaniky gramofonu. První sólové album vydal už v roce 2000, spolupracuje s řadou dalších hudebníků a výtvarných umělců, mj. s Billy Roisz, eRikm či Johnem Butcherem. Spolu s Matsem Gustafssonem spolupracuje v noise-rockovém triu Fake The Facts a v kvintetu Swedish Azz, který s láskou recykluje to nejlepší ze švédského jazzu 50. a 60. Let. Založil a vytrvale udržuje domenu klingt.org, která slouží jako rozdělovník pro zájemce o vídeňskou experimentální hudbu.


Trio Mazur/Mockūnas/Strid se po šesti letech vrací do Divadla 29, aby zde pokřtilo album s názvem Live at Divadlo 29, které letos vydal prestižní krakovský label Not Two Records. Toto mezinárodní trio dokáže pracovat s neuvěřitelně širokým spektrem zvuků a živelně se pohybuje v rozpětí mezi hutným energickým projevem a ukázněnou zdrženlivostí. Koncert je jediným vystoupením této formace v ČR a pro příznivce improvizované hudby je příslibem zážitku, na který se jen tak nezapomíná. Saxofonista Liudas Mockūnas je jedním z pilířů současného litevského jazzu. Šíře jeho žánrového rozpětí sahá od freejazzu a volné improvizace, přes progresivní jazz s prvky elektroniky až po klasickou hudbu. Mockūnas je hudebník, který dokonale ovládá své nástroje a dokáže svou hru naplnit nebývalou invencí a expresivitou. Vedle klasického způsobu hry na tyto nástroje používá vlastní osobitou techniku, v níž uplatňuje cyklické dýchání, perkusivní techniky i práci s alikvótními tóny a multifonií. Ve výčtu hudebníků a souborů, s nimiž spolupracoval a dosud spolupracuje, najdeme taková jména jako Marc Ducret, Vladimir Tarasov, David Murray, Mats Gustafsson či Chris Speed.

Bubeník a perkusista Raymond Strid je jedním z nejvýznamnějších skandinávských hudebníků, který se téměř 40 let věnuje improvizaci a free jazzu. Za dobu své kariéry spolupracoval s řadou osobností světové improjazzové scény jako jsou např. Evan Parker, Barry Guy, Mats Gustafsson nebo John Butcher. Strid vystupoval s celou řadou hudebních formací a projektů na nejvýznamnějších festivalech improvizované hudby v Evropě a USA. Vedle aktivního hraní vyučuje improvizaci, její metody a estetiku. Rafal Mazur je polský baskytarový virtuoz a skladatel. Původně studoval hru na violoncello avšak koncem 80. let vyměnil cello za baskytaru. Od roku 2000 hraje na akustickou baskytaru vlastní konstrukce, která mu umožňuje rozšířit techniku hry i zvukové možnosti tohoto nástroje. Středobodem zájmu a aktivit Rafala Mazura je kolektivní anebo sólová spontánní improvizace. V Mazurově přístupu k improvizované hudbě se silně promítá zájem o čínský taoismus a o bojové umění tai-chi chuan. Nejčastěji vystupuje sólově, v duu s americkým saxofonistou Keirem Neuringerem, se skupinou Ensemble 56 nebo s Krakowským improvizačním orchestrem.

Info

Phil Minton (uk) + Dieb13 (at)
with Mazur/Mockūnas/Strid
2. 12. 2017 20:00
Divadlo 29, Pardubice

www.facebook.com/events/290563251447153
www.facebook.com/divadlo29

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Japonské eposy, matematika a prog: Jednota uvádí projekt Poil Ueda

redakce 27.09.2021

Progově velkolepé plochy i mathová rozlámanost, syrovost lidové hudby i sofistikovanost: to je projekt PoiL Ueda, který se představí v Punctu.

Underdogs' slaví páté narozeniny

redakce 27.09.2021

Akce se uskuteční na dvou pódiích se vystřídá široké hudební spektrum tuzemských i zahraničních vystupujících.

Alune Wade zve na africké „rychlé občerstvení“

redakce 26.09.2021

Nenechejme se zmást názvem Alunova nadnárodního sexteta African Fast Food. Pokud už jméno kapely něco symbolizuje, tak rychlost, se kterou hudba dokáže posluchače nadchnout.

Jednota představí japonskou skladatelku Ichiko Aoba

redakce 24.09.2021

Výjimečný úkaz japonské scény se představí v komorním prostoru pražského Puncta v rámci série Jednota.

AlterEcho oznamuje sérii Hluk

redakce 23.09.2021

Hluk je série hudebních večerů zaměřených na experimentální elektroniku z produkce domácích nezávislých labelů.

Fléda slaví dvacet let

redakce 23.09.2021

Svou premiéru v Brně zažije věhlasný berlínský producent Boys Noize. A nebude sám.

Podzimní Potrvá hlučné i tklivé

redakce 21.09.2021

Kavárna, klub, bar - Potrvá. Když otevřete dveře, snadno vstoupíte do našlápnutého koncertu v hudebním klubu, živého baru ale i klidné kavárny. Co nabídne hudební menu?

Zvíře jménem Podzim koncertuje

redakce 21.09.2021

Zvíře jménem Podzim si ještě na podzim střihne pár koncertů, které budou jistě výjimečné, čili neváhejte.

Nový singl Black Holes

redakce 21.09.2021

Po dvou letech do své hudby teď přidávají elektronický element.

VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy

redakce 20.09.2021

Kapela VickiKristinaBarcelona představuje Waitsovy písně v novém světle, přičemž ctí jejich původní humor a patos.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace