Zprávy

Infinitely dark, zero gravity. Slyšte a čtěte Mondschein Ondřeje Štindla.

Infinitely dark, zero gravity. Slyšte a čtěte Mondschein Ondřeje Štindla.

Daniel Katz | Zprávy | 29.10.2012

Moře před jeho očima bylo neklidné. Zpěněná, šedá, pulsující hmota chňapala na všechny strany. Lačnila po kontaktu, po šanci něco pohltit, přiživit svou nezměrnost. Erik měl uši zahlcené šuměním vln. Na tvář mu občas dopadla sprška, filtr masky propouštěl slanou vůni, napínala jeho smysly k vzrušení. V oparu nad hladinou rozeznával vraky lodí, prorezavělé hlavně děl obrácené k nebi. Obytné bloky města splývaly s ocelově šedou oblohou, molo bylo jedno z mála míst, odkud ho bylo možné vidět trochu z dálky. Betonová hradba čněla za chátrajícími přístavními budovami, volné plochy mezi nimi protínaly kolejnice, přes ně ležel pokroucený jeřáb, jako by se tam zřítil sražený nějakou nezemskou pěsti. Erik sem chodil rád. Cítil se tu skutečně sám. Ne jako v obytném bloku, kde si byl vždycky vědom toho, že tísnivé ticho s ním někde za zdí sdílejí i jiní.

Dystopický román Mondschein Ondřeje Štindla se odehrává ve světě, kde lidskou civilizaci zničila řada blíže neurčených katastrof. Možná poslední město osídlila komunita přeživších, totalitářské společenství je řízeno charismatickým vůdcem a zásadami pseudonáboženského učení Nového začátku. Pravidla života určuje i strach před přetrvávajícím nebezpečím smrtelné nákazy. Paralelní existenci lidé mohou vést ve virtuálním světě, kde nacházejí iluzi plnohodnotného života a svobodné vůle. Erik Vilks, hlavní hrdina knihy, žil stejně, dokud v duchu neuslyšel podivně známou melodii, jež v jeho mysli vyvolává obrazy života, který snad kdysi vedl. Příslušník privilegované kasty pracovníků ústředí se rozhodne odhalit svůj skutečný příběh, najít pravdu, která může být osvobozující i otřesná...

Štindlova próza navazuje na tradici dystopického žánru, jak ji vymezila zahraniční i domácí klasika (Orwell, Dick, Tevis), přitom ovšem nabízí původní a dobře vystavěný příběh o hledání osobní identity a fungování lidské společnosti. Svébytnou, paralelní rovinu příběhu vytvářejí ilustrace Josefa Bolfa, jednoho z nejrespektovanějších výtvarníků střední generace, jenž se podílel i na námětu knihy. Další ukázky, příběh o vzniku knížky a více informací najdete na www.mondschein.cz, další relevatní čtení bude k nalezení také v časopise Full Moon #26 (vyjde 1. prosince). V pátek 9. listopadu se v prostorách Utopia v Praze uskuteční autorské čtení a výstava ilustrací pod dohledem kolektivu A.M.180.

I vzhledem k názvu knihy je zřejmé, že dílem prochází řada hudebních motivů. Ondřej k tomu, příhodně v sekci "vlivy a zvuky", uvádí:

Sonáta měsíčního svitu se dostala až do titulu. Dost jsme řešili, jestli by tu úlohu v ději nemohla sehrát jiná skladba – méně známá, ne tolik oposlouchaná. Nakonec jsme to nechali tak, názvem se k příběhu hodila a je krásná. V knize ji navíc hraje člověk, který není nějak hluboce hudebně vzdělaný, je pravděpodobné, že by si pamatoval spíš tuhle skladbu, než jiné. Píseň In Die Fremde od Roberta Schumanna byla další kandidát – ve verzi jenom pro klavír. Německý romantismus, navíc se slovy, která se ke knize hodila. „...už brzo, ach brzo, přijde ten tichý čas, kdy spočinu a krásná osmělost lesa bude šumět nade mnou.“

Při psaní člověk vyslechne hodiny hudby, třeba skladbu Believer od Lilium hned několikrát. Něco v ní mělo k Mondscheinu blízko. Věta „I'm an opened receiver“ se do knihy jistým způsobem dostala – v textu se víckrát objeví srovnání člověka a rádia. Píseň Whispers of the Waves od Bucka 65 hrála v okamžiku, kdy jsem knihu dokončil. Asi na ni hned tak nezapomenu.

Ondřej Štindl (1966) - novinář, literát a DJ. Poprvé publikoval v Revolver Revue a její Kritické příloze, pracoval jako recenzent, komentátor a zpravodaj v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden a v současnosti opět v Lidových novinách. Od pirátských počátků stanice se podílel na vysílání pražského Radia 1 (dnes vysílá jednou za čtrnáct dní v sobotu odpoledne). Napsal scénář filmu Pouta (2010), jeho druhý scénář s pracovním názvem Místa by stejný realizační tým měl natočit příští rok. Mondschein je jeho prozaická prvotina.

Josef Bolf (1971) - malíř. Vystudoval pražskou AVU, absolvoval stipendia a tvůrčí pobyty ve Stockholmu, Freisingu a New Yorku. V roce 2005 byl finalistou ceny Chalupeckého, v roce 2010 byl nominován na cenu Osobnost roku. Vystavoval v mnoha českých galeriích i v New Yorku, Paříži, Berlíně, Portu a na dalších místech. Zastupuje ho galerie Hunt Kastner.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Pohoda potvrzuje Richieho Hawtina a Glass Animals

redakce 27.01.2020

Slovenská Pohoda plní letošní menu o další zajímavá jména.

Mighty Oaks představují nový singl a videoklip

redakce 27.01.2020

Indiefolkové trio usazené v Berlíně aktuálně představuje nový singl Tell Me What You’re Thinking. Zároveň ohlašují novinkové album.

Mladí ladí jazz odtajňuje další jména

redakce 26.01.2020

Festival Mladí ladí Jazz zahájí James Holden s Wacławem Zimpelem a dorazí i The Lesson GK.

Hazed x Loose Lips: zahraniční i lokální jména za mixem

redakce 26.01.2020

Posthuman je jeden z veteránů na UK klubové scéně a mistr syrového acid housu a moody slomo techna.

Abbath zamíří do Brna s novou deskou

redakce 26.01.2020

Po ani ne třech letech se majitel jednoho z nejidentifikovatelnějších hlasů vrací s novou deskou.

Hviezdne Noci: OpenCall for Musicians

redakce 25.01.2020

Festival Hviezdne Noci ponúka príležitosť pre začínajúce kapely, ktoré sa snažia presadiť a dostať do širšieho povedomia slovenskej hudobnej scény.

7krát3 debutuje

redakce 25.01.2020

Na albu I najdete šest songů, z nichž každý je tematicky i hudebně úplně jiný a dokáže cloumat různými emocemi.

Michael Kiwanuka láká do Lucerna Music Baru

redakce 24.01.2020

Nahrávka Kiwanuka následuje po desce Love & Hate, která vyšla v červenci 2016 a získala nadšené recenze i první místo v albové hitparádě.

Lambda a Rest in Haste opět na stejné palubovce

redakce 24.01.2020

Rafinované riffy, neúprosný rytmus, kosmické zvuky thereminu a osudové písně zahrané bez ohledu na lokální zvyklosti.

Czech Music Crossroads volá talenty

redakce 24.01.2020

Sedmý ročník představí to nejzajímavější nejen z české, slovenské a polské scény, ale letos poprvé i z Asie.